Doktorluk İle İlgili Kısa Bilgi

Eylül

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
Doktorluk Mesleği Hakkında Kısa Bilgiler

Doktor aslında akdemik bir ünvandır. Ancak günümüzde daha çok tıp doktoru anlamında kullanılır ve Dr kısaltmasıyla gösterilir.

Doktor ünvanı, ilk olarak Avrupa'da ortaya çıkmış ve zamanla Amerika'ya ve diğer Avrupa sömürgelerine de yayılmıştır. Doktor ünvanı Türkiye Cumhuriyetinin ilk kuruluş yıllarında yabancı öğretim üyelerinin etkisiyle girmiştir. Üniversite öğretim üyesi sıfatını kazanabilmek için başlangıçta doktora yapmak mecburiyeti yokken, daha sonra 4936 sayı ve 13-6-1946 tarihli üniversiteler kanununun 18/a maddesince mecburi olmuştur

Türkiye'de doktorlar 6 yıllık üniversite eğitimi görürler ve mezun olduklarında pratisyen hekim olurlar, reçete yazma ve hastanelerde çalışma iznine sahip olurlar. Belirli bir alanda uzmanlaşmak isteyenler,Tıpta Uzmanlık Sınavı'na (TUS) girerler.

Son düzenleyen: Moderatör:
K

Kayıtsız Üye

bence bu harika birisi bunda bilnmiyecek ne var yazmış bazı kişiler bilmiyo olabilir ben ödevimi kolayca yaptım ayrıca yeni bilgiler elde ettim mesela avrupada ortaya çıktığını bilmiyodum öğrenmiş oldum demekki o cümleyi yazan kişi eğer onları biliyorsa herşeyi biliyordur

K

Kayıtsız Üye

Aynen katılıyorum çok biliyosan neden girdin o zaman bu siteye demekki bilmediğin şeyler varmış bu kadar kibirli olmamak lazım...........

K

Kayıtsız Üye

ben büyüyünce doktor olmak istiyordum gerekli bilgileri öğrendim yazanın ellerine sağlık.

D

doktor fulya

teşekkürler çok yardımcı oldunuz 100 alırım sözlüden inşallah bence sizin sayenizde alırım FRMARTUKLU:);):(:mad::confused::cool::p:D:eek::oops::rolleyes:o_O

Son düzenleyen: Moderatör: