Windows 8 İnceleme - Windows 8 Yenilikleri

Windows 8 Detaylı İnceleme
Windows 8 Yenilikleri
Windows 8 İnceleme

Windows 8 Tanıtıldı

Ha geldi ha gelecek derken en sonunda teşrif eden Windows 8, adeta beklendiğinde değdi dedirtecek türden.Her gün yeni bir haber ile adından sıkça söz ettiren Windows 8 Amerika’da tanıtıldı.Teknoloji sitesi Shiftdelete.net Amerika Windows 8′i yakında izlemiş.Bizde Shiftdelete.net’in bu izlenimlerinden yola çıkarak Windows 8′i değerlendirdik.İşte Windows 8 hakkında bütün detaylar;

İşte Windows 8 Ekran Koruyucu
Windows 8′de ekranınız kilitlenince bu ekranı göreceksiniz.Artık bu yeni ekran görüntüsüne alışacağız.

Tablet, Masaüstü, Dizüstü ve Suncularda

Windows 8 işletim sistemini hem masaüstü bilgisayarlarda, hem tablet bilgisayarlarda, hem dizüstü bilgisayarlarda hemde sunucularda kullanmak mümkün olacak.
Windows 8′in başlangıç ekranı aşağıda gördüğünüz resimdeki gibi olacak.Görünüm olarak bir çok değişikliğin yaşandığı Windows 8′e de kısa zamanda alışacaksınız.

Windows 8 başlangıç ekranı

Tarayıcı ve Resim Penceresi

Resim yüklerken açılan pencerede Windows 8′de bambaşka bir görüntüye bürünmüş.Aşağıda görmüş olduğunuz resim Windows 8′de resim seçme penceresinin görüntüsüdür.

Resim dosyası penceresi

Internet Explorer 10 Windows 8 ile birlikte gelen tarayınız.İnternet Explorer 9 ile birlikte gelen hız, güvenlik ve kolaylık gibi özellikler Windows 8 ve Internet Explorer 10 ile birlikte bir adım öteye götürülüyor.

Internet Explorer 10

Windows 8′de gördüğünüz Metro arabirimindeki uygulamaların hepsi Microsoft Store’dan geliyor.Store’da Microsoft’un son sürprizlerinden birisi olarak karşınıza çıkacak.Artık bütün uygulamalarınızı bu Store isimli merkezden indirip yükleyebileceksiniz.
Mobil Uygulama Geliştirme İmkanı

Son zamanların en popüler alanlarından birisi de mobil uygulama geliştirme alanıdır.Microsoft’ta bunu düşünecek olmalı ki uygulama geliştirmenin önünü açıyor.Bir uygulama geliştiricisi Microsoft’un vermiş olduğu bu imkan ile hem masaüstü kullanıcılarına, hem tablet kullanıcılarına hemde dizüstü bilgisayar kullanıcılarına ulaşmasını sağlıyor.Bu da geliştiricinin uygulamasından para kazanma imkanını da artırmış oluyor.
Aşağıdaki pencerede uygulama geliştiricilerinin göreceği arayüz yer alıyor.

Uygulama geliştirme arayüzü

Geliştirdiğiniz uygulama Windows 8 kullanan bütün cihazlar tarafından indirilebiliyor.Ayrıca geliştirdiğiniz uygulamanın indirilme ve satılma gibi istatistiklerini de detaylı olarak incelemeniz mümkün.
Windows 8 Masaüstü

Windows 8′deki Metro arayüzünü görenler masaüstü nerde diyebilir.Korkmaya gerek yok Windows 8′de masaüstü arayüzünü kullanabiliyorsunuz.Tabiki bir kaç değişiklik yine görülüyor.Başlat butonundaki ufak değişiklik dışında fazla bir değişiklik olmadığı görülüyor.Klasör yapısı ve masaüstü görünümü aşağıdaki resimde görülüyor.

Windows 8 klasör ve masaüstü

Klasör yapısı biraz değiştirilmiş ve geliştirilmiş.Tek bir tıklama ile klasör işlemlerinizi yapabiliyorsunuz.Bir kaç işlem yapmanıza gerek kalmıyor.

Çoklu Monitör Özelliği

Windows 8′i hangi bilgisayarlar kullanabilecek sorunusun cevabı ise çok basit.Windows 7 işletim sistemini çalıştırabilen bütün bilgisayarlara Windows 8 kurulabilecek.Ayrıca Window 8 sadece Intel değil ARM gibi farklı yonga setlerine de kurulabilecek.

Çoklu monitör

Yukarıdaki resimde Windows 8′de görebileceğiniz çoklu monitör bulunuyor.
Fare ve Klavyeler Kullanımı

Dokunmatik arabirimi öne çıkan windows 8′de fare ve klavye kullanımı da tamamen sizin keyfinize kalmış.Dokunarak kullanmak istemeyenler klavye ve faresi ile birlikte kullanmaya devam edebilirler.

Fare ve klavye kullanımı

Klavyenizi bluetooth üzerinden bağlayarak kullanabiliyorsunuz.Böylece klavyenin sunmuş olduğu bütün avantaj ve kullanım kolaylıklarından faydalanabiliyorsunuz.
Denetim Masası Çok Basit

Denetim masası içerisinde kaybolan kullanıcıların gözü aydın diyebiliriz.Metro arabirimi çok basit ve sadece bir denetim masasını da karşınıza getiriyor.Artık yanlışlık bazı işlemleri yapmanız tarih olacak.

Basit denetim masası

Basit denetim masasının yanı sıra gelişmiş denetim masası arayüzünü de kullanabilirsiniz.Windows 7′den alışkın olduğunuz denetim masası arabirimini Windows 8′de de kullanabilirsiniz.İşte aşağıdaki resimde bunu gösteriyor.

Gelişmiş denetim masası

Windows 8 Kotanızı da Koruyor

Kotalı interenet kullanıcılarının da imdadına Windows 8 yetişecek.Windows 8 güncellemeleri ve görüntü seçeneklerini en en düşük seviyelerde tutacak.Yani mobil olarak kullanıyorsanız güncellemelerinizin boyutu düşürülecek.Yada görüntülediğiniz HD fotoğrafların çözünürlüğünü düşürerek kotanızın bol keseden harcanmasının önüne geçecek.
Format Atmak Yok

Format atma işi Windows 8 ile birlikte çocuk oyuncağı olmuş.Bunu aşağıdaki resmi görünce anlayacaksınız.Bilgisayarınızı sıfırdan kurmak yada dosyaları koruyarak kurmak tek bir tık ile gerçekleşiyor.

Format atma ekranı

Yukarıda gördüğünüz seçeneklerden ilkini yani “Refresh your PC without affecting your files” seçeneğini seçmeniz halinde dosylarınız korunarak Windows baştan kuruluyor.
İkinci seçeneği yani ”Reset your PC and start over” seçeneğine tıklamanız halinde ise bilgisayarınız tamamen temizlenerek sil baştan kuruluyor.Hepsi bu kadar…

Son Değerlendirme

Windows 8 işletim sistemi alışılagelmişin dışında bir işletim sistemi olacağa benziyor.Çünkü temelde tablet bilgisayarlar baz alınarak geliştirilen bir işletim sistemi.Ancak bu alışma ve geçiş dönemi pek sıkıntılı olacağa benzemiyor.Çünkü her şey çok basit.Özellikle görselliğe ve basitliğe önem veren Microsoft, bu yeni işletim sistemi ile birlikte büyük bir devrim yapacak gibi görünüyor.

Alıntı