Seksek oyunu nasıl oynanır?

• Konuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Sponsorlu Bağlantılar
Seksek oyunu nasıl oynanır?

Sek Sek Nasıl Oynanır?

1) 1 kişi tebeşirle sek sek çizgisini çizer.Kare veya daire şeklinde çizilen çizgiler 1'den 8'e kadar numaralandırılırdı.
2)İlk oyuncu taşını bir numaralı kutunun içine atar.Genellikle mermer taş kullanılırdı.Taşın olduğu kutunun üzerinden atlayarak diğer kutulara sekerek gider.Tek kutu olanlara tek ayakla ,çift kutu olanlara iki atağımızla basarız.
3) 8 numaralı kutuya gelince geri döner ve 2 numaralı kutuya gelince tek ayağının üzerindeyken 1 numaralı kutudaki taşı alır ve bu kutunun üzerinden atlayarak çizginin dışına çıkar.
4)Şimdi sıra 2 numaralı kutuya gelmiştir.Taşı 2 numaralı kutuya atar ve aynı şekilde sekerek gider ve dönüşte 2 numaradan taşı alır ve üzerinden atlayarak çizgiden çıkar.
5)Bu şekilde 8 e kadar devam eder.Attıgı taş bir çizginin üzerine gelirse ,çizgiye basarsa ya da iki ayağı birsen yere deyerse oyuncu yanar ve sıra diğer oyuncuya geçer.Tekrar sırası gelince kaldığı yerden devam eder.

Son düzenleyen: Moderatör:

SeLeN

Yönetici
Editör
Seksek
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Seksek, yere tebeşirle birbirini izleyen kareler ya da daireler çizilmesi ve numaralanmasıyla oynanan bir oyundur.

Pekçok çeşidi bulunan bu oyunun bir türünde oyuncular, çizili alanların içine sırayla yassı bir taşı ya da kiremit parçası atarlar. Eğer taş çizili alanların dışına düşer ya da çizgiye denk gelirse, taş atma sırası öbür oyuncuya geçer. Atış başarılıysa oyuncu tek ayağı üzerinde sekerken, taşı bu ayağıyla iterek bütün boşluklardan geçirmesi gerekir. Eğer öbür ayağı yere değer ya da boşlukların arasındaki çizgilere basarsa yanar ve sırasını kaybeder.Oyun aslında iki tur halinde oynanır başlarken 1-8 doğru atarak ilerleyip ikinci turda ise 8-1 doğru geri gidilir.

Başka bir seksek türünde ise taş veya kiremit atıldıktan sonra karelere isabet ederse,oyuncu taşın bulunduğu karenin üstünden atlar, dönüşte çizgilere değmeden de taşı geri alır.4. 5.ve 7.8.kareler yan yana oldukları için bu karelere taş gelince, yandaki kareye tek ayakla basılır.

SeLeN

Yönetici
Editör
Sek Sek Nasıl Oynanır?

1) 1 kişi tebeşirle sek sek çizgisini çizer.Kare veya daire şeklinde çizilen çizgiler 1'den 8'e kadar numaralandırılırdı.
2)İlk oyuncu taşını bir numaralı kutunun içine atar.Genellikle mermer taş kullanılırdı.Taşın olduğu kutunun üzerinden atlayarak diğer kutulara sekerek gider.Tek kutu olanlara tek ayakla ,çift kutu olanlara iki atağımızla basarız.
3) 8 numaralı kutuya gelince geri döner ve 2 numaralı kutuya gelince tek ayağının üzerindeyken 1 numaralı kutudaki taşı alır ve bu kutunun üzerinden atlayarak çizginin dışına çıkar.
4)Şimdi sıra 2 numaralı kutuya gelmiştir.Taşı 2 numaralı kutuya atar ve aynı şekilde sekerek gider ve dönüşte 2 numaradan taşı alır ve üzerinden atlayarak çizgiden çıkar.
5)Bu şekilde 8 e kadar devam eder.Attıgı taş bir çizginin üzerine gelirse ,çizgiye basarsa ya da iki ayağı birsen yere deyerse oyuncu yanar ve sıra diğer oyuncuya geçer.Tekrar sırası gelince kaldığı yerden devam eder.

K

Kayıtsız Üye

selen çok teşekkür ederim senin sayfandan bnulduklarımı daha hiç bi sayfadan bulamıom artık her ödewvim de senin sayfandayımmm coooooookkkkk güzel bi sayfan var

K

Kayıtsız Üye

Müthişşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş olmuşşşşşşşşşşş !

N

nisanur

2 saatir hiç bir yerde seksek nasıl oynanırhiç bulamadım yani buldumda anlamlı yazmamışlar saçmasapandı ama bu üyeden buldum veeeeee çok mutluyum..........

M

matamatıkkkkkk

ben matamatıksel bı oyun alanı ıstıyorum seksekle ılgılı bı turlu bulamıyorum proje odevıde

K

Kayıtsız Üye

çok güzel olmuşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş

E

elif sude

Vallahi de billahi de bu internet çooooooookkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk güzelmiş be.