Tüketici Hakları

SeLeN

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
eğitim hakkı - sağlık ve güvenlik hakkı - seçme ve seçilme hakkı - ekonomik hakların korunması

1985 tarihli Birleşmiş Milletler Evrensel Tüketici Hakları Bildirgesine göre tüketici haklarının 9 temel maddesi vardır. Bunlar

Temel İhtiyaçların Karşılanması Hakkı : Barınma, ısınma, aydınlanma, içecek, su, haberleşme, ulaşım tüketicilerin temel ihtiyaçları arasına girmektedir. Bütün tüketiciler bu ihtiyaçların karşılanmasını talep ederler.

Sağlık Ve Güvenlik Hakkı : Satışı yapılan bütün mal ve hizmetlerin insanların sağlığına zarar vermeyecek şekilde olmasıdır.

Bilgi Edinme Hakkı : Tüketici bir mal ve hizmet alırken düzgün bir şekilde karar vermesi için tüketiciye bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Eğitim Hakkı : Tüketici hakkı ve çıkarlarını koruyabilme amacı ile tüketici bilincine sahip olmak için eğitim kurumlarında eğitim alması.

Zararların Giderilme Hakkı : Satın alınmış olan mal yada hizmetten dolayı tüketicinin uğradığı zararın giderilmesi, mal yada hizmetin tekrar tüketiciye ulaştırılmasıdır.

Sağlıklı Bir Çevrede Yaşama Hakkı : Sağlık koşullarına uygun bir çevrenin oluşmasında ülke ve doğal kaynakların düzgün kullanımıyla beraber çevrenin korunması.

Ekonomik Çıkarların Korunması Hakkı Tüketiciye, iki mal arasında kıyaslama imkanı verebilecek fiyattan sunulması, satıştan sonra herçeşit destek ve servisin tüketiciye ulaştırılması.

Seçme Hakkı Tüketicinin değişik ürün ve hizmete istediği anda ulaşabilmesidir.

Temsil Edilme, Örgütlenme Sesini Duyurma Hakkı : Tüketicilerin haklarını koruyablmesi, mağdur olmaları durumunda bu durumun giderilmesi için toplanarak oluşturulan ses duyurma eylemidir.

alıntı