Örsköy Köyü Mazgirt Tunceli

DeMSaL

Özel Üye
Sponsorlu Bağlantılar
Örsköy Köyü Mazgirt-Örsköy Köyü Bilgileri-Örsköy Köyü Resimleri-Örsköy Köyü Tanıtımı

Örsköy, Tunceli ilinin Mazgirt ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: MAZGİRT - İl: TUNCELİ

Köy Muhtarı: Zeynel Vural

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:Bilgi yok

Demografik Bilgiler:

İle Uzaklığı: 39 km

İlçeye Uzaklığı: 31 km

Rakım: m

Tarihi
Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Tunceli ile aynıdır. Köyde çeşitlı kültürel ve sportif faaaliyetler 1990 yılına kadar maksimum seviyede olmuştur. Dönemin valisi tarafından örnek köy olarak gösterilmiştir. başta KKTC olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerinde ve ulusal alanda konusunda uzman olan iyi bilim adamı ve birokrat ve iş adamı yetiştirmiştir.

Coğrafya
Tunceli iline 39 km, Mazgirt ilçesine 31 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 : 153

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bununla birlikte sanat ve iş alanında ulusal ve uluslar arası firmalarda çok iyi düzeyde çalışan iş gücü yoğunlukta olup özelikle yaz aylarında turzm gelirleri köy ekonomisnde oldukça etkilidir. 2 un degirmeni, 1 hızar atölyesi, 1 kaklkınma kooperatifi ,4 bakkal ve kıraathane ,1 köy odası ve okuma salonu mevcut olan köyde şimdilerde bunların çoğu kapalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Zeynel Vural
1994 - Ali Yıldırım
1989 - Adil Yıldırım
1984 - Adil Yıldırım

Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır ancak taşımalı eğitim yapıldığından öğrenciler Akpazar'da eğitim görmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur ve sağlık evi vardır ancak faal değildir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak: yerel net
vikipedi özgür ansiklopedi

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz