Trafikte Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

Eylül

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
Trafikte Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

1. Karşıdan karşıya geçerken, ilk geçiş hakkının araçlara ait olduğu unutulmamalıdır.
2. Kaldırımı olmayan yolların sol kenarından yürünmesi gerekir.
3. Trafik ışıklarından kırmızı ve yeşil ışığın yanma süreleri trafiğin yoğunluğuna göre ayarlanır. Sarı ışık 3 saniye yanar.
4. 11 yaşını bitirmemiş çocuklar yollarda bisiklet kullanamaz.
5. 11 yaşından küçükler araçların ön koltuğunda oturamaz.
6. Cadde ve sokaklarda yaya kaldırımlarından yürünür.
7. Yaya kaldırımlarında daima sağ taraftan yürünür.
8. Cadde ve sokaklarda her zaman yaya kaldırımında yürümeliyiz. Karşı kaldırıma ancak yaya geçitlerinden geçmeliyiz.
9. Kaldırımdan inerken, karşıdan karşıya geçerken önce sola, sonra sağa yine sola bakıp öyle geçmeliyiz.
10.Yaya kaldırımı olmayan yerlerde yolun solundan yürümeliyiz.
11.Trafik polislerinin işaretlerine uymalıyız.
12. Trafik polisinin olmadığı yerlerde trafik işaretlerine dikkat etmeli*yiz.
13.Trafik lambası kırmızı yanarken kesin olarak karşıya geçmemeli*yiz.
14.Karşıdan karşıya geçerken zikzaklar çizmemeliyiz.
15.Duran bir taşıtın hemen önünden ve arkasından geçmemeliyiz.
16.Taşıt araçlarından inerken taşıtın tam olarak durmasını beklemeli*yiz.
17.Taşıt araçlarına binerken sıramızı beklemeliyiz.
18.Taşıt aracından iner inmez hemen karşıya geçmemeliyiz.
19.Taşıtlara hiçbir nedenle asılmamalıyız.
20.Yolda oyun oynamamalıyız.
21. Yolda gruplar oluşturup geçişe engel olmamalıyız.

K

Kayıtsız Üye

eylül abla bu kurallardan başka kural varmı? acilen gerekli eğer açıksan cevap verir misin? :)

K

Kayıtsız Üye

ben trafik kuralları ve levhalarını araştırıyorum.ama bulamıyorum.aramaya devam ediyorum.arkadaşlar nolur bana yardım edinnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn offfffffffffff ya çok yoruldum

K

Kayıtsız Üye

Yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :(((((((((((((((((((((((((((8
Offffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff :)))))))))))))))))))))))))))))))9

K

Kayıtsız Üye

1. Cadde ve sokaklarda yaya kaldırımında yürümeli.2. Karşı kaldırıma yaya geçitlerinden geçmeliyiz.3. Karşıdan karşıya geçerken önce sola, sonra sağa ve tekrar sola bakarak eğer bir taşıt yoksa geçmeliyiz.4. Trafik polisinin olmadığı yerlerde trafik ışık ve işaretlerine dikkat etmeliyiz.5. Üst geçit olan yerlerde mutlaka üst geçitleri kullanmalıyız.6. Taşıtlara asılmamalı, taşıtlar durmadan inip binmemeliyiz.7. Taşıtların sağından inip binmeliyiz.8. Taşıtların pencerelerinden kollarımızı ve başımızı dışarı çıkartmamalıyız.9. Duran bir taşıtın hemen önünden ve arkasından geçmemeliyiz.10.Yaya kaldırımı olmayan yerlerde yolun solundan yürümeliyiz.11.Trafik polislerinin işaretlerine uymalıyız.12.Trafik polisinin olmadığı yerlerde trafik işaretlerine dikkat etmeliyiz. 13.Trafik lambası kırmızı yanarken kesin olarak karşıya geçmemeliyiz.14.Karşıdan karşıya geçerken zikzaklar çizmemeliyiz.15.Duran bir taşıtın hemen önünden ve arkasından geçmemeliyiz.16.Taşıt araçlarından inerken taşıtın tam olarak durmasını beklemeliyiz. 17.Taşıt araçlarına binerken sıramızı beklemeliyiz. 18.Taşıtlara hiçbir nedenle asılmamalıyız. 19.Yolda top oynamamalıyız. 20.Yolda gruplar oluşturup geçişe engel olmamalıyız. 21. Cadde ve sokaklarda her zaman yaya kaldırımında yürümeliyiz 22.Karşı kaldırıma ancak yaya geçitlerinden geçmeliyiz. 23Kaldırımdan inerken, karşıdan karşıya geçerken önce sola, sonra sağa yine sola bakıp öyle geçmeliyiz. 24.Taşıt aracından iner inmez hemen karşıya geçmemeliyiz.
Trafikte sürücüler şu kurallara uymalıdır:
1. Araçların bakımı yapılmalı, bozuk araçla yola çıkılmamalıdır.2. Aşırı hızdan kaçınılmalıdır.3. Trafik ışık, işaret ve işaretçilerine dikkat edilmelidir.
4. İçkiliyken araç kullanılmamalıdır.5. Uykusuz ve yorgunken araç kullanmak sakıncalıdır. Uzun yollarda, mutlaka ara verilmeli ve dinlenilmelidir.
6. Öndeki araçları geçmek için, hatalı sollama yapılamalıdır.