Photoshopta Darkness Blue Menü

Sponsorlu Bağlantılar

Bu seferki dersimize benim yapmakatan çok hoşlandığım bir menü var, genel olarak bu menü şekli flashta da kullanılmaya çok müsaittir. Adından ve iconundan anlıcamız gibi çalışmamız biraz “karanlık” olacak :) dersimize başlıyalım.

1. ilk olarak 800×350 boyutlarında Siyah arka plan renkli bi çalışma penceresi oluşturuyoruz. Oluşturulan arka planın üzerine yeni bir layer oluşturuyoruz ve 600×60 boyutlarında bi seçili alan oluşturuyoruz bunun için Marquee aracının fixed size özelliğini kullanıyoruz. Seçili alanımızı oluşturduktan sonra select/modify/Smooth sekmesini seçiyoruz ve 5 değerini uyguluyoruz

2. oluşduğumuz bu yumuşak köşeli yeni seçili alanın içini en son açtığımız boş leyarın seçili olması kaidesi ile siyaha boyuyoruz ve ardından ctrl+D tuşlarını kullanarak seçili alanı kaldırıyoruz. Bu işlemide bitirdikten sonra en son yapmış olduğumuz layera blending efeklerini ekliyoruz bunun içiden layerın üzerine 2 kere tıklamamız yeterli olacaktır.

sonuç:

3. menümüzün tabanını oluşturdukta sonra uygulama yapmış olduğumuz layerımıza ctrl+farenin sol tuşu ile basıyoruz ve seçili hale getiriyoruz. Seçili alanımızı yarıya kadar keseceğiz bunun içinse Marquee aracımızı seçiyoruz ve ALT tuşuna basılı tutarak kesme fonksiyonunu aktifleştiriyoruz, bu şekilde seçili alanımızı yarıya kadar seçiyoruz ve bırakıyoruz farenin tuşunu bundan sonra yeni layer oluşturarak içini Gradient aracımızı kullanarak beyaza boyuyoruz tabi bunu yapmadan önce ana rengimizi beyaz yapıyoruz. Layerımızın içiniz boyadıktan sonra ctrl+D ile seçili alanı kaldırıyoruz.

4. şimdi menümüze kullanacağımız içerik sayısına göre resimdeki gibi sayılar ekliyoruz. (Sizler isterseniz kafanızda başka şeyler diyazn edebilirsiniz.) fontun renkini #539eca olarak belirledim ben ve fontuda Poplar STD yaptım. Nette aratırsanız bulabileceğiniz bi font.

5. sıra geldi içerikleri yazmaya bunun için ben beyaz renkte TR ardour GM fontunu kullandım ve resimdeki gibi yerleştirdim.

6. şimdi ise butonlarımızın bitimine ufak semboller koymaya geldi benim yaptığım sembollerın nasıl yapıldını öğrenmek için resmi inceleyiniz bu sembolleri yaparken Brush araçını değilde Pencil aracını kullanın ve aracımızın kalınlığını ben 2 olarak ayarladım. Sembollerden birini tamamladıktan sonra layerımıza sağ tıklayın ve Duplicate seceneyini seçin yada kopyalayacanız layerı yeni layer oluşturma butonun üzerine sürükleyiniz.

7. ve artık son işlemimize başlıyoruz şimdi butonlarımızı bir birinden ayırmaya yarıyacak olan çizgilerimizi çizmeye geldi bunun için 1 kalınlığındaki Pencil aracını kullanmamız yeterli olacaktır tabi bu işlemi yaparken gene yeni bir layer oluşturmayı unutmuyoruz. Layerlerımızı çoğaltmak için bir önceki uygulamadaki Duplicate olayını yapmamız gerekecek.

VE Sonuç:

Alıntıdır....