Güney İlköğretim Okulu Bilgileri Sinanpaşa Afyonkarahisar

SeLeN

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
Güney İlköğretim Okulu Hakkında - Güney İlköğretim Okulu Tanıtım - Güney İlköğretim Okulu Resimleri - Güney İlköğretim Okulu İletişim

Güney İlköğretim Okulu Hakkında Bilmek İstedikleriniz :

Afyonkarahisar ili Sinanpaşa ilçesine bağlı olan kasabamız Anadolu Selçuklu Devletinin sınırları içinde idi. Moğol istilası sebebiyle Anadolu Selçuklu devleti parçalandı ve Anadolu'da birçok beylik kuruldu. Kasabamız Kütahya'da kurulan Germiyanoğlu Beyliği sınırları içinde kaldı. Kasabamız bu dönemde hayvancılık yapmaya elverişli olduğu için atalarımız konar-göçerler halinde kasabanın topraklarına yerleşmişlerdir. Böylece kasabanın temeli kurulmuştur. Daha sonra kasabamız bulunduğu yerden taşınarak şimdiki yerine yeniden kurulmuştur. Köy nüfusunun yoğunluğu nedeniyle 1976 yılında kasaba olmuş ve burası tepenin güneyinde kaldığı için adına GÜNEY KASABASI denilmiştir. 1976 nüfus sayımına göre nüfus 2326 kişi olduğu için belediyelik haline gelmiştir.

I.Dünya Savaşı sırasında Güneyköy Orta Mahallesinde bulunan medresede önce Yanık Hoca da sonra da Yusuf Ziya Hoca müderrislik (öğretmenlik) yapmıştır. Köy Yunanlılar tarafından işgal edilince Yunan askerleri bu medreseyi yakıp yıkmışlardır. Bu medrese Yunanlılar tarafından yıkılınca Aşağı Mahalle ve Yukarı Mahalle mevkiinde bulunan camilerde, cami imamları öğrencileri okutmaya başlamıştır. Cumhuriyet ilân edildikten sonra da yine cami imamları öğrencileri okutmaya devam etmiştir. Muhtar Hasan Hüseyin Akçilpunar zamanında 1926 yılında halkın katkılarıyla Orta Mahalle mevkiinde 1 müze, 1 sınıf ve 1 müdür odası olmak üzere inşaatına başlanılan okul 1933 yılında eğitim öğretime başlanmıştır. Bu okulda Ali Efendi isimli hoca müderrislik yapmıştır. Öğrenciler bu okulda 3. sınıfa kadar eğitim görmüşler, 4.ve 5.sınıfı okumak için Büyükoturak, Banaz, Afyonkarahisar gibi yerleşim yerlerine gidip oralardaki okullarda eğitimlerine devam etmişlerdir.

1926-1933 yılları arasında inşaatı tamamlanan okul yetersiz kalınca 1950'li yılların başlarında Muhtar Bekir MERDİN zamanında yapımına başlanan 1 Müdür odası, 1 Öğretmenler odası ve 3 derslikten oluşan okulun yapımı 1954 yılında tamamlanarak eğitim öğretime açılmıştır. Ancak bu arada 1926-1933 yılları arasında yapılan okul yıkılmış olup, öğrenciler 1 yıl yukarı mahalle mevkiinde mevcut olan öğretmen evinde eğitim öğretim görmüş, yeni okul 1954 yılında tamamlanınca öğrenciler yeni okula taşınmışlardır.

1950-1954 yılları arasında tamamlanarak eğitim-öğretime başlanılan bu okuldaki sınıfların kalabalık oluşundan dolayı 1976 yılında kasabanın girişinde Aşağı Mahalle mevkiinde 5 derslik, 1 müdür odası ve 1 öğretmenler odası olarak devlet tarafından okul yaptırılmıştır.

1981 yılında Orta Mahalle mevkiinde bulunan okul ortaokul, Aşağı Mahalle mevkiinde bulunan okulda ilkokul olarak kullanılmaya başlamıştır. 1993 yılında Orta Mahalle mevkiinde 1 müdür odası, 1 öğretmenler odası, 1 araç gereç odası, 6 derslikten oluşan ve halen kullanılmakta olan binanın yapımına devlet tarafından başlanmış, 1996 yılında bitirilmiş ve 1997 yılında eğitim-öğretime açılmıştır. 1976 yılında yaptırılmış olan Aşağı Mahalle mevkiinde bulunan ilkokul, 1997 yılında çıkarılan İlköğretim Kanunu çerçevesinde Orta Mahallede devlet tarafından yaptırılmış olan binaya taşınarak boşaltılmış ve kullanılmamaya başlanmıştır.

2007 yılına kadar 1954 ve 1997 yıllarında Orta Mahalle mevkiinde yapılmış olan binalarda toplam 8 derslikte eğitim öğretim yapılırken 2007 Şubat ayı itibariyle 1954 yılında 3 derslik olarak yapılmış olan binanın öğrenciler açısından tehlike arz ettiği için kullanımına son verilmiş olup, 1997 yılında yapılmış olan 6 derslikli binada 2 yıl ikili öğretim yapılmıştır. 2008-2009 yılında 1997'de yapılan 6 derslikli binaya ek olarak 8 derslikli bir bina daha devletimiz tarafından yaptırılmıştır. 2009-2010 eğitim öğretim yılı başından itibaren bu 8 derslikli binanın da hizmete girmesi ile birlikte normal öğretime geçilmiş olup halen bu iki binada eğitim öğretim faaliyetleri devam etmektedir.

Okulumuz ismini kasabamızın isminden almaktadır.

Güney İlköğretim Okulu Bilgileri ve iletişim Adresleri :

Okulun Bağlı Bulunduğu İlçe: Sinanpaşa
Okulun Telefonu: 272 315 50 28
Okulun Faksı:
Okulun Adresi: Kemalpaşa Cd. Orta Mh. No:4/A
Okulun Web Adresi:
http://guney.meb.k12.tr/
Okulun E-Posta Adresi: 439471@meb.k12.tr
Okulun Ulaşım Bilgileri:
Ulaşım Durumu : Karayolu
Lojman Durumu: Yok
Bölgedeki Kiralık Konut Durumu : Sıkıntı Yok