Çukurören Köyü Yığılca Düzce

KaRDeLeN

Özel Üye
Sponsorlu Bağlantılar
Düzce İli Köyleri - Çukurören Köyü Yığılca - Çukurören Köyü Hakkında - Çukurören Köyü Tanıtımı - Çukurören Köyü Resimleri

Bilgiler

Nüfus 490 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 81950
Alan Kodu 0380
Yönetim
Coğrafi Bölge karadeniz Bölgesi
İl düzce
İlçe yığılca

Çukurören, düzce ilinin yığılca ilçesine bağlı bir köydür.

tarihi

Çukurören köyüne ilk yerleşenler anadoluya gelen türk boylarından hayvancılıkla iştigal edenlerin hayvanlarını otlatma ve bol suyu olan bir yer aramaya başlamaları ile bu köyün bulunduğu alanın keşfi ile gelenlerdir. Köy yığılca ilçesi ile en uzak köy olan yaylatepenin tam ortasında bulunması nedeniyle köyümüzde yaşayanlardan birisinin bir han yaparak yolcu konaklatması ile çukurhan olan ve bugün hala kalıntıları köyümüz bulunan handan adını almıştır.zamanla çukurhan olan köyün adı çukurören e dönüşmüştür.ilk yerleşimin hangi tarihlere rastladığı tam olarak bilinmemektedir.köyümüzde 1977 yılında büyük bir yangın felaketi ve 1998 yılında heyelan felaketi yaşanmıştır.köyümüzde köyün kendi özkaynakları ile inşa edilmeye çalışılan 8 yıllık ilköğretim okulu inşaatı bu heyelan nedeniyle iptal edilmiştir.

coğrafya

Düzce iline 47 yığılca ilçesine 13 km yığılcanın doğusunda yer almaktadır.karakaş grup yolunu takiben 12. Km den sağa dönüldüğünde köyümüze ulaşılmaktadır. Köy iki mahalleden oluşmaktadır. Çukurören merkez mahalle ve resuller mahallesi.köyümüzün doğusunda bolu ili toprakları, batısında bekirler köyü,doğusunda yoğunpelit ve karakaş köyleri, kuzeyinde ise gaziler köyleri bulunur.

iklim

Köyde fındıkçılık yapılır ver köyün genç leri dısarıya çalışmayaya giderler. geçimini sağlamak amaçlı.tipik karadeniz iklimi yaşanmaktadır.yazlar sıcak ver kurak kışlar bol yağışlıve karlı geçer.

nüfus
yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 490
1997 483
Kültür

köyümüz eğitime önem veren bir köydür.köyümüzden birçok memur, öğretmen,ve siyasi kişilik yetişmiştir.yurdumuzun pek yerinde görev yapan yetişmiş insan bulunmaktadır.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.orman ürünleri üretimi köyünüz tarımsal kalkınma koop. Aracılığı ile yapılmaktadır.son yıllarda arıcılık ta önem kazanmıştır.
altyapı bilgileri

Köyde her iki mahallede ilköğretim okulu bulunmaktaydı. Ancak resuller mahallesinin okulu heyelan nedeniyle kapatılınca bu mahallenin öğrencileri taşımalı olarak akv. Cumhuriyet ilköğretim okuluna nakledildiler. Merkez mahallede halen 1,2, ve 3. Sınıfların öğrenim gördüğü birleştirilmiş sınıflı bir ilköğretim okulu bulunmaktadır. Bu okulun 4 ve 5. Sınıfları akv cumhuriyet i.o. Ya taşımalı olarak gitmektedirler. Her iki mahallenin 2. Kademe(6,7,8). Sınıf öğrencileri yığılca orhangazi yibo da yatılı öğrenci olarak eğitimlerini sürdürmektedirler.köyde içme suyu şebekesi vardır. Sabit telefon bulunmakta, gsm operatörlerinin bazılarının kapsama alanındadır. Köyün yolu asfalttır. Sağlık ocağı vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz