Open SUSE

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
Open SUSE

Öncellikle hiç bilmeyenler için OpenSUSE nin bir linux dağıtımı olduğunu belirtelim,yani bir işletim sistemi(windows a alternatif diyebiliriz..)..En önemli özelliği ücretsiz olması...Tabi bunu duyduğunuzda aklınıza hemen ücretsizse "yaramaz" kelimesi geliyor..Ancak biraz bahsedince OpenSUSE ye geçmek için can atacak hale gelebilirsiniz...
Özelliklerini (yani sadece benim aklıma gelenleri )şöyle sıralıyayım...

1-) Virüslerle uğraşmak zorunda değilsiniz.Çünkü webde dolaşan virüsler windows için yapılmış.Linux ları etkilemez.
2-)Office ,winamp , media player , nero ve adobe reader gibi en çok ihtiyaç duyulan programlara oldukça kaliteli alternatifler OpenSUSE yle birlikte gelir.
3-)Kuşkusuz Windows kullanıcıları Adobe Reader ,Winamp , Media Player ,İnternet Explorer in bilgisayarı ne kadar kastığını bilir..Bu Programların Linux alternatifleri kesinlikle çok daha hızlı çalışırlar ,işlev olarak eksileri değil artıları vardır..
4-)İnternette program aramak zorunda kalmazsanız.Dünya üzerinde binlerce Linux geliştiricisinin katkıda bulunduğu program deposuna sahiptir.Ve bu programların en çok kullanılanlarını sizin için sistem bulur size kalan iki tık....
5-)Vista nın özendiği görünüm(yanlış duymadınız Vista nın o eşsiz zannettiğimiz görüntüsü Linux tan özenilmiştir)..
6-)Donanım tanımada işletim sistemleri arasında vista yla birlikte en ön sıradadır
7-)Bunca özelliğe rağmen oldukça hızlıdır..512 ram 64 mb ekran kartı eşsiz bi sistem kullanmanıza yetecektir...
Bütün bu güzellikler + hız + ücretsiz ibaresi birlikte olur mu atıyorsun diyorsanız...Arkasında novell gibi bi şirket olunca bi süre ücretsiz dağıtılması olağandır diyorum. ha eklemeyi unutmayayım normalde ücretsiz değil novell 70 $ a satıyor..şık kutuyla falan ama yine novell ücretsiz olarak netten indirilmeisne izin veriyor..