Doktor Nasıl Olurum - Nasıl Doktor Olunur

K

Kayıtsız Üye

Sponsorlu Bağlantılar
yha bn doktor olmak istiyorummmmmmmmmm

Türkiye’de doktorlar 6 yıllık üniversite eğitimi görürler ve mezun olduklarında pratisyen hekim olurlar, reçete yazma ve hastanelerde çalışma iznine sahip olurlar. Belirli bir alanda uzmanlaşmak isteyenler,Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) girerler. Bu sınavı başaran (sınava girenlerin yaklaşık %5-10′u) hekimler branşlarına göre 4 ila 6 yıl arasında ihtisas eğitimi görerek uzman hekim olurlar.
Pratisyen Hekimlik , Dünyada Tıp disiplinleri arasında ayrı bir uzmanlık alanıdır. 1. basamak hekimliğinin uzmanlıkalanı “pratisyen hekimlik” dir. Dünyada pek çok ülkede tıp fakültesini bitiren hekimler meslek örgütleri tarafından en az yarısı sahada olmak üzere bir eğitime tabi tutularak “pratisyen hekim” ünvanını almaktadırlar. Türkiyede yasal boşluklar nedeniyle bu eğitimi, verebilecek tek kurum olan Türk Tabipleri Birliği Genel Pratisyenlik Enstitüsü (TTB-GPE) rudimanter bırakılmıştır. Türkiye’de şu anda ‘genel tababet’ olarak adlandırılan pratisyen hekimlik için mezuniyet sonrası bir eğitim bulunmamaktadır. Tüm dünyada bu eğitimi alan doktorlar hastayı ilk gören ve tüm sağlık sorunlarını yakından takip eden aile hekimliği uygulamalarının bel kemiğidirler. Böylece küçük sağlık sorunları mahallede halledilmiş olacağından hem hastanın işi çabuk hallolmuş olur hem de daha karmaşık sorunlar için hastaneye sevk edilenlerin hastanelerdeki bekleme süresi azalmış olur.

S

selim han çil

benim eniştem atatürk lisesinde okumuş yani düz lisede ve şu anda mesleği beyin cerrahı yakında profosör olacak ve düz lisede okumuş yani çalışılırsa her lisede doktor olunur

S

selma bilgin

ben ortapedi uzmanı olmak istiyrum ama ben açık lise okuyrum ben liseye gitmeli okumuyorum evde ders çalışıyorum sadece sınavlara giriyorum ben nasıl doktor olabilirim. :)

K

Kayıtsız Üye

Ya ben de kalp cerrahi olmak istiyorum da daha liseye gecmedim ama anadolu lisesi doktor olmam icin yeterlimidir? Cevabinizi bekliyorum

K

Kayıtsız Üye

Şu an 7.sınıfım ve doktor olmak benim hayalim umarım üniverte yıllarımda gireceğim TUS sınavında çok başarılı olurum.Ama ben “pratisyen hekim" olsam bana fazlasıyla yeter...İyi güzel bir geleceğimin olması dileğiyle... :)