Hz. Muhammed'in Eğitim ve Öğretime Verdiği Önem Kısaca

SeLeN

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
Hz. Muhammed eğitime verdiği önem,
Peygamberimizin eğitime verdiği önem,
Peygamber efendimizin eğitim ve öğretime verdiği önem nedir kısaca,
Hz. Muhammed’in eğitime ve öğretime verdiği önem hakkında kısa bilgi,

Hz. Muhammed, eğitim-öğretime yani ilime çok önem vermiştir. Peygamber Efendimiz yaptığı bütün işlerde eğitime, öğretime, öğrenciye ve öğretmene büyük önem verdiğini dile getirmiştir.

Hz. Muhammed’e gelen ilk vahiy “oku”dur. Bu vahiy peygambere ve ümmetine gelen ilk oku emridir. Bu vahiyin zerine Peygamber efendimiz (s.a.v) “Allah beni bir muallim olarak göndermiş bulunuyor.” Sözünü söylemiştir ve eğitime verdiği önemi bir kez daha adile getirmiştir.

Peygamber efendimiz eğitime önem verdiği için vahiy yoluyla gelen ayetlerin yazıya geçirilik korunmasına önem vermiştir, ayetleri Müslümanlara dağıtıp okumalarını sağlamıştır.

Peygamber efendimiz Bedir savaşında esir düşen müşriklere okuma yazma öğretirlerse serbest kalacaklarını söylemiştir; Zeyd b. Sabit okumayı öğrenmiştir.

Peygamber efendimiz sadece mescitte değil her alanda eğitim verilmesini öngörmüştür ve o bu şekilde davranmıştır. Bayanlara da bayan öğretmenler eğitim vermiştir.

Peygamber efendimiz ailelere, gençleri ok atmak,, yüzmek, hesap, tıp ve Kur’an gibi maddi ve manevi alanlarda okutmalarını buyurmuştur.

K

Kayıtsız Üye

bence yarım . daha ayrıntılı olsaydı ve konuyla biraz daha ilgili olsaydı çok güzel olabilirdi mesela ; peygamber mescidi ve suffe eklenebilirdi ama ginede güzel bir site.

A

aleyna

çok sağolun çok işime yaradı din dersinde ödev olarak verilmişti bende site sayesinde ödevi yaptım çok teşekkürler

K

Kayıtsız Üye

Çok Saolun Çok Güzel Olmuş Çok İşime Yaradı. Ama Bide Küçük Yazmasam Daha Çok Gibi Görünecek Ama Oda Benim Sorunum. Çok Teşekkürler

B

Busegül Andiç

Hz.Muhammed 'Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum' sözüylede eğitime önem vermiştir.