God of War-Chains of Olympus Oyunu

SeLeN

Yönetici
Editör
God of War - God of War İndir - Chains of Olympus - God of War Chains of Olympus

2005 yılında piyasaya çıkan ve Playstation platformunun Mgs’den sonra en iyi oyunu olan God Of War Psp için geri döndü. God of War 3 çıkana kadar bir nebzede olsa özlemimizi yatıştıracağından eminim. Tek hayal kırıklığı sadece Psp için piyasaya çıkmış olması. İncelememize başlayalım bakalım oyunumuz bekleneni verebilmiş mi?

Chains of Olympus oyununda şampiyonluğunu ilan etmiş olan Kratos'u tekrar oynuyoruz. Kratos geçmiş günahlarından kurtulmaya çalışırken birden önünde iki seçenek beliriyor biri kendi kişisel huzuru bir ise dünyayı Eski Yunan Mitolojisinin garip yaratıklarından korumak.Chains of Olympus oyuncuya aksiyonların yanında nadir de olsa bulmaca elementleri de sunuyor bu da oyunu daha eğlenceli bir aksiyon düzeyine taşıyor. Gelişim bölümün büyük düşmanından önce ufak köleleri QTE sisteminin rehberliğinde yok etmek. Oyunda kombo saldırılar, büyü sistemi, özel aletler ve silah destekleri bulunuyor. Oyun içinde cinsellik ve oldukça vahşet içeren bölümler olduğundan ailelerin çocukları oynamadan önce gözden geçirmesi tavsiye edilir. Oyunda kısa bir antrenman bölümü bulunuyor bu da oyuncuların oyuna alışmaları ve hızlarını arttırmalarına yarayabilir.

Chains of Olympus tek kişilik 8 bölümden oluşan bir oyun ancak oyun boyunca farklı savaşların kilitlerini de açabilme imkânı var. Kratos oyun boyunca olayı biraz daha macera haline getirebiliyor bunu da hazine sandıklarına veya mini oyunlara ulaşmak için gerçekleştireceği bazı küçük araştırmalarla yapıyor. Oyun dört zorluk derecesi bulunduruyor bunlar; Mortal, Hero, Spartan ve God ancak en sonuncusunu oyunu diğer 3 zorluk derecesinden biriyle bitirmeden oynamak mümkün olmuyor.

Oyun baya yenilikçi bir tarz sergiliyor mesela Marathon şehrinde ölümcül kurbağalarla karşılaşıyorsunuz ve onlardan uzak durabilmek ve kurbağaları yok etmek için sokaklara yanan arabalar yerleştirmek gerekiyor. Ancak göründüğü kadar kolay değil bunu yaparken bir taraftan da düşmanlarınla mücadele içinde oluyorsun. Chains of Olympus bazı noktalarda oyunu kaydetmeye izin veriyor bu noktaların adı Altar. Altarlar oyunun hemen her yerinde var bu yüzden oyundan aldığınız keyfi bölmenize gerek kalmıyor.

Oyunda toplamda ne yazık ki sadece altı silah seçeneği var ancak iyi olan yönü ise bu silahları geliştirebilmeniz. Bazı saldırı türleri başlangıçtan itibaren kullanılabiliyor ancak bazıları silahları güçlendirdikten sonra mümkün oluyor. Saldırılar iki türe ayrılır kara ve hava saldırıları. Mesela özel bir yer saldırısı olan Helios Reverse var gerçekleştirmeden önce Sun Shield gerektiriyor. Ama benim favorim hava saldırısı olan Cyclone of Chaos bu saldırı bıçaklarını hortum şeklinde etrafa yayıyor ve yakın çevrendeki hemen her canlı yok ediyor.

Bulmacalar genel olarak kapıları açmak, heykelleri dizmek ve silahla gemilere ve belirli hedeflere ateş etmek olarak tanımlanabilir. Oyunda savaş için QTE sistemi kullanılıyor. Ben kişisel olarak bu tarzdan pek hoşlanmıyorum ama Chains of Olympos’un en büyük satış etkenlerinden biri bu. Tahmin edilebileceği üzere her bölümün büyük savaşçısının kendine özgü saldır özellikleri var mesela Charon’un enerji ve ateş topu ya da Basilisk’in güçlü tokat ve parçalama saldırısı gibi. Büyü ve silahları geliştirmek için kızıl küreleri toplamanız gerekiyor. Bunların bazıları bölüm içinde saklanıyor dolayısıyla onları arayarak bulamalısınız.

Grafik ve animasyon açısında PSP oyunları arasında oynadıklarımın en iyilerinden biri olduğunu söylemek yanlış olmaz çünkü oynarken kendimi öylesine kaptırdım ki her bölüme başlarken bundan sonra bırakacağım dememe rağmen devam ettim. Genel çevre elementleri oldukça başarılı ve geniş ekran sizi hikâyeye daha da konsantre ediyor. Oyunu daha iyi kavrayabilmeniz için oyun içinde oldukça fazla sayıda görüntü ve videoda karşınıza çıkıyor. Beni tek hayal kırıklığına uğratan şey ise otomatik kamera açısı, kamera açısına hiç bir şekilde müdahele edemiyorsunuz ve bu biraz can sıkıcı.
Genel görüntü ve sesler oldukça başarılı ve kontroller ve tuş kombinasyonu açısından gayet keyifle oynanabilen bir oyun. Ayrıca isteğe bağlı olarak altyazılar ve ipuçlarını görmek de mümkün.

Oyun oldukçada cömert oyun içinde yeni maddeleri, özel kostümleri, özel savaşları görüntü galerileri veya videoları açmak mümkün. Bunlarla ilgili açıklamaları ve detayları ana menüdeki Treasures bölümünden edinmek mümkün.

Oyun içinde fark ettiğim çok hoş bir özellik ise, yapay zekânın oyunu oynarken kullanıcının seviye ve hızına göre belirli zorluk değişiklikleri yapması yani oyuncu eğer çok yavaş hareket ediyorsa buna göre zorluğu biraz düşürmek gibi. Ayrıca belirtmek gereken bir şey de oyunumuz tek kişilik ve çoklu oyuna izin vermiyor.

Son olarak şunu söylemeliyim ki God Of War serisini oynayanlar bu yeni versiyonda oldukça fazla yeni özellikle karşılaşacaklar PSP için çıkması genel bir hayal kırıklığı yaratabilir ama oynadığınızda pişman olmayacağınıza eminim. Ama benim şahsi kanaatime göre kamera kontrolü olsa ve QTE sistemi olmasa bence daha iyi olurmuş.Oyunsuz kalmayın,iyi eğlenceler.​