Kızlar ve Erkeklerin Boyu Kaç Yaşına Kadar Uzuyor?

K

Kayıtsız Üye

Sponsorlu Bağlantılar
ben 13 yaşındayım boyum 145 cm adet görüyorum boyum daha uzarmı

İnsanda en hızlı büyüme 0-1 yaş arasındadır. Çocuğun boyu 24 cm boy atar, 74 cm olur. Kilosu da 10 kilograma ulaşır. 1-2 yaş arasında 12 cm boy atar ve 2-3 kilo alır. Daha sonra bir çocuk ergenliğe kadar yılda 5-6 cm uzar. Ergenlik kızlarda 10, erkeklerde 12 yaşında başlar ve 3-4 sene sürer bu sürede de kızların boyu 20, erkeklerin ise 25-30 cm arasında uzar. Büyüme kıkırdakları kapanınca büyüme durur. Büyüme kıkırdaklarının kapaması kızlarda adet gördükten sonra 2-3 yıl içinde tamamlanır, erkeklerde ise 17-18 yaş civarında olur. Erkek çocuklarında en hızlı büyüme 13 yaş civarında olur ve 17, 18 yaşına kadar sürer. Kızlarda boy uzaması adetten önce hızlı olur. Adetten 2-3 yıl sonra kızlarda büyüme kıkırdakları kapanır ve durur. Tedavide önemli olan kıkırdakların açık olması yani kemik yaşı dediğimiz olay, kemik yaşı geri ise başarı şansı fazladır. Yaş ilerledikçe kıkırdaklar kemikleşir.

Kaynak: Çocuk Endokronoloji
Uzmanı Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz

Son düzenleyen: Moderatör:
K

Kayıtsız Üye

Kizlar endise etmeyin boyunuzu uzatmak istiyorsaniz internette boy uzatma egzersizleri yazin ve egsersizleri yapin boyunuz uzar ve bol sut icin ve havaya ziplayin voleybol yapar gibi ve bunlari yaparsaniz boyunuz uzayacaktir ben yapiyorum.
Bence boy 15 yas civarinda cok uzar illede egzersizler yaparsaniz ve sonra 18 yasa kadarda boyunuz birazdaha uzar .Herseyden evel boy uzamasi insana gore degisir !!!

İ

İrem akbaş

Arkadaşlar 13 yasındayım 1 ay önce ergenliğe girdim çok fazla adet kanamam var suan kansız kaldım başım dönüyor sizce gelişir miyim boyum ise 1.48
Sizce boyum uzar mı lütfen yardımcı olun ablalar lütfen yardımcı olun bana şütfen

G

girlroro

13 yaşındayım 158 boyundayım ergenliğe daha girmedim ne kadar daha uzarım cevap yazın lütfeen :)

K

Kayıtsız Üye

14 yaşındayım. Boyum 170. Babam 181, annem 172. Ailemizin geri kalanı da uzun. 175 olabilir miyim?

K

Kayıtsız Üye

15 yaşındayım 1.63 boyundayım temmuz ayında hastalandım sizce ne kadar uzarım babam : 1.80 lerde annem 165 ??

K

Kayıtsız Üye

ya ben 13 yasima yeni girdim 11 yasimda girdim ergenlige annem 157 babam 186 daha uzarmiyim uzarsam ne kadar uzarim 151 boyundayim

K

Kayıtsız Üye

ben 18 yaşındayım boyum 1.55 daha uzarmıyım ve ben yaşıma göre çok kısamıyım :( cevap bekliyorummm.