Yaycı Köyü Merkez Iğdır

DeMSaL

Özel Üye
Sponsorlu Bağlantılar
Yaycı Köyü Merkez Bilgileri - Yaycı Köyü Hakkında - Yaycı Köyü Tanıtımı -Yaycı Köyü Resimleri

İlçe: MERKEZ - İl: IĞDIR

Köy Muhtarı: Bilgi Yok

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi YOK

Bilgiler
Nüfus 1,016 [1(2000)
Rakım 866 metre
Koordinatlar 39°57′00″K, 43°58′00″D
Posta Kodu 76000
Alan Kodu 0476
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Iğdır
İlçe Merkez
Web Sitesi

Yaycı, Iğdır ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Köyde bulunan Yaycı YİBO'da dağ köylerinden gelen öğrenciler eğitim görür.

Tarihi

Iğdır il merkezinin yaklaşık 8 km. batısında bulunan Yaycı köyünün Güneydoğusunda yer almaktadır. Yöre halkınca “Tezze Kent” olarak isimlendirilen höyük yerleşimi, geniş bir alanı kaplamaktadır

Höyük alanı tamamen tahrip edilmiş olup, köylüler tarafından düzleştirilerek tarla olarakkullanılmaktadır. Yaycı Höyüğü’nü ilk kez 1941 yılında bölgede araştırmalar yapan Ankara Dil veTarih Coğrafya Fakültesi asistanlarından İ. Kılıç KÖKTEN keşfetmiş olup, bir rapor halindeyayımlamıştır. KÖKTEN, höyüğün tahrip edildiğini ve en alt tabakasının kaldığını ve bu tabakadayaptığı araştırmalarda orijinal çanak çömlek parçalarıyla birçok siyah obsidiyenden mikrolitlerbulduğunu ifade etmektedir.

Yayci Köyünün Kuruculari Hesenuşağı denilen Bugünkü Yildirim Ailesidir.Yayci köyünde sadece Azeri kökenli Vatandaşlar yasamaktadir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur

Coğrafya

Iğdır'ın merkezine 5 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, kara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1,016
1997 1,098

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

seçildikleri yıllara göre muhtarlar:
2009- Cabbar Koç
2004 - Ahmet Yanar
1999 - Ahmet Yanar
1994 - Gıyas Yılmaz
1989 - Haci Ibrahim Yildirim
1984 - hasan koc

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ama kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ama Ptt acentesi vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz