Doktor Nasıl Olurum - Nasıl Doktor Olunur

H

hatice uluer

Sponsorlu Bağlantılar
ilmihale bak orda yazar.

Türkiye’de doktorlar 6 yıllık üniversite eğitimi görürler ve mezun olduklarında pratisyen hekim olurlar, reçete yazma ve hastanelerde çalışma iznine sahip olurlar. Belirli bir alanda uzmanlaşmak isteyenler,Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) girerler. Bu sınavı başaran (sınava girenlerin yaklaşık %5-10′u) hekimler branşlarına göre 4 ila 6 yıl arasında ihtisas eğitimi görerek uzman hekim olurlar.
Pratisyen Hekimlik , Dünyada Tıp disiplinleri arasında ayrı bir uzmanlık alanıdır. 1. basamak hekimliğinin uzmanlıkalanı “pratisyen hekimlik” dir. Dünyada pek çok ülkede tıp fakültesini bitiren hekimler meslek örgütleri tarafından en az yarısı sahada olmak üzere bir eğitime tabi tutularak “pratisyen hekim” ünvanını almaktadırlar. Türkiyede yasal boşluklar nedeniyle bu eğitimi, verebilecek tek kurum olan Türk Tabipleri Birliği Genel Pratisyenlik Enstitüsü (TTB-GPE) rudimanter bırakılmıştır. Türkiye’de şu anda ‘genel tababet’ olarak adlandırılan pratisyen hekimlik için mezuniyet sonrası bir eğitim bulunmamaktadır. Tüm dünyada bu eğitimi alan doktorlar hastayı ilk gören ve tüm sağlık sorunlarını yakından takip eden aile hekimliği uygulamalarının bel kemiğidirler. Böylece küçük sağlık sorunları mahallede halledilmiş olacağından hem hastanın işi çabuk hallolmuş olur hem de daha karmaşık sorunlar için hastaneye sevk edilenlerin hastanelerdeki bekleme süresi azalmış olur.

K

Kayıtsız Üye

düz liseden doktor olunur ... bende oktor olacağım inşallah allah izin verirse doktor olmak istiyenlr hayırlısıyla olun inşallah doktorları çok sviorum

K

Kayıtsız Üye

doktor olmayı çok istiyorummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

arkadaşlar farklı sorular sormuşsunuz hepsine cevap vermeye çalışacağım...

doktor olmak anadolu lisesi şart mı?
-hayır,kesinlikle değil,istediğiniz liseden doktor olabilirsiniz çok çalışmak kaydıyla.anadoludan doktor olanda düzden doktor olanın farkı yok,bunu kafanıza takmayın yeterki çalışın,umarım hayatınızda dilekleriniz,istekleriniz bir bir garçekleşir.

esra örslü'nün sorusunun cevabı:
-kardeşim şimdi anestezi alanı ve diğer sağlık alanları sağlık meslek yüksekokulu ile devam ettirilir,bunun için sağlık meslek okumak daha avantajlıdır,çünkü şöyle anlatayım;adam sana 20 kontenjan veriyor yani 20 öğrenci alacak üniversite bölümüne,adam bunun 18'ini sağlık meslekten alır,yani alt yapısı tamamlanmış öğrenciler olur,düz lisedende gitme şansı var ama bu şans gerçekten çok düşük,eğer gerçekten bu mesleği istiyorsan bir an önce sağlık mesleğe yazılmanı tavsiye ederim.

düz liseden kadın doğum uzmanı olunur mu?
-evt olunur ancak yukarıdaki cevap senin içinde geçerli,düz liseden sağlık meslek yüksekokuluna gitme şansı çok düşük.

K

Kayıtsız Üye

ben sağlık meslek lisesine gidecem hemşirelik bölümüne.sonrada tıp fakültesini istiyorum.uzmanlığımı da çocuk hastalıkları üzerine yapmayı düşünüyorum.

K

Kayıtsız Üye

sağlık meslek 2. sınıf öğrencisiyim nasıl doktor olabilirim hangi tip doktorlar var

K

Kayıtsız Üye

ben doktorlar filmindeki suat gibi veya levent gibi olmak istiyorum siz karar verdinizmi

K

Kayıtsız Üye

Arkadaşlar düz liseye gidenler için diyorum eğer üniversite sınavlaranız iyi olursa doktorluğa yetecek kadar doktor olabilirsiniz ... İnşallah hepiniz doktor olursunuz hepiniz şimdiden başarılar bende bir doktor adayıyım bu zorlu yolda hepimize başarılar

K

Kayıtsız Üye

Ben ticaret meslek lisesi bitirdim doktor olabilir miyim cevabinizi en kisa surede bekliyorum

K

Kayıtsız Üye

ticaret meslek lisesinde okuyorum lise 4 e qeçtim doktor olmak istiyorum ama sizce üniversite sınavlarına girip qerekirse özel ders alıp doktorluk okuyabilirmiyim

K

Kayıtsız Üye

ben herkes gibi bir doktor olmak istiyorum şimdiden bunları yapabilirsem doktor olurmuyum? ben okuyacam ve hedefimi yapacam buna eminim
hangi mesleği kazanmak için herkes gibi doktor olabilirim???????????????????????????????

K

Kayıtsız Üye

bence doktor olmak için levent te veya ela ya özenmekle olunmaz gerçekten olmak istemek için kendimize güvenmek gerektiğini düşünüyorum yoksa yarın bi gün zeynebe veya murat a da özeneceksiniz ben Anadolu lisesine gidiyorum ve sayısal bölümünü okuyorum allahın izniyle azimliyim kendime güveniyorum ve başaracağımıda biliyorum

K

Kayıtsız Üye

nende doktorlardaki zenan gibi olmak istiyorum inşllh olurum bn enazndn zenan gibi olmasa bile bi doktor olmak istiyorum hedefimde doktorluk.