Şehirde yaşamak köyde yaşamaktan daha iyidir konulu münazara var mı?

• Konuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Sponsorlu Bağlantılar
çocuklar için şehirde yaşamak köyde yaşamaktan daha iyidir konulu münazarada şehiri savunacağız. yardımcı olur musunuz?

Şehirde Yaşamanın Avantajları Nelerdir?
Şehirler istediğimiz şeyleri tüketebilmek için de bize muazzam imkanlar sağlar. Daha küçük yerlerde yaşamak demek yapılması gereken şeyleri yapmak demektir. Oysa şehirlerde ne yapmak istiyorsanız onu yapabilirsiniz. Örneğin; köyde yaşıyorsanız yemek yemek demek karnınızı doyurmak demektir. Oysa şehirdeyseniz size sunulan düzinelerce restauranttan birine gidip damak tadını da işin içine sokacak bir yemek ziyafeti çekebilirsiniz.

Bu diğer şeyler için de geçerlidir. Mesela giyinmek, boş zamanları değerlendirmek, çalışmak vb. Kısaca şehirler aslında insanlara hobilerini geliştirmek için de çeşitli imkanlar sunar. Böylece doğanın bir parçası olmaktan sıyrılır insan. Doğanın bir parçası olmaktan sıyrılmak çok da kötü bir şey değildir bu arada. Neden? Çünkü doğa (yaşamsal olarak) var olmak ve yok olmak üzerine kuruludur.

Evet bu göreceli bir kavram biliyoruz, ama doğrusu zaman şehir hayatında çok daha hızlı geçer. Bu da yukarıda avantajları sayarken bahsettiğim bolluktan kaynaklanır. O kadar çok çeşitli konu ve her birinde de o kadar çok çeşitli opsiyon vardır ki bunları yaparken zamanın ne kadar kolay geçtiğini göremeyebilirsiniz.

Ancak şu da bir gerçek ki büyük şehirde yaşayıp da zamanı durduranlar da vardır.

Şehirde doğup büyümüş olup da, küçük yerlere göç etme düşüncesinde olanlara da not. Bu işi uzun süreli hale getirdiniz mi renginin değişeceğinden emin olun. Küçük yerde yaşamak demek (eğer hayatınızın önceki dönemlerinde uzun süreli bir deneyiminiz yoksa) yaz aylarında bir kaç hafta tatil yapmak üzere gidip gördüğünüz beldelerdeki o yaşama benzemez.

Son düzenleyen: Moderatör:

SeLeN

Yönetici
Editör
Şehirde Yaşamanın Avantajları Nelerdir?

Şehirler istediğimiz şeyleri tüketebilmek için de bize muazzam imkanlar sağlar. Daha küçük yerlerde yaşamak demek yapılması gereken şeyleri yapmak demektir. Oysa şehirlerde ne yapmak istiyorsanız onu yapabilirsiniz. Örneğin; köyde yaşıyorsanız yemek yemek demek karnınızı doyurmak demektir. Oysa şehirdeyseniz size sunulan düzinelerce restauranttan birine gidip damak tadını da işin içine sokacak bir yemek ziyafeti çekebilirsiniz.

Bu diğer şeyler için de geçerlidir. Mesela giyinmek, boş zamanları değerlendirmek, çalışmak vb. Kısaca şehirler aslında insanlara hobilerini geliştirmek için de çeşitli imkanlar sunar. Böylece doğanın bir parçası olmaktan sıyrılır insan. Doğanın bir parçası olmaktan sıyrılmak çok da kötü bir şey değildir bu arada. Neden? Çünkü doğa (yaşamsal olarak) var olmak ve yok olmak üzerine kuruludur.

Evet bu göreceli bir kavram biliyoruz, ama doğrusu zaman şehir hayatında çok daha hızlı geçer. Bu da yukarıda avantajları sayarken bahsettiğim bolluktan kaynaklanır. O kadar çok çeşitli konu ve her birinde de o kadar çok çeşitli opsiyon vardır ki bunları yaparken zamanın ne kadar kolay geçtiğini göremeyebilirsiniz.

Ancak şu da bir gerçek ki büyük şehirde yaşayıp da zamanı durduranlar da vardır.

Şehirde doğup büyümüş olup da, küçük yerlere göç etme düşüncesinde olanlara da not. Bu işi uzun süreli hale getirdiniz mi renginin değişeceğinden emin olun. Küçük yerde yaşamak demek (eğer hayatınızın önceki dönemlerinde uzun süreli bir deneyiminiz yoksa) yaz aylarında bir kaç hafta tatil yapmak üzere gidip gördüğünüz beldelerdeki o yaşama benzemez.

K

Kayıtsız Üye

bnde katılıyorum çünkü köyde yaşayan akrabalarımın halleri beni üzüyor

K

Kayıtsız Üye

Bencede "şehir" hayatı daha iyi çünkü , şehirde olanaklar daha fazlatamam kirli havası olabilir köydeki gibi temiz hava olmayabilir ama köydeyken ahırların kümeslerin t3emizlenmesi hayvanların bakılması onların sütünün sağılması yumurtalarını toplaması vs.vs var fakat şehirde marketten hemen alıyoruz köyde doğru düzgün WC bile yok dısarda oluyo genelde köyde bolca yer oalbilir ama geçimi sağmalak daha zor köyde bahöene elma armut dikersin anısını şehirde alacağın bahçeli evdede yapabilirsin şehir hayatı daha kolay ve avantajlı bence şehir en iyisi. benimde münazaram var. ve biz şehiri seçtik

D
Şehirde yaşamak köyde yaşamaktan daha iyidir konulu münazara katılıyorummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

N

nur ayata

bence şehir hayatı köyde dünyanın güzlliklerinden eksik kalıp süs eşyası gibi ölümü bekliyorsun

K

Köy Savunucusu

Bence köyde yaşamak daha iyidir. Ama köylerdeki eğitim ve sağlık imkanlarının yükseltilmesi lazımdır.

P

prof. tarkın

ARKADAŞLAR KÖY HAYATI DAHA İYİ ÇÜNKÜ :eek:
Ben diyorum ki artık şehirlerin devri geçti. Ben bu yılın başında bir beldeye yerleştim ve şehirdekinden çok daha iyi imkânlara kavuştum. Teknoloji bağımlısı bile olsanız birçok beldede ulaşamayacağınız bir imkan neredeyse pek kalmamış gibi. Hele bir de ufak bir hususi ulaşım aracınız ve belde içinde kargo-posta hizmeti var ise; köylerde bile şehirdeki imkanlar yanı sıra kırsalın nimetlerinden faydalanabilirsiniz.

Günümüzde Belde ve Köylerde Yaşamanın Şehirlere Göre Avantajları

Kendi deneyim ve gözlemlerime göre iyice alışmadan farklılıkları yazayım:

• Kendiniz üretemiyorsanız bile pazardan en iyi tarhanayı, salçayı, yoğurdu yapan kişilerden muhabbet ederek şehirdekinin üçte biri fiyatına harikulade gıdalar alacaksınız.

• Belediye başkanı, muhtarı, kaymakamı yolda görüp derdinizi anlatabileceksiniz.

• Çocuğunuz okula yürüyerek, birçok arkadaşı ile şehre göre çok daha fazla güven içinde gidecek.

• Çocuğunuz sadece ilkokul mezunu bile olsa; eğer televizyonu kaldırıp eve sadece radyo alır, evde 1000 kadar kitap içeren çeşitli ilgi alanlarında çeşitli romanlardan oluşan bir kitaplık oluşturur ve çocuğunuzun ayda bir kitapçık okumasını sağlayabilirseniz; çocuğunuz doğayı gözlemleme ve bolca oyun oynama imkanlarını da kullanarak büyüdüğünde şehirde asla olamayacağı kadar eğitimli bir insan olacak.

• Günümüz pozitif bilimlerinin tümünün temeli doğadır. Pozitif bilimleri anlamanın ve bu alanda gelişmenin temel yolu doğayı gözlemlemektir. Kırsalda bu imkânınız şehre göre çok fazla olacak.

• Belde ve köylerde hava temiz, gıdalar daha sağlıklı olduğu için daha az hasta olacaksınız. Ayrıca artık kırsalda iyi sağlık hizmetine hızlı ulaşmak belki de şehirden çok daha kolay. (Biz buna geçen hafta bizzat şahit olduk. Şehirde 3 gün doktor peşinde koşup ulaşamayacağımız bir sağlık hizmetini bulunduğumuz beldede yarım saat içinde alabildik. Hem de doktor günde yaklaşık 15 kadar hastaya baktığı ve iş yoğunluğundan stres altında olmadığı için bizimle uzun uzun ilgilendi; 2 günde sağlığımıza kavuştuk.)

• Daha düşük bedelli daha güzel bir eve sahip olur veya kiralarsınız. Daha büyük bir evde olmanıza rağmen giderleriniz şehirdekinin yarısından azdır.

• İnternet teknolojisi ile birçok işinizi şehre gitmek zorunda kalmadan yapabilirsiniz. (Artık birçok işte, hizmet alanlar için sizin fiziki olarak nerede olduğunuzun önemi yoktur. Ve artık bir çok köyde internet teknolojisi mevcut.)

• Küçük bir bahçeniz de olursa geliriniz düşük, işiniz yoksa bile ekip biçtiğiniz ile hayata tutunabilirsiniz. Ayrıca komşuluk ilişkileri daha sıkıdır. Komşularınız siz açken şehirdeki kadar kolayca uyuyamaz.

• Şehirlerde şehir ışıkları yıldızların parlaklığını emer. Belde ve köylerde yıldızlar çok parlaktır.
Sonsöz

Son bilgilerimize göre Türkiye’ de 81 il, 923 ilçe ve 35.000'den fazla köy bulunmaktadır. Şehir nüfusları düşse ve ilçe, köy nüfusları 3 kat kadar artsa herkes daha mutlu olacaktır. Ancak güç odakları ekonomik zarara uğrayacağı için bu fikrin kötü ve zararlı olduğu konusunda sürekli beynimizi yıkamaktadır.

Peki kitleler aslında tek tek bireylerden oluşmaz mı? Ve dünyayı iyi ya da kötü yapan, bu bireylerin verdikleri kararlar değil midir?

Ben derim ki eğer şehirde yaşama talihsizliği içerisindeyseniz, çok da fazla düşünmeden pılınızı pırtınızı toplayıp size en cazip gelen ilçe ve hatta köye gidin.

Benim bildiğim en büyük düşünürlerden biri olan Tebrizli Şems’ in şu lafı, bana şehirden beldeye göçme gücü verdi. Umarım size de yardımcı olur::rolleyes::rolleyes::rolleyes:o_Oo_Oo_O

"Düzenim bozulur,hayatım alt üst olur" diye endişe etme. Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden iyi olmayacağını? (Tebrizli Şems) :eek:BUARDA ŞEHİRİ:mad::confused::confused::mad: SAVUNAN ARKADAŞLARIMIN KULAKLARINA KÜP EOLUR İNŞALLAH :p:p:p

T

Tarafsız Kişi

:confused:Bu hayatı da çok seven insanlar var. Bütün eğlence merkezleri veya sinema, tiyatro, mağaza, market, pazar, banka, üniversite, bakkal, dükkan, gazino, spor ve güzellik salonları, hastaneler, diskolar ve parklar burada. Hayat şehirde de erken başlıyor. Sokaklar çok kalabalık, arabalar için yollarda trafik problemi her zaman oluyor. İnsanlar her gün aynı hayatı yaşıyor. Onlar sabahları işlerine gidiyorlar ve akşamları dönüyorlar.Şehirlerde insanların bir çoğu sadece hafta sonları dinleniyorlar. Ama bir kısmı dinlenmek için yine köye yada kırsala gidiyorlar. Şehirde insanlar medeni bir hayatta yaşıyorlar. Şehir hayatının güzel tarafı medeniyet, modernlik ve geniş imkanların bulunması. Hayat bu sebeple köy hayatından farklı oluyor. Bence bütün insanlar köy ve şehir hayatını seviyorlar, çünkü ikisinin de çok farklı ve güzel tarafları var.

Ş

Şeymagül POLAT

Şehir Hayatı ile ilgili münazaraya katıldım.Bilgileri vereyim...
AVANTAJLARI
etkinliklerin olması
birçok market
daha iyi hastahane
ulaşım
İş bulma imkanı fazladır
Ev bulma imkanı fazladır
Ulaşım imkanından çeşitlilik vardır
Eğitim imkanı fazla ve çeşitlidir
Sağlık açısından olanakları fazladır