Kızlar ve Erkeklerin Boyu Kaç Yaşına Kadar Uzuyor?

K

Kayıtsız Üye

Sponsorlu Bağlantılar
1995 dogumluyum boyum 1.92 .d.d.d

İnsanda en hızlı büyüme 0-1 yaş arasındadır. Çocuğun boyu 24 cm boy atar, 74 cm olur. Kilosu da 10 kilograma ulaşır. 1-2 yaş arasında 12 cm boy atar ve 2-3 kilo alır. Daha sonra bir çocuk ergenliğe kadar yılda 5-6 cm uzar. Ergenlik kızlarda 10, erkeklerde 12 yaşında başlar ve 3-4 sene sürer bu sürede de kızların boyu 20, erkeklerin ise 25-30 cm arasında uzar. Büyüme kıkırdakları kapanınca büyüme durur. Büyüme kıkırdaklarının kapaması kızlarda adet gördükten sonra 2-3 yıl içinde tamamlanır, erkeklerde ise 17-18 yaş civarında olur. Erkek çocuklarında en hızlı büyüme 13 yaş civarında olur ve 17, 18 yaşına kadar sürer. Kızlarda boy uzaması adetten önce hızlı olur. Adetten 2-3 yıl sonra kızlarda büyüme kıkırdakları kapanır ve durur. Tedavide önemli olan kıkırdakların açık olması yani kemik yaşı dediğimiz olay, kemik yaşı geri ise başarı şansı fazladır. Yaş ilerledikçe kıkırdaklar kemikleşir.

Kaynak: Çocuk Endokronoloji
Uzmanı Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz

Son düzenleyen: Moderatör:
D

DEMET IŞIK

Ben 13,5 yaşındayım boyum 165 13 yaşındayken 158 falandım nasıl uzadın diye sorarsanız her gün yatmadan önce 100 kez falan zıplıyodum ve süt içiyodum 7cm uzadım tavsiye ederim

K

Kayıtsız Üye

Ben 13 yaşıma girmek üzereyim 1.75 boyundayım vücut çalışmaya başladım erkeklerde boy uzaması 16 17 ideal cevap ama vücut çalışmamın bir sakıncası olurmu

K

Kayıtsız Üye

erkeklerdee bou 175 kazlarda 165 aşağı olmazsa sıkıntı yoktur çokda zorlamaya gerek yok uzamayacak boy zaten uzamaz

K

Kayıtsız Üye

Ben 13 yaşıma girmek üzereyim 1.75 boyundayım vücut çalışmaya başladım yaşıtlarıma göre erken uzadığım için kaç yaşıma kadar uzayabilirim lütfen yanıtlarsanız sevinir

K

Kayıtsız Üye

yaa 14 yaşında bir kızım 13 yaşımın mart ayında ergenliğe girdim boyum 1.50 sınıfın en kısasıyım boyumu çok sorun ediyorum sizce uzar mı ??

K

Kayıtsız Üye

13 yasindayim boyum 1.65 daha ne kadar uzarim lutfen cevap verin boyum yasima gore iyimi

K

Kayıtsız Üye

ya ben 15 yaşıma gircem myısın 21inde spor yapmaya başldım hem kilo vercm hmde boyumun uzamasını istyorum 12.5 yaşmda grdim ergnlğe şimdi byum 159 ben ise 167-170 arası olmasını istyrum bende 18 yşna kadar flan uzar diye duymştm eğer burda denilen gibyse çok kötü

K

Kayıtsız Üye

annemin boyu 1.68 babam 1.78 benim byum 1.67 16 yaşndaym.byanım boyun daha uzar mı?

K

Kayıtsız Üye

Gençler ergenliğe girdiğinden itibaren "kefir" içerlerse boylarında büyüme gerçekleşir.

K

Kayıtsız Üye

ben 14 yaşındayım boyum 1.52 kilom 52 daha uzarmıyım veya uzamak için ne yapmalıyım ne olur bi cevap verin çok uzamak istyorum

K

Kayıtsız Üye

15 yaşındayım 1.47 cm boyum var 13 yaşında adet oldumm daha bo atarmıyımm lütfenn cevaplayın.

M

monte karlo

ben 13 ,5 yaşındayım henüz adet olmadım boyum 1 59 daha ne kadarr uzar kısa kalmak istemiyorum