Esrar İçen Biri Nasıl Anlaşılır - Uyuşturucu Bağımlılığı Nasıl Anlaşılır

SeLeN

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
Esrar içen birinin kişiliği - Esrar İçen Nasıl Anlaşılır bilgi - Esrar İçenlerin belirtileri

Kendi dirayetleriyle hayatla nasıl başa çıkacağını öğrenemeyen kişiler, hayatla başa çıkabilmek için uyuşturucu maddelere sığınıyor. Kimileri, duygu durumunu ve davranışlarını değiştirmek için kolay bir yol olarak uyuşturucuyu çare sanıyor.

Kendilerini daha hızlandırmak isteyenler uyarıcıları, gerilim ve kaygı durumundan kurtulmak, gevşemek isteyenler baskılayıcıları kullanıyor. Çocuklar ve gençler, kitle iletişim araçlarında ve reklamlarda defalarca, "hemen şimdi" ve kendilerini iyi hissetmeleri gerektiği mesajını alıyor. Onlara sürekli her şeyin çabuk bir çaresi olduğu anlatılıyor. Gençlerde uyuşturucuları "hemen şimdi ve kendini iyi hissetme"nin pratik yollarından biri olarak algılıyor. Gençler genelde sorunlarını çözmek, baskıdan kaçmak, eğlenmek, stresi azaltmak için kullanıyor.

Az miktarda deneme ile başlayan madde kullanımı zamanla bağımlılığa dönüşüyor. Bu sırada kullanıcıların hem beden, hem ruh sağlığı bozuluyor. Amerikalı klinik psikolog Dr. Robert Schwebel, Hayır Demek Yetmez (Optimist Yayınevi) adlı kitabında, uyuşturucu maddelerin kişinin vücudunda meydana getirdiği zararlı değişiklikleri anlatıyor. Dr. Schwebel'e göre, bağımlılık yapan maddelerin kullanımını engellemek için bilgi vermek ve korkutmak yeterli değil. Schwebel, "Hem uyuşturucuların zararları hem de insanların uyuşturucudan elde etmeye çalıştıkları faydalar konusunda güvenilir bilgi sağlamak ve uyuşturucu kullanarak karşılanacak ihtiyaçları karşılamak için alternatif yollar sağlayacak beceri ve tavırları kazandırmak" gerektiğini söylüyor.

Kafein, dünyadaki en popüler uyuşturucu aslında. Kafein, kahve, çay, kakao ve kola bitkilerinde bulunan acı bir madde. Birçok ilaçta, özellikle soğuk algınlığı ve öksürük ilaçlarında, kola ve diğer gazlı içeceklerin yapımında kullanılır. Vücut ısısını ve kan basıncını artırır, iştahı azaltır, uykuyu kaçırır. Ortalama bir fincan kahve 100 miligram, bir kutu kola 30-40 miligram kafein içerir. 250 miligramı aşan miktarda kafein alınması bazı kişilerde mide bulantısı, ishal, uykusuzluk, titreme, nabız artışı, baş ağrısı, sinirlilik yapabilir. Kafein alımıyla bazı kanser türleri ve peptik ülser hastalığı riskinin artması arasında ilişki vardır.

Kokain burun zarının yırtılmasına sebep oluyor

Pek çok çayın, şarabın ve orijinal coca cola formülünün içinde bulunan bir maddedir kokain. Nabzı artırır, kan basıncını yükseltir, enerji ve marazi neşe halini ortaya çıkarır. Bazen ölümcül sonuçlara varan kalpte ritim bozukluğunu ve soluk tıkanmasını tetikleyebilir. Aşırı kullanım depresyona ve duyguların donuklaşmasına yol açar. Burundan çekmek burun zarının yırtılmasına neden olur. Burundaki kıkırdak dokuyu tahrip eder. Uzun süre kullananlarda sanrılar görüp şizofreniye benzer bir durumla karşılaşılabilir.

Uyarıcı maddeler zamanla bünyeyi tüketir

Amfetamin yani uyarıcı maddeler, kullananların uyumadan ve yorulmadan daha uzun süre ayakta kalmasını sağlar. Nabzı ve nefes alışverişini hızlandırır, kan basıncını yükseltir. İştahı azaltır, ağız kuruluğuna, terlemeye baş ağrısına, bulanık görmeye, sersemliğe uykusuzluğa ve kaygı haline yol açar. Yüksek dozlar duygu durumlarını yoğunlaştırır. Aşırı yüksek dozlar hızlı ve düzensiz kalp atışına, titremeye, koordinasyon yeteneğinin kaybına, şuur kaybına yol açabilir. Uzun süreli kullanıcılarda bünyeyi tüketir.

Esrar, içeni hayalci ve uykulu bir hale sokar

İnsanlar, kafa bulmak, rahatlamak, bilinç hallerini değiştirmek için esrar kullanırlar. Esrar, depresyonu kaldırarak, öfkeyi azaltarak kişinin sorunlarını unutmasına ve duygu durumunu geçici olarak iyileştirmesine neden olur. Kişiyi hayalci ve bazen de uykulu bir hale sokar. Kalp atışlarını ve nabzı hızlandırır, gözlerde kızarıklık, ağız ve boğazda kuruluk meydana gelir. Konsantre olma yeteneğini azaltır. Belleği etkiler. Uzun süre kullananlar tükenmiş, hareketlerinde yavaş, donuk ve dikkatsizdir.

Çocuklar, en kolay uçucu maddelere ulaşıyor

Solunabilen maddelerin çoğu asıl amaçları doğrultusunda kullanıldığında güvenli olan ticarî ürünlerdir. Fakat kötüye kullanıldıklarında çok tehlikeli ve hatta ölümcüldürler. Burundan çekmek mide ağrısına ve baş dönmesine yol açabilir. Sinirlere karaciğere böbreklere ve akciğerlere zarar verebilir. Beyinde hasara yol açabilir. Kalbi iflas ettirebilir. Uçucular küçük çocukların en kolay ulaşabildikleri uyuşturuculardır. Ebeveynler şüphelenmediği için sorun çok ciddi boyutlara varana kadar belli olmayabilir.

Alinti

çocuğunuzun esrar kullanıcısı olduğunu nasıl anlarsınız - esrar kullanıcısının Hal ve Hareketleri - esrar kullanıcısının kişiliği

Başlarda yani ilk kullanım dönemlerinde biraz zor olabilir ama ilk bir yıldan sonra hal ve hareketleriyle kendini belli edecektir.
Öncelikle sosyal kopma yaşar sizden ve bazı arkadaşlarından(yani kullanıcı olmayan)uzaklaşır.
Yemek yeme alışkanlığı düzensizleşir çünkü esrar kan şekerini düşürdüğü için kullanıcı içtikten sonra acıktığını ve susadığını hisseder.
Tatlıya olan düşkünlüğü artar
İçtiği zaman çok gülebilir ve farkında olmadan saçmalar ama alkole benzemez davranışları daha rahattır
unutkanlaşır tembelleşir uykuya olan düşkünlüğü artar
çok pahalı olmadığı için sizden aldığı rutin harçlık ona yeter bu yüzden harcamalarından anlamanız oldukça zordur.
Gözlerinin altında morluklar oluşur
aşırı yemeye bağlı kilo artışı olabilir
LÜTFEN DİKKAT EDİN ONLARIN GELECEĞİ SİZİN ELİNİZDE

K

Kayıtsız Üye

ben bu siteyi çok beyendim kafanıza takılan her soruya bir çevap ala bilirsiniz çok bilgilendirdiler beni benimde içim rahatladı çok teşekürler

K

Kayıtsız Üye

merhaba. ben yaklasik 4 yildir esrar kullaniyorum ve sonunda bu illetten kurtulmak icin dirayetli bir sekilde savasmaya karar verdim

K

Kayıtsız Üye

benimde sevgilim kullanıyormuş ama bırakacagını söyledi sigara gibimi bagımlılık yapıyor yoksa istenildiği an bırakılabiliniyormu

K

Kayıtsız Üye

esrar içtiğim zaman halisinasyon görüyorum bunun içi kullanıyorum

K

Kayıtsız Üye

ben 5 yıldır içiyorum esrarı.. bağımlı değilim . nasıl bağımlı deilsin kardeşim 5 yıldır içiyorsun diye bi soru sorabılırsınz . şöle anladım ben bağımlı olmadığımı. bi geziye cıkmam gerekıyordu 1 ay 1 haftalık bi gezi. ilk hafta o kdar çok içtim ki cebmdeki malzeme bitti . 1 ay boyunca başka bi ilde ikametkah halinde bulunduğum için bulamadım. ve 1 ay içmedim. ne bi kriz,ne bi halisünayon gördüm.. 7 yasından beri sigara, 10 yasnda alkol, 13 yasında esrara basladım. ilimiz kötü.haa bu arada suan bile içiyorum emin olun.hade eywallh AfyonKarahisar/ Mecidiye Mah. Saygılar ;)

K

Kayıtsız Üye

merabalar benim esim esrar kullaniyor bir turlu birakamiyor nasil birakacak ne yapmmam gerekiyor tedavisinide istemiyor

K

Kayıtsız Üye

bağımlılığı zayıf olup insanın ruhu ve duygularına etki eden bi maddedir brakımı için içen kişinin sigara veya kovasına kuru kekik atmanız yeterlidir

K

Kayıtsız Üye

Arkadaslar benim kardesim (bonzai, jamaica, kubar vb.) Kullaniyo 11 yasinda baslamis suan 15 yasinda ve biz bunu 1, 5 senedir biliyoruz yeni ogrendik yani. Eger sizde yakinlarinizdaki birinden bu konuda en ufak bi supheniz varsa soyle anlatiyim.
En belirgin ozelligi ayak tirnklarinda ozellikle bas parmaginda tirnaginda kahverengine benzer bir renk degisimi oluyo cok net bi sekilde fark edersiniz bundan
Asiri derecede kola ice tea vs gibi icecekler tuketiyo cunku susuyo ve ici yaniyo hararetini almak icin soguk biseyler tuketiyo yani
Istahi aciliyo yeni yemekde yese onu ictikten sonra tekrar ve fazlaca yemek yiyo kilo aliyo nprmalden fazla sekilde
Eger yeni ictiyse gozlerde kizariklik oluyo ama herkezin gozlerinde olmaya biliyo
Konusmalari agir ve donuk yavas konusuyo yeni icmisken
Ictikden sonra kafasini yasarken yani halisulasyon gorurken telefonu kapatirlar genelde
Saclarinda tirnaklarinda ve boyunca fark edilecek sekilde uzama baslar saclar normalden daha cabuk uzar
Hemen hemen hergun dus alma istegi artiyo
Bicok belirtisi var fakat bu hicbir şekilde uzerinde koku birakan birsey degil o anlik bi kokusu oluyo eve gelene kadar gidiyo kokusu
Eger biraktim icmiyorum diyosa ve emi olamiyosaniz ayak tirnagindan fark edebilirsiniz icmedigi surece yeni uzayan tirnagi eski renginde yani acik renkte uzayama basliyo birkere bile icse hemen tekrar karariyo tirnak ordan cok rahatlikla fark edersiniz.
Size tek tavsiyem en ufak bir supheniz varsa direk doktora goturup test yaptirin fakat 3gun icinde bu vucuttan cikiyo oyuzden sac testi yaptirisaniz eger daha iyi olur en detayli sekilde ogrenirsiniz ve ne llursa olsun asla pesini birakmayin cok sevgi gosterince ve cok sert, ters davranincada iciyolar arada bi denge kurmaya gayret gosterin allah yardimciniz olsun.

K

Kayıtsız Üye

Slm esim yaklasik 25 senedir kullanir ara sira birakirmis ve tekrar kullanirmissu an8 aydir kullanmadini soyluyorben bazen supeleniyorum gelir erkenden yatar taki ertesi gune kadar ortalama 15 saat cok ciddive hic konusmaz sizce hala kullanabilirmi

K

Kayıtsız Üye

15 yasinda esrar kullanmaya basladim yasım 26 hala kullaniyorum kimse demesinki esrar bagimlilik yapmaz bal gibide yapiyor fizholojik olmasada psikolojik bagimliligi mevcut.Herkesin yasantisi farklidir ama en ufak bir boslugu degerlendirmek esrar icmeyi siradan yapilacak sosyal bi aktivite gibi gormektir aslinda bagimliligin en buyuk kaniti.Belki keyifcisin konusmanda hal ve hareketlerinde bi degisiklik olmuyor ictikten sonra buda ben bagimlisi degilim zarari yok gibi dusunceler esrari masum gormekten baska bisey degil.Denize gidersin,maca gidersin,bayram vb. herhangi bir aktivitende bile esrar kullanirsin zarari yok kimse ictigimde a lamiyor diyerek.Bana gore esrardan kurtulmanin en etkili yolu inanmak ve cevrendeki insanlari gozlemlememten geciyor,rütin hayatin bile anlik mutluluklarini gorebilecek sabiri dusuncelerinde yakaladiginde ve biraz sosyallestiginde emin olun insan esrari unutur.

K

Kayıtsız Üye

Benim.esim dort yil kullandi en son karar verdi ilk uc hafta zorlandi biraz asirri terlemeler oldu:( vee oyduu bi senedir kullanmiyor:) allaha cok sukur:) yani kardesler insan gercekten isterse tedavisiz de birakabiliyor,, bunu esimde gørdum:)

K

Kayıtsız Üye

Merhaba akşam oğlum 16yaşında ikı günden berı şeklı deyışmış gördüm gözlerının altı kıpkırmızı olmuş içide ne olur bana yardımcı olun ne yapmalıyım umarım düşündüğüm şey deil dir allah hepimizin yavrularını korusun