Deliktaş Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
Sponsorlu Bağlantılar
deliktaş köyü bilgileri - deliktaş köyü resimleri - deliktaş köyü tanıtım - deliktaş köyü şenkaya

Deliktaş, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

DELİKTAŞKÖYÜ nün ilk yerleşim yeri köyün şimdiki yerleşim yerinden 5km uzaklıkdaki SOSAN adı verilen mezradır. Köyün adı, doğu tarafını bir set gibi kapatan dağda mağaraların çokluğu bu köye DELİKTAŞ adını verdirmiştir.
Kültür

Köyün gelenek ve görenekleri türk örf ve adetlerine son derece baglı olarak yaşanır yemek türlerinde ğaşşıl. ğengel,tirte,mafiş,bişi, gibi çok lezzetli ve zengin bir mutfağa sahiptir deliktaş köyü.

Coğrafya

Erzurum iline 153 km, Şenkaya ilçesine 34 km uzaklıktadır. Alıcık,susuz,DELİKTAŞ,beykaynak paşalı, balkaya ile çevrili ayrıca geniş bir meraya sahip.sesizlik ve huzuru bulacagınız hayatın bütün stresini atacagınız dogaya doyacagınız ve adeta cennetten bir kösşesiyle yasemal dagında bulunan yaylasıyla dört mevsim bir anda yaşanır güzel dogasıyla doyamayacagınız bir yaşam sizlere vad eder deliktaş köyü ve köyümüzde eğitim-öğretim seviyesi yüksektir.köyümüzün batı diyarlarından gelen memurları da kendine çeken huzurlu bir ortamı vardır.
İklim

Köyün iklimi, kışlar sert ve soguk yazlar serın ve kurak gecer
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 396
1997 292
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - halk yine HİKMET AKAR dedi
2004 - 2004 seçimleri itibariyle muhtar: HİKMET AKAR'dır
1999 -EKREM ÇEVİK
1994 ŞEREFETTİN AKINCI
1989 Hüseyin AKAR
1984 NURETTİN ÇİÇEK [NUSRET ÇAVUŞ]

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak-vikipedi
özgür ansiklopedi

yerel.net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz