Football Manager 2011 Oyunu

SeLeN

Yönetici
Editör
Football Manager 2011 incelemesi - Football Manager incelemesi - oyun incelemeleri

Dünyada elime geçtiği gün tüm işlerimi durdurmama sebep olacak bir şey varsa o da Football Manager oyunlarıdır sanırım. CM dönemlerini de sayarsak 11 senedir aralıksız oynadığım tek video oyunu pardon futbol simülasyonu da diyebilirim kendisi için. Kendimi bir kulüp menajeri olarak düşünüyorum da, öyle bir şey olsa herhalde transfer yaparken FM veritabanını kullanırdım hala. Hatta bir de Maxim Tsigalko'yu alırdım takıma(!). Şaka bir yana bugün, bu oyunun veritabanı aşırı gelişmiş bir sisteme sahip ve dünyanın her yerinde gönüllü FM gözlemcilerine rastlamak mümkün. Kısacası oyun tek bir elden değil de evrensel olarak çıkıyor aslında, gönüllülük esasıyla insanlar kendi mahalle takımlarının bile bilgilerini oyuna aktarabiliyor. Durumlar da böyle olunca Football Manager oyunları her sene yüksek puanlar alıyor. Tek üzüldüğüm nokta ise çok rahat "100" puan alabilecek bir yapımken bir türlü adam gibi üzerine düşülmeyen bug'lar, gereksizlikler yüzünden puanı kırılıyor. Ve yine üzülerek söylüyorum ki bu sene de aynı buglar, hatalar yüzünden aynı puanlar kırılacak. Aslında oyun çıktıktan hemen sonra bir düzeltme yamasının yayınlanması artık gelenekselleşti, bu sene de kusurlu çıkan oyunda bir çok hata hemen yayınlanan bir yamayla düzeltildi ama henüz kurmadım ve sanırım oyunu çıktığı haliyle değerlendirmek daha doğru olacaktır. Ek olarak belirteyim, geçen seneki Championship Manager 2010 faciasının ardından bu sene yeni bir CM oyunu çıkmayacak. FIFA Manager adlı, bir kategoriye sokamayacağım oyunun ise Football Manager yanında zaten esamesi bile okunamayacağına göre bu sene oyunumuz neredeyse tamamen rakipsiz diyebilirim.

Yazıya, öncelikle oyunun "fail" yaşadığı eksikliklerinden girerek başlamak istiyorum ki zaten kalanı tamamen koca bir artı. En başta SI Games hala neden bu 3D maç motorunda ısrar ediyor anlamak mümkün değil. Örnek vermek gerekirse Team17 ekibi Worms serisindeki hatalarını anladı ve tamamen 2D oyuna geçti. Alakasız bir örnek gibi oldu ama SI Games'in de durumu böyle. Farkındayım tamamen yeni oyuncular çekmeye yönelik bir projeydi 3D maç motoru ama olmuyor, tutmadı! Özellikle benim gibi, oyunu bırakın 2D, text tabanlı anlatımdan beri oynayanlar zaten hiç bir şekilde 3D isteyecek bir kitle değil. Yeni oyuncular ise zaten beğenmiyor bu halini ve üstüne üstlük Sports Interactive de aynı motoru yamayıp yamayıp koyuyor oyuna. Eklenen tüm animasyonlara, gölgelendirmelere, gece maçlarına rağmen bu sene de beğenemedim ben 3D'yi. Yani nasıl anlatsam hem beğendim, hem beğenemedim. Bazen daha güzel oluyor oynaması, bazen de maçın görünümünü daha kolaylaştırması gerekirken daha zorlaştırıyor saçma hareketler. Tamam geliştirilmiş ama vasat kalmış yine. Her şey orijinal halinde iyidir, 2D maç motoru hala çok iyi.

Ve yine büyük, can sıkıcı bir nokta; "Artist Futbolcular". Futbolda kaba tabirle "artist" olarak tabir edilen, Batuhan Karadeniz ruhu FM 2011'de her futbolcuda doğuyor. Her lafınıza bozuluyorlar, sürekli bir şey istiyorlar, şikayet ediyorlar, canınızdan bezdiriyorlar. Sizi dinlemiyorlar, tehdit ediyorsunuz hala efeleniyor vesaire. Ben ne kadar babacan bir tavırla bire bir ilgilenirsem ilgileneyim futbolcularımla onlar tam zıttı bir şekilde bana yaklaşıyorlar. Yahu elin 18 yaşındaki, yedeğin yedeği ne idüğü belirsiz bir futbolcu bile gelip ülkesinin en iyi hocasıyla laf dalaşına giriyorsa ben ne yapayım? Kendi aralarındaki meseleleri bile size yansıtacaklar, transfer olmak istiyorum diyecekler, izin ver tatil yapayım diyecekler. Hatta yeri gelecek; "Sana inanmıyorum hoca, yalan söylüyorsun" triplerine bile girecekler. Bu arada dediklerimde hiç bir espri, abartı payı bulunmamaktadır.

En büyük eksisi ise bence hala transfer konusu. Alımlarda, satımlarda genel olarak büyük mantıksızlıklar yaşanıyor oyunda ki önceki serilerde de vardı bu durum. Hala nasıl düzeltilemiyor anlamıyorum. Örneğin; ben 30 maçta 35 gol atmış, 15 asist yapmış ve 8 küsür ortalamayla sezonu kapamış 27 yaşındaki dünyaca ünlü bir forveti 30 milyon dolara zor satarken, bilgisayar kulüpleri neden bonservis açılışı 30 milyon dolar gözüken bir futbolcu için 100 milyon dolar ister? Büyük mantıksızlık, siz bir oyuncuyu isterken adam değere biniyor ama bilgisayarın kulubü isteyince durum değişiyor, hemen satıyorlar hem de sizin verdiğinizin çok çok azı bir miktara. Siz oyuncu satarken de durum aynı, ben en iyi oyuncumu bonservisinden biraz pahalı bir değerle kulüplere öneriyorum ama hepsi sözleşmiş gibi açılış fiyatını direk bana öneriyor ve pazarlığı tıkıyor, ya ver ya da verme diyor. Eski oyunlardan hatırlayanlar hatırlar, misal CM 01-02'de 100.000 dolara aldığınız genç yeteneği ileride 100-200 milyon dolar gibi ücretler karşılığı satmak mümkündü. Ama FM 2011 bu konuda hala kısıtlayıcı, blmiyorum sanırım bu olayı oyun daha zor olsun diye yapıyorlar ama gerçekçiliği büyük ölçüde baltalıyor. Bir diğer saçmalık da; ben küçük takımlar için her türlü "gideri" olan bir oyuncumu bedava olarak kulüplere öneriyorum ama ne hikmetse tek bir teklif bile gelmiyor. Yahu Kasımpaşa bile istemiyor adamı, bedava veriyoruz bedava! Kısacası özellikle oyuncu satarken sinir krizleri geçirmeniz olası.