Poyrazalan Köyü Hakkında Bilgi Artova Tokat

DeMSaL

Özel Üye
Sponsorlu Bağlantılar
poyrazalan köyü bilgileri - pyrazalan köyü tanıtım - poyrazalan köyü resimleri

Poyrazalan, Tokat ilinin Artova ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün eski adının kayakça olduğu bilinmektedir. Kayıkçıdan gelen bu isim halk arasında efsane bir kayıkçıdan almakta ve köy yakınlarında birde türbesi mevcuttur. Tokatın tarihi zenginliklerinin izlerini buradada görmek mümkündür.
Kültür

Köyün geleneği Türk geleneklerinden biriside poyrazalan köyün de yaşaanmaktadır.Köyün en meşhur yemeği,keşkek yemeğidir.
Coğrafya

Tokat iline 46 km, Artova ilçesine 11 km uzaklıktadır. Kayaönü, Yağmurlu, Danişment köyleride poyrazalan a sınırı olan çevre köylerdir.

EKONOMİ

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır.Daha çok hayvancılık yapılmaktadır.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 80
2000 165
1997 90
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Bizim köyde adı muhtar olan o adam varya köyde kesinlikle bir faliyet yapmamıştır bu sene 6. senesi hiçbir faliyet ama hiç bir faliyet yapmamamıştır.okuyanlarını bu adamı kınamasıı rica ediyorum.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Çevre köylere nazaran daha modern ve betonarme yapılardan oluşan bir köydür,

kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz