Kızlar ve Erkeklerin Boyu Kaç Yaşına Kadar Uzuyor?

B

Berk01

Sponsorlu Bağlantılar
Arkadaşlar 19 yaşındayım erkeğim 180 boyum var daha uzarmi uzamasini istiyorum 185 olsam yeter napmam gerek kür varmı bildiginiz

İnsanda en hızlı büyüme 0-1 yaş arasındadır. Çocuğun boyu 24 cm boy atar, 74 cm olur. Kilosu da 10 kilograma ulaşır. 1-2 yaş arasında 12 cm boy atar ve 2-3 kilo alır. Daha sonra bir çocuk ergenliğe kadar yılda 5-6 cm uzar. Ergenlik kızlarda 10, erkeklerde 12 yaşında başlar ve 3-4 sene sürer bu sürede de kızların boyu 20, erkeklerin ise 25-30 cm arasında uzar. Büyüme kıkırdakları kapanınca büyüme durur. Büyüme kıkırdaklarının kapaması kızlarda adet gördükten sonra 2-3 yıl içinde tamamlanır, erkeklerde ise 17-18 yaş civarında olur. Erkek çocuklarında en hızlı büyüme 13 yaş civarında olur ve 17, 18 yaşına kadar sürer. Kızlarda boy uzaması adetten önce hızlı olur. Adetten 2-3 yıl sonra kızlarda büyüme kıkırdakları kapanır ve durur. Tedavide önemli olan kıkırdakların açık olması yani kemik yaşı dediğimiz olay, kemik yaşı geri ise başarı şansı fazladır. Yaş ilerledikçe kıkırdaklar kemikleşir.

Kaynak: Çocuk Endokronoloji
Uzmanı Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz

M

Melis

Merhaba benim yaşım 13 boyum 1.56 3 yıldır adet oluyorum haftada 1 kez basket bir kez de yüzmeye gidiyorum diğer günlerde 1 ve ya 2 saat spor yapıyorum ve iyi besleniyorum acaba boyum daha da uzar mı lütfen cevab verin

A

Alperen kaya

Ben 16 yaşındayım boy 1.81 geçen sene 1.71 1.72 felandi spor yapın süt ve süt ürünleri ni yüksek miktarda tuketin balık yağı kullanın omega 3 destekli basketbol yüzme en çok boy uzatan sporlarfir