Karagöz Hacivat Oyunundaki Karakterler - Karagöz Hacivat Karakterleri

K

Kayıtsız Üye

Sponsorlu Bağlantılar
çok sağol çok işime yaradı daha sonraki sorulara cevap bekliyoruz

Oyunun baş kişileri Karagöz ve Hacivat’tır. Diğer tipler Tuzsuz, Çelebi, Matiz, Tiryaki, Beberuhi, Arnavut, Yahudi, Kürt, Laz, Zenneler vb.

KARAGÖZ : Konuşmaları ve davranışları kaba olmasına rağmen halkın ahlak ve sağduyusunun temsilcisidir. Özü sözü bir, dürüst bir kişiliktir.

HACİVAT : Medrese eğitimi görmüş, düzene uygun davranışlar sergileyen bir kişiliktir. Şiirsel ve edebi konuşmaları ile dikkat çeker.

ÇELEBİ : Osmanlı döneminde, eğitim görmüş, kibar sosyete tipini temsil eder.

MATİZ : Sürekli alkol alan bir kişiliği temsil eder.

TUZSUZ : Kabadayı bir kişiliği temsil eder.

BEBERUHİ : Davranışları ile yarı çocuk özelliği gösteren bir tiptir.

ZENNE : Oyunda yer alan kadınlara denilir. Her oyunda farklı bir tipi canlandırmaktadır.

TİRYAKİ : Sürekli afyon içen, uyuyan bir kişiliği temsil eder.

ARNAVUT, ACEM, RUM, YAHUDİ : Osmanlı İmparatorluğu içinde yaşayan azınlıkları kendi ismiyle temsil eden tiplerdir.

LAZ, KAYSERİLİ, RUMELİLİ, EFE, ZEYBEK : Osmanlı İmparatorluğu içinde halkı oluşturan bölgesel tiplerdir. Konuşmaları ile yöresel özellikleri yansıtırlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
H

hilal gamze

benim işime çok yaradı bu siteyi açmanız iyi oldu tiyatrodayım ve özelliklerini öğrendim çokkk tşk:)

K

Kayıtsız Üye

ççççççççççççççççooooooooooooooooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk aaaaaaaaaaaazzzzzzzzzzzzzzz

K

Kayıtsız Üye

sağol nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn