Grand Theft Auto IV

Arkadaşlar sizlerle kendi sitemde,kendi yazdığım incelememi paylaşmaktan gurur duyarım...

Heyecanlıyım...Yüreğimde bir şeyler kıpır kıpır ediyor...Oyun dünyasında yeni bir çağ açan GTA III'ten sonra ilk defa bir oyun bizi bu kadar heyecanlandırmış,yenilikleriyle hayrete düşürmüştü...Giriş bölümünü aslında çok uzatabilirdim ama biliyorum sizde heyecanlısınız.O zaman incelemeye geçelim... =)

Amerikan Rüyası

Oyuna kahramanımız Nico Bellic'in hikayesiyle başlıyorum.Ayrıca bu hikaye bizimde hikayemiz oluyor...Nico kendi halinde bir hayat sürerken kuzeni Roman'dan aldığı bir mektupta kuzeninin çok zengin olduğunu,Liberty City'de rahat içinde yaşadığını öğreniyor.Ayrıca Nico'nun eski bir hesabının olması ve bu kişinin Liberty City'de yaşadığını öğrenmiş olması onu Liberty City'e gitmesi için tetikliyor.Akabinde de Liberty City'e geliyor.Gelince gözlerine inanamıyor.Çünkü kuzeninin anlattığının aksine zengin değil,tam bir bataklık içinde olduğunu görüyor.Oyun süresince biz kuzenimizi bu bataklıktan çıkarmak ve eski hesabımızı görmek için ter dökeceğiz...Hikaye gerçekten çok kaliteli olmuş.Film bile olabilir bence...

Hazır hikayeden bahsetmişken içinde bulunduğumuz şehir olan Liberty City'i de tanıtalım size =) Liberty City New York model alınarak oluşturulmuş bir şehire benziyor.Şehirde büyük gökdelenler,ünlü meydanlar,görkemli köprüler var...Ayrıca New York'u gezmiş görmüşlüğünüz varsa oyundaki bazı yerlerde "Aaa burası bana bir yerlerden tanıdık geliyor" diyebilirsiniz =)

Gözlerim kamaştı,bu ne şıklık Nico...
Ve işte sonunda beklediğim yere geldim.Grafiklerden bahsedeceğim bu başlıkta sizlere...GTA IV'ü konsollarda oynayanlar bilirler oyun şimdiye kadar yapılmış olan en iyi grafiklere sahipti.Aynı durum PC versiyonu için de bozulmamış.Oyun grafikleriyle gönüllerde taht kurdu.Grafiklerin başarısı bir-iki olayla sınırlı kalmamış,grafik detayları tüm şehre dağıtılmış.Size akşamları denizi izlemenizi öneririm.O kadar etkileyici bir manzara varki insan huzur buluyor.Gökdelenlerin suya yansımaları,köprü ışıklarıyla beraber harika bir uyum oluşturuyor.Ve bu manzaraya denizdeki yansımasından bakınca etkileniyorsunuz ister istemez.Evler,arabalar,yayalar,eşyalar herşey dört dörtlük yapılmış.Arabalardaki hasar modellemeleri harika.Artık arabanızın camları kırılıyor,farları kırılıyor,tamponları düşebiliyor ve hatta arabanızın motorunda bir problem çıkarsa arabanız yolun ortasında duruyor ve ne yaparsanız yapın çalışmıyor.Bu kadar detay gerçekten oyuna mükemmel bir zevk veriyor.

Gülü seven dikenine katlanır sözünün boşa söylenmediğini GTA IV ile bir kez daha anlaycaksınız.GTA IV tam bir sistem canavarı.Oyuncular bu duruma isyan ediyor ve bence de haklılar.Oyunu en yüksek detaylarda açıcak bilgisayar henüz hiçbir kullanıcıda yok.EA Canada bize bir bilgisayar ödünç verirse bizde en yüksek detaylarda GTA IV oynarız elbette =) Ama bunun dışında belirli bir süre beklemeden bu oyunu en yüksek detaylarda açabilicek bilgisayara sahip olamıyacağız.Oyunda ATi ekran kartı kullanıcılarına özel bir süpriz var.Sisteminiz ne kadar iyi olursa olsun ATi kullanıcıları oyunda problem yaşayacaksınız malesef.Rockstar Games'in sorumsuz bir şekilde oyunu port etmesi buna neden oldu.ATi kullanıcılarına Allahtan sabır diliyoruz ve devam ediyoruz...

Day-na-day-na Wanna be loved
Day-na Gonna take my wild chances
Bu güzel Ruslana şarkısının sözleri ile sesler bölümüne girişimi yapıyorum...GTA her zaman sesleriyle başarılı bir yapı olmuştur.Bu gelenek GTA IV'dede devam ediyor.Oyunda aklınıza gelebilecek her ses profesyonelce hazırlanmış.Arabaların motor sesleri,yaya sesleri,kaza sesleri,radyo müzikleri...Hepsi harika hepsi eksiksiz...Oyuna gelen yeniliklerle beraber seslerde artmış.Böylece çalışmayan araba motoru sesi,televizyon sesi gibi sesler oyuna eklenmiş.Ayrıca kaza sesleri daha gerçekçi bir hale getirilmiş.O acı fren sesini sık sık duyuyoruz Liberty City'de...Yayalar ise artık sizinle daha fazla iletişimde bulunuyor.Trafikte yaptığınız bir kazada arabanın şöförü iniyor size bir güzel seviyor ve sonra basıp gidiyor.Ama eğer şöför gangster se direk tabancasını çıkarıp size ateş ediyor =) Radyo ise her zamanki gibi zevkle seçilmiş şarkılardan oluşuyor.Benim favori şarkım başlıktada yazdığım Ruslana - Wild Dances...Şuanda favori bir radyom yok ama yakında bir tane olacak sanırım...

Kısacası GTA IV'ün sesleriyle ilgili fazla yoruma gerek yok.GTA her oyununda bunu başarıyla yapıyor zaten...

Buzda Dans!
Yazımızın sonlarına yaklaşırken oynanabilirlik bölümüne geliyoruz...Oyun mükemmel,çok hoş ama oynanabilirlik olarak biraz vasat kalmış.Özellikle arabalar tam bir fiyasko...Sanki Erzurumda araba sürüyormuş hissine kapılıyoruz.Arabamız çok kayıyor ve böylece kontrolü zorlaşıyor...Ama eminimki oyuncular zamanla buna alışacaklardır.Bunun haricinde araba kazalarında arabanın hareketleri ise harika olmuş.Araba motordan büyük bir hasar alırsa çalışmıyor...Ayrıca kazalarda arabanın içindeki kişiler heykel gibi durmuyor.Kazanın şiddetine göre tepki veriyor.Buda oyunun gerçekçiliğini daha da arttırıyor.GTA serilerindeki görevler genelde öldürmeli,vurdulu,kırdılı olduğu için kavga ederiz ve silah kullanırız.GTA IV'de San Andreas'taki gibi otomatik hedefe kilitlenme seçeneği var.Bunun nedeni ise konsollardan port edilmiş olması...Oyunucular zamanla alışacaklardır otomatik hedefe kilitlenme sistemine....Oyun oynanabilirlik olarak araba kusurları dışında çok iyi ve sorunsuz denebilicek kadar sağlam...

Rüyadan uyanış,eksikleriyle GTA IV
Yazımın başından sonuna kadar neredeyse hep GTA IV'ü övdüm.Ama oyunun eksileri varmı?Evet var hemde çok büyük eksiler.Öncelikle oyun tam bir sistem canavarı.Çift çekirdek işlemciniz,2 GB raminiz,kaliteli bir ekran kartınız yoksa boşuna oyunu oynamayı denemeyin derim ben.FPS'niz çok düşük olacaktır ve oyunu nerdeyse oynanamaz derecede yavaş ve takıntılı oynayacaksınız...Ayrıca işlemci seçiminde özellikle Intel'i seçmenizi öneririm.Çünkü Intel çift çekirdek teknolojisinde AMD'den bir adım daha önde.Böylece Intel ile daha iyi performans alırsınız...
Oyunun eksileriyle devam ediyoruz...2. büyük hata ise Rockstar Games Social Club sız oyuna girememiz.Oyuna girmeden önce RG Social Club'a üye olmamız gerekiyor.Tabiki bu avantajdan Orjinal oyun sahipleri yararlanıyor.Oyunu korsan olan kullanıcılar ise oyunu oynayamayacaklar...Buda kocaman bir eksi GTA IV için...
Ve devam ediyorum...Oyunda ciddi derecede bir FPS sorunu var.Bazı oyuncular düşük FPS nedeniyle oyunu güç bela oynayabiliyorlar...Bu konuda Rockstar Games bir yama yayınladı ama tam olarak dertlere derman olmadı bu yama....Rockstar Games umarız yeni bir yamayla bu sorunu ortadan kaldırır...

Oyunun göze çarpan son eksisine geliyor sıra...Oyunda çok ciddi buglar var.Bazen karakterimizin ayağı asfalta gömülüyor resmen =) Rockstar Games'in yayınladığı yamayla bu buglar azalıyor ancak tamamen yokolmuyorlar...
Son Sözler...
Bu güzel oyunun incelemesinin son cümleleriyle baş başa kalıyoruz...Eğer kaliteli bir bilgisayarınız varsa GTA IV'ü oynamanızı şiddetle tavsiye ederim.GTA IV her bakımdan tüm GTA serilerine göre çok gelişme göstermiş ve gerçekçilik olarak adeta kusursuz bir oyun olmuş...

Bir dahaki yazımda görüşmek üzere...
Minimum Sistem Gereksinimleri:
CPU Speed: Intel Core 2 Duo 1.8GHz, AMD Athlon X2 64 2.4GHz
System RAM: 1 GB for Windows XP / 1.5 GB for Windows Vista)
Operating System: Windows Vista - Service Pack 1 / XP - Service Pack 3
Video Card: 256MB NVIDIA 7900+ / 256MB ATI X1900+
Free Disk Space: 16 GB
Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri:
CPU Speed: Intel Core 2 Quad 2.4GHz, AMD Phenom X3 2.1GHz
System RAM: 2.5 GB
Operating System: Windows Vista - Service Pack 1 / XP - Service Pack 3
Video Card: 512MB NVIDIA 8600+ / 512MB ATI 3870+
Free Disk Space: 18 GB