Hava taşıtları kısaca

Eylül

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Hava taşıtları nelerdir kısaca bilgi,

Hava taşıtları sanılanın aksine ulaşımda en güvenli taşıtlardır. Hız ve ulaşma süresi bakımından en iyi ulaşım çeşidi olan hava ulaşımı yer şekilleri ve kara yollarını ihmal ederek kuş uçumu hareket ettiği için rahattır. Fakat ülkelerin sınırları olduğu gibi hava sahaları da sınırlıdır ve özellikle askeri jetlerin diğer ülkelerin hava sahalarına izinsiz girmeleri kesinlikle yasaktır.

Uçaklarda iki adet uzun kanat bulunur ve türbinler sayesinde itme gücü kazanır.

Jetler motorlarını arka kısımda barındıran tepkili ve hızlı uçaklardır.

Planörler hava akımına kapılarak motorsuz hareket eden taşıtlardır. Gittikçe aşağıya doğru inen bir biçimde süzülür ve genelde hobi olarak kullanılır. Fiyatları bir kişinin satın alması için uygundur.

Helikopterler dik kalkış ve iniş gerçekleştirebilen ve pervanesi ile uçtuğundan dolayı isterse havada asılı kalabilen taşıtlardır.

Zeplinler eliptik bir gaz balonuna sahiptir ve pervaneleri ile itki gücü elde eder. Gezilerde ve turistik amaçlı olarak kullanılır. Fazla hızlı değildir.

Balonlar içindeki ısıtılmış havanın yükselmesi sayesinde dik olarak yükselebilen taşıtlardır. Gezilerde ve turistik amaçlı kullanılırlar.
 

Üst