Bıçkıyanı Köyü Kaynaşlı Düzce

KaRDeLeN

Özel Üye
Sponsorlu Bağlantılar
Düzce İli Köyleri -Bıçkıyanı Köyü Kaynaşlı- Bıçkıyanı Köyü Hakkında - Bıçkıyanı Köyü Tanıtımı - Bıçkıyanı Köyü Resimleri

Düzce

Bilgiler
Nüfus 470 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 81900
Alan Kodu 0380
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Düzce
İlçe Kaynaşlı

Bıçkıyanı köyü, Düzce ilinin Kaynaşlı ilçesine bağlı bir köydür.

TARİHİ ORDU İLİ VE GİRESUN İLLERİNDEN GELEN VATANDAŞLAR TARAFINDAN KURULMUŞ BİR KÖYDÜR

Bir rivayete göre; çok eskilerde, köyün şimdiki aşağı mahallesinde bıçkı varmış[1]. İnsanlar oraya büyük kalın ağaçlarını kesmeye götürürlermiş. "Nereye gidiyorsun?" diye sorulduğunda "Bıçkıya gidiyorum, gidecem; bıçkının yanındayım" gibi diyorlarmış.

Böylece köyün adı Bıçkıyanı Köyü olarak kalmış.

Kültür

Köy sınırları içinde bulunan ve köye 2 Km. uzaklıkta bulunan "Topuk Yaylası" göleti vardır. Burada her yıl geleneksel Topuk Yayla Şenlikleri yapılır. Yöresel sanatçılar eşliğinde halaylar çekilir.

Coğrafya

Düzce iline 33, Kaynaşlı ilçesine 15 Km. uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir..
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 470
1997 496
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Cihan Bayrak

2004 - Osman Gümüş
1999 - Osman Gümüş
1994 - Osman Gümüş
1989 - Osman Gümüş
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. 1. 2. ve 3. sınıflar birleştirilmiş olarak okutulmaktadır. 4. 5. 6. 7. ve 8. sınıflar için taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz