Anne İle İlgili Hadisler, Anneler İle İlgili Hadisi Şerifler

Eylül

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
Anneler İle İlgili Hadisler

Esma: Peygamber sallallahu aleyhi ve selleme sordum:Müşrik olan annem yanıma geldi. Ona yardım edeyim mi?

Evet. Annene yardım et! buyurdu.

Allahın hoşnutluğu babanın hoşnutluğunda, öfkesi de babanın öfkesindedir.Allah’ı inkâr eden anne-babaya bile iyilikle muamele etmeyi bizlere ders verdin.Seni Alemlere Rahmet, bizlere şefaatçi gönderen Allah’a hamd olsun.

Resulullah (sav) Kişinin anne ve babasına sövmesi büyük günahlardandır buyurmuşlardı. Orada bulunanlar: "Hiç kişi anne ve babasına söver mi?" dediler. Evet! Kişi, bir başkasının babasına söver, o da babasına söver; annesine söver, o da bunun annesine söver! buyurdular.

Bir adam: Ey Allah`ın Resulü, anne ve babamın vefatlarından sonra da onlara iyilik yapma imkanı var mı, ne ile onlara iyilik yapabilirim?" diye sordu. Resulullah (sav). Evet vardır dedi ve açıkladı: Onlara dua, onlar için Allah`tan istiğfar (günahlarının affedilmesini) taleb etmek, onlardan sonra vasiyetlerini yerine getirmek, anne ve babasının akrabalarına karşı da sıla-i rahmi ifa etmek, anne ve babanın dostlarına ikramda bulunmak.

Resullullah (sav) buyurdular ki: Üç şey vardır, bunlar kimde bulunursa, Allah onun üzerine himayesini açar ve onu cennete koyar: Zayıflara rıfk, anne-babaya şefkat, kölelere ihsan.

Ey Allah'ın Rasülü, dedim, arkadaşlarımdan her birisinin bir künyesi var, (benim yok). Dedi ki: "Oğlum Abdullah İbnu Zübeyr ile künyelen. (Aişe, Ümmü Abdillah (Abdullah`ın annesi)" diye künye almıştı) (Rezin merhum: Teyze anne gibidir" ilavesini kaydetmiştir)