Kızlar ve Erkeklerin Boyu Kaç Yaşına Kadar Uzuyor?

Sponsorlu Bağlantılar
Kızlar ve Erkeklerin Boyu kaç yaşına kadar uzar?
Kızlar ve Erkeklerin Boyu Kaç Yaşına Kadar Uzuyor?

İnsanda en hızlı büyüme 0-1 yaş arasındadır. Çocuğun boyu 24 cm boy atar, 74 cm olur. Kilosu da 10 kilograma ulaşır. 1-2 yaş arasında 12 cm boy atar ve 2-3 kilo alır. Daha sonra bir çocuk ergenliğe kadar yılda 5-6 cm uzar. Ergenlik kızlarda 10, erkeklerde 12 yaşında başlar ve 3-4 sene sürer bu sürede de kızların boyu 20, erkeklerin ise 25-30 cm arasında uzar. Büyüme kıkırdakları kapanınca büyüme durur. Büyüme kıkırdaklarının kapaması kızlarda adet gördükten sonra 2-3 yıl içinde tamamlanır, erkeklerde ise 17-18 yaş civarında olur. Erkek çocuklarında en hızlı büyüme 13 yaş civarında olur ve 17, 18 yaşına kadar sürer. Kızlarda boy uzaması adetten önce hızlı olur. Adetten 2-3 yıl sonra kızlarda büyüme kıkırdakları kapanır ve durur. Tedavide önemli olan kıkırdakların açık olması yani kemik yaşı dediğimiz olay, kemik yaşı geri ise başarı şansı fazladır. Yaş ilerledikçe kıkırdaklar kemikleşir.

Kaynak: Çocuk Endokronoloji
Uzmanı Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz

K

Kayıtsız Üye

16,5 yasında bir kızım boyum 162-163 haftada 2 gun basket ve 2 gun yuzmeye gitsem 172-173 olur muyum?

K

Kayıtsız Üye

ben 14 yaşındayım ergenliğe 13 yaşımı bitirmeye yakın girdim ne yer veya içersem veya ne yaparsam boyum uzar cevap bekliyorum

K

Kayıtsız Üye

yav bu yazıyı okudum yemin edrrim neredeyse ağlıyacam her zaman için boy uzamasını 19 20 yaşa kadar duymuştum..
16 yaşındayım boyum 1.62 nolur egzersizle uzatabileceğimi söyleyin yav nolur

K

Kayıtsız Üye

16 yasmdaym 1.72 boyum uzamak ıstemıyorum etrafmdakı kzlara gore yetrnce uzunum zaten. bundan snra uzarmıyım acaba

K

Kayıtsız Üye

19 yaşındaki bir kızın boyunun uzaması imkansız mı herhangi bir şekilde uzamazmı

K

Kayıtsız Üye

Benim boyum 1-52,5 yaşım 13üme gireli 1ay olmadı. Kilom 45.5 babamın boyu 174 annemin boyu 153 18cm daha uzarmıyım...

K

Kayıtsız Üye

15 yaşındayım 1 48 boyundayım boyum 10 cm de olsa uzarmı ne olur çok endişeliyim bana cevap yazın

K

Kayıtsız Üye

Liseye başladığımda boyum 1.74-1.75 cm flandı(yani yaşım 15 flanken) Şimdi ise lise sondayım boyum 1.85,5 cm... Ümitsiz olmayın... :D :)