Kurucaoluk Köyü Susurluk Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
Sponsorlu Bağlantılar
Kurucaoluk Köyü Susurluk Bilgileri - Kurucaoluk Köyü Hakkında -Kurucaoluk Köyü Tanıtımı - Kurucaoluk Köyü Resimleri

İlçe: SUSURLUK - İl: BALIKESİR

Köy Muhtarı: Halim AYDOĞDU

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Cep Telefonu:

0 (542) 204 53 34
Demografik Bilgiler:
Nüfusu:

2000/201
1997/186
İle Uzaklığı:

55 km
İlçeye Uzaklığı:

10 km
Rakım:

457

Balıkesir
Bilgiler
Nüfus 201 (2000)
Nüfus Yoğunluğu 2007-250/km²
Koordinatlar
Posta Kodu 10600
Alan Kodu 0266
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Balıkesir
İlçe Susurluk
Web Sitesi

Kurucaoluk, Balıkesir ilinin Susurluk ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

köy yaklasık 19yy 2. yarısında (1850 - 1875 yılları arası) Bulgaristan Razgrad bölgesinden zorla göcen halkımızın bu bölgeye yerlesmesiyle kurulduğu köy 1970-1980 de nufus bakımından en yogun dönemini yasadı.

Kültür

köyün geleneksel tatlısı olan ve herkesin tatması gereken balıkesir usulu höşmerimdir ve hamur işi olan kolaç adlı biir tarihi lezzettir 66(smt)

Coğrafya

Balıkesir iline 55 km, Susurluk ilçesine 10 km uzaklıktadır.manyas a olan uzaklıgı ise 25 km civarıdr

İklim

Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 213
2000 201
1997 186

Ekonomi

Köyün ekonomisi((köyde yaşam şekli)) insanlar kış aylarında sadece hayvancılıkla ugrasırlar ve günün büyük bir kısmını evde veya kurak alanlarda gecirirler baharda ise bahcceler kazılır ekim işleri baslar koylulerin işi baharda yogunlasır kımılerı bahce kımılerı ıse tarla ekımındedir cogunlugu çiftcı sınıfı 2inci sırada gelen ise hayvancılık ve cesıtlı mesleklerdir koyde 52 hane olup ortalama 120 civarı insan yasamaktadır ekonomık durum ise aylık gelırı 100 ytl olanlar ile 5000 ytl olaNLAR ARSINDA DEGİŞİR yaz aylarında su sorunları buyuk sorun olusturur buna halen cozum bulunamamıstır yine yaz aylarında akraba zıyaretlı oldukca sık yassanır koy nufusu 370 kısıye kadar cıkmaktadır koyun en yaslısı 105 en genci ıse 5 yasındadır bolgede vasıta sayısı hane ssayısı oranının yarısından bıraz fazladır yanı 30 kadar motorlu tasıt vardır koyde 3 mahalle bulunmaktadır bunların soyledir yukarı mahalle asagı mahalle ve yeni mahalledir((smt-66)) isi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 -Ahmet Ayar
1999 -Şerif Baldemir
1994 -şerif baldemir
1989 -davut gündüz
1984 -mehmet gündüz

2009 halim aydoğdu

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardırPtt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

K

Kayıtsız Üye

selam kurucaoluk köyü ve tüm halkı bugün çok kötü bir anı yaşadım çok fena hasta oldum ama şimdi iyiyim ve ben burdan babaneme ve dedeme selam gönderiyorum