Doktor Nasıl Olurum - Nasıl Doktor Olunur

K

Kayıtsız Üye

Sponsorlu Bağlantılar
ben doktor olmak istiyorum allahın izniyle olurum

Türkiye’de doktorlar 6 yıllık üniversite eğitimi görürler ve mezun olduklarında pratisyen hekim olurlar, reçete yazma ve hastanelerde çalışma iznine sahip olurlar. Belirli bir alanda uzmanlaşmak isteyenler,Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) girerler. Bu sınavı başaran (sınava girenlerin yaklaşık %5-10′u) hekimler branşlarına göre 4 ila 6 yıl arasında ihtisas eğitimi görerek uzman hekim olurlar.
Pratisyen Hekimlik , Dünyada Tıp disiplinleri arasında ayrı bir uzmanlık alanıdır. 1. basamak hekimliğinin uzmanlıkalanı “pratisyen hekimlik” dir. Dünyada pek çok ülkede tıp fakültesini bitiren hekimler meslek örgütleri tarafından en az yarısı sahada olmak üzere bir eğitime tabi tutularak “pratisyen hekim” ünvanını almaktadırlar. Türkiyede yasal boşluklar nedeniyle bu eğitimi, verebilecek tek kurum olan Türk Tabipleri Birliği Genel Pratisyenlik Enstitüsü (TTB-GPE) rudimanter bırakılmıştır. Türkiye’de şu anda ‘genel tababet’ olarak adlandırılan pratisyen hekimlik için mezuniyet sonrası bir eğitim bulunmamaktadır. Tüm dünyada bu eğitimi alan doktorlar hastayı ilk gören ve tüm sağlık sorunlarını yakından takip eden aile hekimliği uygulamalarının bel kemiğidirler. Böylece küçük sağlık sorunları mahallede halledilmiş olacağından hem hastanın işi çabuk hallolmuş olur hem de daha karmaşık sorunlar için hastaneye sevk edilenlerin hastanelerdeki bekleme süresi azalmış olur.

K

Kayıtsız Üye

esra örslü sağlık mesleğe giderek anestezi uzmanı olursun arkadaşımdan biliyom bu arada bende doktor olmak istiyo mama kafayı yemekten korkuyorum

K

Kayıtsız Üye

ben 6. sınıftayım ilerde iyi bir doktor olabilmek için ilk hedefim izmir fen lisesi

K

kayıtsız üye

arkadaslar doktor olmak ıcın anadolu lısesını kazanmamız gerekıyor bende doktor olmayı dusunuyorum ınsallahta oluruz eger kız meslek lısesını kazandıysanız asla doktor olmazsınız yanı yuksek bır lıseyı kazanmnız gerek

K

Kayıtsız Üye

arkadaşlar doktor olmak için ilkönce yapabilirmiyim deil yapıcam demeniz lazım. Ve zorunlu tıpı kazanmak lazım.Tıp diyince herkez korkuyo korkmayın zor deil aksine çalışırsan adam gibi çok kolay bende düz lise mezunuyum ve adam gibi çalışşştım şimdi tıp fakültesinde öğrenciyim dünyanın en mutlusuyum hakkını verdim ve mesleğe geçersem 6.000 maaşla işe başlicam sizde yapabilirsiniz ama adam gibi çalışırsanızz.

K

Kayıtsız Üye

Üniversite sınavında kaç puan yaparsak doktor olabilirim cevaplarınızı bekliyorum

K

Kayıtsız Üye

çook teşekkürler artık kesin karar verdim doktor olucam hem de çocuk doktoru çünkü çocukları çoook seviyorum

K

Kayıtsız Üye

bende ana dolu lisesinde okuyorum inşalah beyin cerrahi olurum ilk maaşımı alır almaş anne ve babamı hacca göndermek ammin

Y

yyyyy

ben de doktor olmak istiyorum ama sıradan bir doktor (anestezi,çocuk) doktoru gibi yardımcı olur musunuz lütfen...

K

Kayıtsız Üye

Ben 15 yaşındayım ve beyin ameliyatı yapmış lığım var yapılan yer istanbul hastanesi

K

Kayıtsız Üye

ya ben gaziantepte meslek lisesi okuyorum ve benım bölüm dalındaki derslerim genellikle sözel ve temelım olmadıgı ıcın sınavda başarısız olurum diye düşünüyorum abim ise makina muhendıslıgını okuyor benm ıyı bır doktor olmam lazım...

K

Kayıtsız Üye

Ben doktorlardaki ela gibi olmak istiyorum yani cerrahi asistanı nasıl çalışmalıyım düz liseye felan gitsemde asistan olabilirmiyim lütfennn cevap yazın ?

K

Kayıtsız Üye

doktor olmak zor bi meslek. Anadolu liseleri şart. imam hatipe gidp doktor olacağım diyemessiniz vede ingilezcenizin iyi olması gerekiyor mesela thank you thanku diye yazılmaz. artı olarak zekanızın yüksek olmas gerekiyor. 100 kişiden sadece 1i doktor olabilir ki bu çok zor brşey salaklar istedikleri kada çalışsınlar genede doktr olamazlar zeka şart