Yeşilhısar İlköğretim Okulu Bilgileri Savaştepe Balıkesir

SeLeN

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
Balıkesir'deki İlköğretim Okulları Hakkında - Balıkesir Savaştepe'deki İlköğretim Okulları Erişim Bilgileri - Yeşilhısar İlköğretim Okulu Tanıtımı - Yeşilhısar İlköğretim Okulu Okulu Resimleri - Yeşilhısar İlköğretim Okulu Hakkında

Okulumuzun Tarihçesi
1891 yılında şeyhülislâm tarafından görevlendirilen Hacı Muharrem Efendi eski caminin yanında ilk dershaneyi açmıştır.Burada eski yazı ve Arapça öğretim yapılıyordu. Bu medrese Kırkağaç Medresesine bağlı olarak açılmıştır. Açılan bu medrese de yıllarca öğretim sürdü.
Askerlik çağı gelenler medresede okuyorsa askere alınmadığı söylenir. Eski caminin yanındaki bu medrese yemekli ve yataklı olarak hizmet vermiştir. Milli mücadele yıllarında medresede öğretim duruyor. Bu yıllarda Koyundere Köyü’nden Molla İbrahim medresede görev yapmakta idi. Daha sonra Serezli İbrahim Efendi Milli Mücadeleye katılınca medresede kapanmıştır.
1928 yılında Yeşilhisar Köyüne Şahap Kocatopçu atanıyor. Yeni yazı ile eğitim ve öğretim eski caminin yanındaki binaya okul taşınıyor.
1934 yılında yine köy incelemesi ile plânlı bir okul yapılmasına başlanıyor. 1938 yılında bugün yıkılan eski okulun inşaatı tamamlanıyor.10 Kasım 1938 tarihinde yapılan bu okul eğitim ve öğretime açılıyor.

Yeni açılan ilkokulda ilk görev yapan öğretmen Hayati Bozkurt’tur.1938 ile 1977 tarihleri arasında bugün yıkılan eski okulda (39) yıl eğitim ve öğretim yapılmıştır. Devlet yardımıyla 1976 yılında yeni bir okulun yapılmasına başlanıyor.1977 yılında tamamlanan okul eylül ayında eğitim ve öğretime açılıyor.
Halen bu okulda eğitim öğretim sürdürülmektedir.

KAYNAK: Enver NAZLIYeşilhisar Köy Halkından)

Yeşilhısar İlköğretim Okulu Balıkesir Savaştepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur. Okulun web sitesinden veya aşağıda verilen telefon numarasından; Yeşilhısar İlköğretim Okulu öğretmenleri, idari personel, okulun imkanları, Yeşilhısar İlköğretim Okulu resimleri (fotoğrafları), okuldaki öğretmen sayısı, öğrenci sayısı, Yeşilhısar İlköğretim Okulu öğrencilerinin futbol, basketbol, voleybol v.s. spor dallarındaki başarıları, Yeşilhısar İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından yapılan tiyatro, müzik ve resim gibi kültürel faaliyetler ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı

Adı: YEŞİLHISAR İLKÖĞRETİM OKULU

Adresi: Yeşilhisarköyü Savaştepe Balikesir

Telefon Numarası: 2665626588

Faks Numarası: 2665626588

E-mail Adresi:
yesilhisarilkogretim@mynet.com

Web Adresi:
BALIKESİR - SAVAŞTEPE - Yeşilhısar İlköğretim Okulu

Kaynak : webrehberi.biz - www.meb.gov.tr

Okulunuz Hakkında Bilgi Ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.