Yolbaşı Köyü Bigadiç Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
Sponsorlu Bağlantılar
Yolbaşı Köyü Bigadiç Bilgileri - Yolbaşı Köyü Hakkında - Yolbaşı Köyü Tanıtımı - Yolbaşı Köyü Resimleri

İlçe: BİGADİÇ - İl: BALIKESİR

Köy Muhtarı: RAMAZAN GÜRLEN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

0 (266) 622 40 40

Cep Telefonu:

0 (532) 226 40 42

Balıkesir
Bilgiler
Nüfus 394 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 10440
Alan Kodu 0266
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Balıkesir
İlçe Bigadiç
Web Sitesi

Yolbaşı, Balıkesir ilinin Bigadiç ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

2. Mahmut 1826 yılında yeniçeri ocağını kaldırmıştır. Yeniçeriden ayrılan Kara Ahmet yolbaşı köyünü kuran ilk kişi olup sonradan diğer köylerden göçler olmuştur. Köyün ilk adı toplanma manasında olan faraştır. Diğer köylere yol bağlantısı olduğundan adı 1951 yılında Yolbaşı olarak değiştirilmiştir..

Kültür

Köyün gelenekleri civar köyler olan Emirler, Beğendikler, Doğançam ve Kayırlar'dan tamamen farklı ve kendine özgüdür.

Coğrafya

Balıkesir iline 53 km, Bigadiç ilçesine 16 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 394
1997 314

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Buna birde Etibank'a ait bor madenlerinde çalışmak da eklenebilir. Köyde hemen hemen her aileden madende çalışan vardır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Ramazan Gürlen

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.Şu anda ilköğretim okulu kapatılmıştır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca köyün girişin de park vardır

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

K

Kayıtsız Üye

yolbaşı köyümde şuamda her haneden çalışan yok malesef madenlerimizde çalışsak balıkesirde ne işimiz olur
lütfen muhtarla irtibata geçip bilggileri güncellerseniz seviniriz