Halk Türküleri ve Yaşanmış Öyküleri Kısaca

SeLeN

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
Halk Türküleri ve Yaşanmış Öyküleri Kısaca

GESİ BAĞLARI (İç Anadolu Bölgesi Kayseri)

Kayseride annesi ile yasayan genc kız Kayseri iline baglı gesi kasabasına gelingider ozamanın sartlarında ulasım zor oldugu için genç kız kayseriye gidipgelemez ve annesine olan özlemi onu cok üzer kocası vurdum duymaz gamsız birisidirgenc kızla hic ilgilenmez kaynana ise despot ve kötü birisidir geline yapmadıkeziyet bırakmaz aradan zaman gecer ve bir cocukları olur çocuğu ile avunmayaçalışır ama nafile annesine olan özlemi birtürlü dinmemistir annesinden hichaber alamadıgı için cok üzülmektedir.aylar yıllar geçer ve kötü haber gelirannesinin öldügünü ögrenen gelin üzüntüsünden gesinin güzel bagları arasındahem aglar hem de gesibagları türküsünü söyleye söyleye dolaşır durur.türkününbilinen 64 beyiti derlenmiştir.

Kaynak: Ahmet Gazi Ayhan

(Of) Gesi Bağları'nda Dolanıyorum
Yitirdiğim Yarimi Aman Aranıyorum
Bir Çift Selamına Güveniyorum

Gel Otur Yanıma Hallerimi Söyleyim
Halimden Bilmiyor Ben O Yari Neyleyim

(Of) Gesi Bağları'ndan Gelsin Geçilsin
Kurulsun Masalar Rakı Konyak İçilsin
Herkes Sevdiğini Alsın Seçilsin

Atma Anam Atma Şu Dağların Ardına
Kimseler Yanmasın Anam Yansın Derdime

(Of) Gesi Bağları'nda Üç Top Gülüm Var
Hey Allah'tan Korkmaz Sana Bana Ölüm Var
Ölüm Varsa Şu Dünyada Zulüm Var

Gel Otur Yanıma Hallerimi Söyleyim
Halimden Bilmiyor Ben O Yari Neyleyim

ERZİNCANA GİRDİM (Doğu Anadolu Erzincan)

Erzincan’a girdim ne güzel bağlar.”, Erzincan Halk Türküleri içinde en çok sevilen bir uzun havadır. Güzel olduğu kadar da acı bir gerçeği dile getirir.

Erzincan, yemyeşil beldelerimizden biridir. I. Dünya Savaşı yıllarında bu “güzel bağlar” da tıpkı o günkü Erzincanlılar gibi hüzünlüydü . Çünkü bu bağlar terk ediliyordu. 1916 yılında, Ruslar Erzurum’u almış Erzincan’a doğru ilerliyorlardı . Halen yaşlı Erzincanlıların hatıraları arasında kalan genç nesillerin masal havası içinde dinledikleri “Muhacirlik”, binlerce Erzincanlının Anadolu içlerine göç etmesini ve aylar sonra Erzincan’a geri dönmesini hikaye eder.
Bu türkü o acı hatıraların yaşandığı hüzünlü Erzincan'ı dile getirir.

Erzincan’a Girdim Türküsü

Erzincan’a girdim ne güzel bağlar
Erzurum’a vardım dumanlı dağlar
Elleri koynunda bir güzel ağlar
Oy anam anam hallarım yaman

Yüce dağ başında çadır açarım
Nazlım seni burdan alıp kaçarım
Kahve bulamazsam kenger içerim
Oy anam anam hallarım ağlar

Anama söyleyin lamba yakmasın
Çuha şalvarıma uçkur takmasın
Oğlum gelir diye yola bakmasın