Dua İle İlgili Hadisi Şerifler, Duayla İlgili Hadis

Eylül

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
Dua İle İlgili Hadis-i Şerifler

Acele etmediği müddetçe herbirinizin duasına icâbet olunur. Ancak şöyle diyerek acele eden var: "Ben Rabbime dua ettim duamı kabul etmedi."

"Allahım, beni sana fakir olmakla zengin kil ve senden müstagni olmakla fakirleştirme ya Rabbi."

"Kul, kötü bir istekte bulunmadığı, isteği aile bağını koparmaya yönelik olmadığı ve acele olmadığı sürece duası kabul olur."

Allah dostlarını araya koyarak dua edin, onlara karşı tevazu ve sevgi gösterin ki, onlarda sizin için dua etsinler.

Allah'a dua eden herkese Allah icâbet eder. Bu icâbet, ya dünyada peşin olur, ya da ahirete saklanır, yahut da dua ettiği miktarca günahından hafifletilmek süretiyle olur, yeter ki günah taleb etmemiş veya sıla-ı rahmin kopmasını istememiş olsun, ya da acele etmemiş olsun.

"Dua ederken ümidi kesmeden sürekli istemek.Kim ısrarlı olarak kapıyı çalarsa içeri girer."

Duadan bıkkınlık göstermeyiniz. Çünkü dua ile beraber olan hiç kimse helak olmamıştır.

Kardeşinin gıyabında dua eden hiçbir mü'min yoktur ki melek de: "Bir misli de sana olsun" demesin.

Kime dua kapısı açılmış ise ona rahmet kapıları açılmış demektir.

Sizden biri dua edince "Ya Rabb! Dilersen beni affet! Ya Rabb dilersen bana rahmet et!" demesin. Bilâkis, ısrarla istesin, zira Allah Teâlâ Hazretleri'ni kimse zorlayamaz.

Üç dua rededilmez: mMazlumun duası, müsâfirin duası, babanın evladına duası.