Çobandivan Köyü Merkez Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Çobandivan Köyü - Çobandivan Köyü Resimleri - Çobandivan Köyü Hakkında - Çobandivan Köyü Tanıtım

Çobandivan, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: MERKEZ - İl: ÇORUM

Köy Muhtarı: ALİ TAŞTAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0(364)2312202

Cep Telefonu: YOK

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 258

1997 307

İle Uzaklığı: 30 km

İlçeye Uzaklığı: 30 km

Tarihi

Şu anki ismi nereden geldiği özetle şöyledir.Köyün çobanları öğlen sıcağında ağaçların gölgesinde toplanmışlar bir oyun oynamaya karar vermişler.Sırası ile Hakim,Savcı,Suçlu olmuşlar Divan kurulmuş suçluyu asmaya karar vermişler.Oyunda olsa suçluyu gerçekten asmaya karar vermişler suçluyu ağaca asmışlar ayaklarının altına taş koymuşlar tabi o anda köy bekçisi düdük çalınca herkes bir yere kaçmış ağaçta asılı olan çobanda kaçmak için asılı olduğu ipten kurtulurken ayağının altındaki taşlar devrilmiş çoban orada asılı kalmıştır ve ölmüştür.Köyün ismide çobanların divanından gelmektedir.O günden sonra isminide ÇOBANDİVAN olarak koymuşlardır
Kültür [değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. DÜĞÜNLERDE KEŞKEK YAPILIR ve yahnimiz maşhurdur.

Coğrafya

Çorum merkezine 28 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 258
1997 307

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar

2004 Ali Taştan
1999 Muharrem Kebabcı
1994
1989
1984

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon Çalışmaları başlamış olup fosil çukuru inşaatı bitmiş köy içi lagar kanalı döşenmemiştir Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyünüze Ait bilgi ve Resimleri Bu konu altında paylaşabilirsiniz

Çobandivan Köyü Resim Ve Fotoğrafları

Köyün Tarihi :

1953-1958 tarihleri arasında Çobandivan Köyü İlkokulunda okumuş eğitmenimiz Mustafa DOKGÖZ den köyümüzün kuruluş öyküsünü dinledik. Kısaca hep aynı öyküyü dinleyerek ve anlatarak büyüdük.1971 de kendi köyüme öğretmen olarak gittim ve köyümüzün tarihi ile ilgili araştırma yaptım.Bu konuda yazılı kaynak elde edemedim.O zaman sağ olan Ahmet ARSLAN, Hurşut KAVLAK ve İsmail ŞAHİN den sordum hepside aynı bilgileri verdiler.Bu yazıyı yazmadan önce halen köyde yaşayan uzun yıllar köy katipliği yapmış olan 80 yaşlarındaki Ali UYSAL'dan ve yine köyümüzün yaşlılarından Rıza YILDIRIM'a sordum.Aldığım bilgilere göre Çobandivan Köyü köy mezarlığının 150 meetre kadar güneyinde örenler denen yerde kurulmuş köyün yer ve çevresi sık ormanlarla ve çalılıklarla kaplı eski adı da İlyas Köyüymüş Buraya nereden ve ne zaman geldikleri ise belli değil Bunlar burada yaşarken köyün şimdiki yerleşim yerinin doğusunda Aşır Ağlı dağ yamacınada Aşır Koca diye biri yerleşmiş Zamanla düzlükte yaşayanlar orman içinde sıcaktan yılan ve zehirli böceklerden rahatsız olmuşlar evlerini yıkarak 2 km doğuya dağ yamacına Çağıl Pınar denen suyun yanına göçmüşler Yedi hane göçmüş ve Aşır Koca ile birlikte sekiz hane olmuşlar Bunlar şimdiki köyün ilk kurucuları olmuşlar.

Bunlar ;

1-Cin Ali Oğulları
2-Gödekler
3-Kel Veliler
4-Kamber Oğulları
5-Emir Hüseyinler
6-Kel Ali Oğulları
7-Aşır Oğulları
8-Köse Oğulları
9-Mollalar
10-Kavgacıgil
11-Sadıklar

Bu Köye sonradan mecitözü ilçesi Fakı Ahmet Köyünden göçüp gelen ve üç hane olan Mollalar,Kavgacıgil ve Sadıklar yerleşmişler toplam 11 hane olmuşllar Köyde yaşayan ve göç eden 250 haneyi aşkın insanların bu 11 haneden oluşmuştur