Keratoz Ne Demektir Keratoz Tedavisi

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Keratoz tedavisi ve belirtileri nelerdir,
keratoz nedir

Keratoz, derinin en dıştaki boynuzsu kat­manının aşırı derecede gelişmesiyle oluşan kabartı ve bu kabartılarla ortaya çıkan deri hastalıklarının ortak adıdır.
Bu hastalıkların nedenleri ve kendine özgü belirtileri farklı­dır; yaklaşık 20 kadar farklı keratozdan en sık görülenler şunlardır: El ayası ve ayak tabanlarının keratozu, doğuştan gelen ve genellikle kalıtsal bir hastalıktır. Kimi zaman bu bölgelerde olu­şan çatlaklar ağrıya neden olur. Kıl dibi ihtiyozu olarak da bilinen keratoz türünde yalnız kıl diplerinde aşırı derecede keratinleşme söz konusudur. Sıklıkla kol ve uylukların dış yüzünde küçük, sert, koni biçimli kabartılar görülür. Seboreli keratoz derinin iyi huylu bir urudur. Genellikle küçük san ya da kahve­rengi, keskin sınırlı, yüksekçe bir kabartı olarak ortaya çıkar; ince, yağlı, pulumsu bir katmanla kaplıdır. Keratin bireşimleyen keratinosit adlı hücrelerin sayısındaki artış­tan kaynaklanır. Ender olarak kanserleşir ya da kendiliğinden kaybolur.
Yaşlılık keratozunda, keskin sınırlı, yük­sekçe, üstü düz, rengi gri ile grimsi siyah arasında kabartılar belirir. Genellikle yaşlı­larda ya da güneşte fazla kalanlarda görü­lür; en sık sıcak iklimlerde, vücudun güneş gören bölgelerinde ortaya çıkar. Hastanın vücuduna geçmişte arsenik bileşikleri gir­mişse el ayaları, ayak tabanları ve gövdede de lezyon vardır. Bazı vakalarda, özellikle dudaklar ve başka mukozalarda yer alan keratozlar kanserleşebilir.

 

Üst