oks sınavı by

Sponsorlu Bağlantılar
İSTANBUL - Her yıl bir hafta arayla birbirinden bağımsız olarak yapılan Özel Okullara Giriş Sınavı ve Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) 2006'da birlikte yapılacak. Yani kolejlere girmek isteyen öğrenciler OKS ile alınacak. Sınav birlikte olacak ama tercihler iki ayrı liste halinde yapılacak. OKS sonrasında Anadolu, fen ve sosyal bilimler liselerine gitmek isteyen öğrenciler merkezi yerleştirmeyle alınacak, özel okullar eskisi gibi öğrencilerini kendi seçecek. Uzmanlar ise iki tercih listesinin öğrencilerin aklını karıştıracağını söylüyor.
2006 OKS, 11 Haziran'da yapılacak. Adaylar, sınava 30 Ocak - 28 Şubat 2006 tarihleri arasında başvurabilecek. Özel Okullar Birliği Birliği Başkan Yardımcısı Yusuf Tavukçuoğlu, üç gün önce genel kurul toplantısı yaptıklarını belirterek, "Sayın Bakanla konuştuğumuz gibi, sorun yok. Öğrencilerimiz sadece bir sınava girecek. Özel okullara yerleştirme ise eskisi gibi bir değişiklik yok. Sınava girdikten sonra tercihleri biz toplayacağız. İki ayrı tercih listesi olacak. OKS puanları 500 üzerinden özel okulların puanları ise 1000 üzerinden. Sistem aynen devam ediyor. Sadece biz sınav yapmıyoruz. Anadolu liseleri 24 Ağustos son olmak üzere iki kayıt dönemi ile kayıtlarını bitirecek. Özel okulların kayıt tarihleri de her sene olduğu gibi Anadolu liselerinden sonra olacak" diye konuştu .
Öğrencilerin kafası karışıyor http://www.radikal.com.tr/veriler/2005/12/29/cevap.gif
Milli Eğitim Bakanlığı OKS ve Özel Okullara Sınavı'nın birleşmesi konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Tercihlerin nasıl yapılacağı ve kayıt dönemleri henüz açıklanmadı. Uzmanlar ise önceki yıllarda Anadolu liseleri ve özel okullar arasında kayıtlarda yaşanan gelgitlere tek sınavın da çare olmayacağını düşünüyor. Modern Eğitim Dersaneleri rehberlik öğretmeni Veysel Doğan, özel lokullar sınavının kaldırılmasının çok mantıklı olmadığını belirterek, "Özel okullar sınavı OKS öncesinde öğrencilerin ciddi bir sınava girmesi açısından faydalı oluyordu. Şimdi tek sınav ama farklı tercih listesi olacaksa yine sıkıntı yaratır. Zaten polis kolejine gitmek isteyen öğrenciler de OKS'ye giriyor. Tercihlerini ayrı yapıyorlardı. Şimdi Anadolu lisesi , özel okullar ve polis kolejleri için üç ayrı tercih listesi olacak. Öğrencilerin kafasını karıştırıyor" diye konuştu.
Sevinç Dershanesi rehberlik öğretmeni Beyza Sayın ise "İki sınavın puanlama sistemi farklı. İki tercih listesi Anadolu liseleri ile kolejler arasında kayıtlarda yaşanacak gelgitlere çare değil" diyor. Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği Başkanı (TÖDER) Bahattin Durmuş ise tek sınav yapılmasını olumlu karşıladıklarını belirterek böylece özel okulların daha büyük bir kitlece tanınmış olacağını ve kısıtlı kitlenin büyüyeceğini söyledi.