Windows Kurulumu Resimli Anlatım

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
CD'den BOOT Etmek
Windows NT, 2000 ve XP versiyonlarında en kolay yükleme şekli CD-ROM'dan boot ederek yüklemektir.

Windows9x ve ME versiyonlarında kurulum esnasında ilk karşınıza çıkan problem, makinayı CD-ROM'u görecek şekilde nasıl açacağınızdı. Bir Windows98 ve ME başlangıç disketinin elinizin altında olması gerekiyordu.

Ancak bu zorluk NT4, Windows2000 ve en son XP ile ortadan kalkmıştır. Çünkü bu işletim sistemlerinin kurulum CD'leri boot edebilir CD'lerdir ve otomatik olarak Windows kurulumunu başlatırlar.

Eğer CD'den boot ederseniz, harddiskinizin durumu ne olursa olsun(Fdisk yapılmamış, formatlanmamış bile olsa) kuruluma başlayabilirsiniz. Partition oluşturma ve formatlama işlemlerini kurulum esnasında yapabilirsiniz.

Ancak elinizde Windows kurulum CD'si yoksa veya CD'den boot edemiyorsanız, önce bir Windows98 açılış disketiyle makinayı açıp, fdisk yapıp, restart edip, tekrar disketle açıp, formatlayıp sonra da kurulum dosyaları her nerde ise (ikinci bir disk, boot edemeyen bir CD-ROM içinde) oradan kurmanız gerekir.

Sonuç olarak eğer NT, 2000 veya XP kuruyorsanız en kolay yöntem bu işletim sistemlerinin kurulum CD'leriyle makinayı açmaktır.

CD'den BOOT edebilmek için bilgisayarın bunu desteklemesi ve ayarlanmış olması gerekiyor!

Son bir kaç yıl içinde üretilmiş tüm bilgisayarlar CD-ROM'dan boot özelliğini destekler.

Ancak sizin makinanın BIOS ayarlarında bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir.

Çok değişik tipte BIOS'lar olduğu için kesin bir ayar söylemek zordur. Ancak hepsi aşağı yukarı birbirine benzer.

Önce Vmare programı ile oluşturduğum sanal bilgisayarın BIOS ayarlarından CD-ROM'dan boot etmeyi göstereceğim, sonrada kullandığım P4 bilgisayarın kendi BIOS'undan bu işin nasıl yapıldığına bakacağız.

VMARE-PHOENIX BIOS

Makinayı restart edin. Açılış ekranına dikkat edin, genellikle sol-altta BIOS ayarlarına nasıl girebileceğiniz yazmaktadır.

Bir çok bilgisayarda bu tuş DEL tuşudur, ama bu makinada F2 tuşuymuş, bizde F2'ye basıyoruz.

r

Gördüğünüz gibi bir çok menü var. Biz şu anda en soldaki MAIN penceresindeyiz. Burada sadece klavye çalışıyor, o zaman sağ ok tuşuna basarak BOOT menüsüne kadar geliyoruz.

Burada bilgisayarın BOOT ederken sürücülere hangi sırada bakacağını görüyoruz. Å�u anda önce Removable Devices'e bakacakmış. Bu disket sürücü demek oluyor.

Sonra Hard Drive'a bakacak, orada da açılış dosyalarını bulamazsa, CD-ROM sürücüye bakacak.

Bu sıra bizim işimizi görmüyor çünkü, disket takılı değilse, harddiske bakacak. Harddisk üzerinde işletim sistemi yüklü olmasa bile, eğer fdisk yapılmış ve formatlanmış bir disk ise, yani C: sürücüsünü görüyorsak, BIOS açılış dosyalarını burada arayacak ve bulamazsa hata verip duracaktır. CD-ROM'a bakmayacaktır.

Biz eğer CD-ROM'u listenin başına alırsak, ilk başta CD-ROM sürücüye bakacak ve bizde önceden Windows kurulum CD'sini taktığımız için oradan BOOT edecektir.

Ok tuşları ile ATAPI CD-ROM Drive yazısı üstüne geliyoruz. Peki bunu nasıl listenin başına alıcaz? Sağ tarafa dikkat ederseniz bunu nasıl yapacağımız yazıyor. + ve - tuşları ile. Biz CD-ROM üzerindeyken iki defa + tuşuna basarsak, CD-ROM'u listenin başına alacaktır.

Å�imdi F10 tuşuna basalım, sorulan soruya Yes diyerek yaptığımız değişiklikleri kaydedip, çıkalım.

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
Windows XP: Kurulum

Windows XP Home ve Professional versiyonlarının kurulumunun nasıl yapıldığını adım adım görelim.

XP kuracak kadar güçlü bir sisteminiz varsa, bu sistemin CD-ROM'dan Boot etme özelliğide olması gerekiyor ve bu yöntemle kurulum yapacağız.

Öncelikle BIOS'tan Booting from CD-ROM özelliğinin Enabled olduğundan emin olun.

Windows XP CD-ROM'unu takın ve bilgisayarınızın güç düğmesine dokunun.

Not
Bilgisayar açılırken çıkan ekran sizin bilgisayarınızda biraz farklı olabilir.

Press any key to boot from CD... mesajını göreceksiniz. Herhangi bir tuşa bastığınız anda sistem takılı olan XP CD-ROM'undan sistem dosyalarını yükleyecektir ve kurulum başlayacaktır. Eğer herhangi bir tuşa basmazsanız bir süre sonra sistem harddiskten boot etmeye çalışacaktır.

Kurulumdan sonra XP CD-ROM'unu cd sürücüde unutanlar karşılarına tekrar kurulum ekranı gelip şok olmasınlar diye alınmış bir önlem...

CD-ROM'dan açılış yapılıp kurulum işlemi başladı, karşımıza ilk çıkan yazı:

Setup is inspecting your computer's hardware configuration. . .

Bir bekleme süresinin ardından, Microsoft'un klasik mavi yükleme ekranı geliyor.

Daha sonra Setup is starting Windows mesajı ve Windows XP Professional Setup yada Windows XP Home Setup ekranı:

ENTER tuşuna basarak devam edersek:

Windows XP Licensing Agreement yani yazılım anlaşması geldi. F8 tuşuna basarak geçelim.

Şimdi önemli bir adıma geldik. Diskin bölümlenmesi ve formatlama işlemi.

Eğer disk daha önceden kullanılmışsa veya zaten içinde başka bir işletim sistemi yüklü ise, bu ekranda varolan disk bölümü görünecektir. Ya da yukarıda olduğu gibi Unpartitioned space adı altında bölümleme yapılmamış disk alanı görünecektir. Siz duruma göre varolan bölümü(partititon) seçip Enter ile devam edebilir veya Unpartitioned space'i seçip C tuşuna basarak bu alanı bölümleyebilirsiniz. Şu anda yukarıda gözükmüyor ama bu ekranda varolan bir bölümü silme imkanı da var(bu durumda o bölümün içindeki herşey gider ona göre..).

Ben önce C tuşu ile bölümledim ve Enter tuşu ile devam ettim.

Bu ekranda ise hangi dosya sisteminin kullanılacağını soruyor.

Eğer varolan bir disk bölümünü seçip bu ekrana gelmişseniz tekrar formatlamadan o bölümü kullanma seçeneğinizde olacaktır. Böylece o bölümdeki bilgiler de korunmuş olur.

Bizim ise şimdi iki seçeneğimiz var: FAT veya NTFS.

FAT Bu dosya sistemi DOS ve W9x'in kullandığı dosya sistemidir. Bu şekilde formatlarsanız, bir DOS disketiyle açtınızda diskinize erişebilirsiniz. Aynı şekilde eğer birden fazla işletim sistemi kullanıyorsanız, mesela bir de W98 yüklü ise, W98 ile açtığınızda bu disk alanını da görüp kullanabileceksiniz.

İki tane büyük dezavantajı var:

Kullandığı dosyalama yöntemi diski 64KB'lık hücrelere bölüyor. Ve bir dosya en azından bir hücreyi kapladığı için, 1KB'lık bir dosya bile oluştursanız diskinizde 64KB yer kaplayacaktır.
NTFS sisteminin sunduğu disk ve dizinlere hatta dosyalara erişimin kullanıcı bazında kısıtlanabilmesi özelliğinden mahrum kalacaksınız.
NTFS DOS disketiyle açınca ve W9x işletim sistemlerinden erişilememesi dışında güvenilir ve XP'nin özelliklerini tam olarak kullanmanıza imkan veren bir dosya sistemi. Bu arada kafanıza belki takılır diye söylüyorum, W9x tarafından erişilemez derken bu ağ üzerinden erişemez demek değil. Aynı makinada birden fazla işletim sistemi varsa bu durum söz konusu olabilir.

NTFS kullanmanızı öneriyorum ve bende NTFS üzerindeyken Enter ile devam ediyorum.

Disk formatlanıyor:

Siraç

Yönetici
Admin
Editör

Ve dosyalar CD-ROM'dan diske koplayalanıyor:

Ve sistem yeniden açılacak...:

Bilgisayar açıldığında Windows XP ilk defa Graphical User Interface(GUI) - Grafik kullanıcı arabirimi ile açılıyor:

Şimdi karşımıza önemli bir adım geldi. Eğer Türkçe dışında bir versiyonu yüklüyorsanız(muhtemelen English olanı..) bu ekranda hem Customize düğmesine tıklayarak Türkiye'yi seçmemiz lazım, hem de Details ile Türkçe klavyeyi seçmemiz gerekiyor.

İsminizi ve eğer bir kurumda yükleme yapıyorsanız kurum ismini yazın:

25 haneli Product key'i girin (Windows XP CD-ROM üzerinde-kutusunda yazıyor)

Ağda da görünecek ve ağ üzerinde her bilgisayarda farklı olması gereken Computer name değerini girin.

Administrator kullanıcısının şifresini girin, Confirm password karşısına aynı şifreyi tekrar girin:

Administrator şifresini boş bırakabilirsiniz ama eğer bir şifre girerseniz bu şifreyi kesinlikle unutmayın, yoksa makinayı açamazsınız.

Date and Time Settings

Tarih ve saati kontrol edin, gerekiyorsa düzeltin. Time Zone alanında Türkiyenin GMT +2 olan saat dilimini seçin (Athens, İstanbul...gibi bir ismi var).

Eğer bilgisayarda takılı bir ağ kartı varsa, kurulum işlemi sırasında tespit edilecektir. Bu durumda size altta olduğu gibi Typical settings ile, yani varsayılan ayarlarla birşey sormadan kurulmasını veya Custom settings ile bazı ayarlar yaptırmasını(mesela IP adresini girmek gibi) seçtirecektir. Biz Typical settings'i seçiyoruz, zaten kurulduktan sonra istediğimiz gibi gidip bu ayarları değiştirebiliriz.

Ekran çözünürlüğümüzü ayarlayacak. OK

İnternet üzerinden Microsoft'un web sitesine bağlanmayı deneyecektir. Bu adımı Skip ile geçmenizde hiçbir sakınca yok.

Administrator özelliğine sahip olacak ilk kullanıcıları oluşturmanız istenecek. Ve XP'nin login ekranı karşınıza gelecektir.

BU KADAR