Dargeçit Bağözü Köyü - Dargeçit Bağözü Köyü Hakkında Bilgi

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
Dargeçit Bağözü Köyü - Dargeçit Bağözü Köyü Hakkında Bilgi

Bağözü, Dargeçit

Bağözü, Mardin ilinin Dargeçit ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün ismi bağcılıkla geçimlerini sağladıkları için üzümden alınmıştır.
===Kültür===yöremizin meşhur yemekleri mehir.bulğur pilavi.piriç.pilavi.şişik.kipik.kütülk.serdev.tırşık.şorbaha şir.bırınçzer.pırağ.nenehurkıri.kardi.nahkeraş.nisk.kerepıj.serupe.kali.goştekesere.danık r...tatlı çeşitleri pekmez.asir.kefık.akır.basik.halil.beni.telişavtenk.havdel.kavit.halevit.

Coğrafya

Mardin iline 110 km, Dargeçit ilçesine 5 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2004 - Eşref Kılıç
1999 - boş
1994 - abdullah macit
1989 - murat akgün
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün [[içme su şebekesi vardır Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Not: Bilgiler değişmişse sizler bu konu başlığı altında cevap yazarsanız en kısa süre içinde düzeltilecektir.
Ayrıca Bağözü Köyü hakkında yazı resim veya yayınlanmasını istediğiniz konuları bu başlık altında cevap olarak yazarsanız size yardımcı oluruz.

Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi

S

Sevim4747

Ben doğum günümü hatırlamıyorum babam Köye elektrik geldiği gün doğduğumu söylüyor. Bana bu konuyla ilgili yardımcı olur musunuz? Ben Bağözü köyünden Biriyim.