Windows 8 İle Windows 7 Arasındaki Farklar

Windows 8 İle Windows 7 Arasındaki Farklar
Windows 8′in Windows 7′den Farkları

Windows 7′de Olmayanlar

Uzun süre dedikoduları yapıldıktan sonra geçtiğimiz gün Amerikada Build etkinliğinde tanıtılan Windows 8, bambaşka bir kullanıcı deneyimi yaşatacağa benziyor
.Bir çok yenilik ile birlikte gelen Windows 8′in eski işletim sistemi olan Windows 7′ye göre ne gibi farklara sahip olduğuna göz atalım istedik.

Windows 8′in Windows 7′den ne gibi farklara sahip olduğunu bir kaç başlık altında inceledik
.İşte aradaki farklar ve Windows 8′in size getirdiği yenilikler;

Yeni Dokunmatik Ekran

Bambaşka bir deneyim sunacağını söylediğimiz Windows 8, yepyeni bir kullanıcı arayüzünü de beraberinde getiriyor
.Windows Phone’da olduğu gibi Metro arayüzünü sunan Windows 8, Windows 7′de de bulunan dokunmatik ekran desteğinden çok farklı.Metro arayüzü sayesinde menü derdi ortadan kalkıyor ve menülerin yerini döşemeler alıyor.

Başlat Menüsü ve Masaüstü

Windows 8′deki Metro arayüzünü görenler masaüstü nerde diyebilir
.Korkmaya gerek yok Windows 8′de masaüstü arayüzünü kullanabiliyorsunuz.Tabiki bir kaç değişiklik yine görülüyor.Başlat butonundaki ufak değişiklik dışında fazla bir değişiklik olmadığı görülüyor.Klasör yapısı ve masaüstü görünümü aşağıdaki resimde görülüyor.

Klasör yapısı biraz değiştirilmiş ve geliştirilmiş
.Tek bir tıklama ile klasör işlemlerinizi yapabiliyorsunuz.Bir kaç işlem yapmanıza gerek kalmıyor.

Windows 8 Çoklu Monitör

Windows 8′i hangi bilgisayarlar kullanabilecek sorunusun cevabı ise çok basit
.Windows 7 işletim sistemini çalıştırabilen bütün bilgisayarlara Windows 8 kurulabilecek.Ayrıca Window 8 sadece Intel değil ARM gibi farklı yonga setlerine de kurulabilecek.

Yukarıdaki resimde Windows 8′de görebileceğiniz çoklu monitör bulunuyor
.

Mobil Uygulama Geliştirin

Son zamanların en popüler alanlarından birisi de mobil uygulama geliştirme alanıdır
.Microsoft’ta bunu düşünecek olmalı ki uygulama geliştirmenin önünü açıyor.Bir uygulama geliştiricisi Microsoft’un vermiş olduğu bu imkan ile hem masaüstü kullanıcılarına, hem tablet kullanıcılarına hemde dizüstü bilgisayar kullanıcılarına ulaşmasını sağlıyor.Bu da geliştiricinin uygulamasından para kazanma imkanını da artırmış oluyor.

Aşağıdaki pencerede uygulama geliştiricilerinin göreceği arayüz yer alıyor.

Geliştirdiğiniz uygulama Windows 8 kullanan bütün cihazlar tarafından indirilebiliyor
.Ayrıca geliştirdiğiniz uygulamanın indirilme ve satılma gibi istatistiklerini de detaylı olarak incelemeniz mümkün.

Basit Bir Kontrol Paneli

Denetim masası içerisinde kaybolan kullanıcıların gözü aydın diyebiliriz
.Metro arabirimi çok basit ve sadece bir denetim masasını da karşınıza getiriyor.Artık yanlışlık bazı işlemleri yapmanız tarih olacak.

Basit denetim masasının yanı sıra gelişmiş denetim masası arayüzünü de kullanabilirsiniz
.Windows 7′den alışkın olduğunuz denetim masası arabirimini Windows 8′de de kullanabilirsiniz.İşte aşağıdaki resimde bunu gösteriyor.

Diğer Yenilikler ve Farklar

“Charms”:
MS’un Charms olarak adlandırdığı yeni özellik ile uygulamalar, cihazlar ve ayarlar arasında arama ve paylaşma özelliği geliştiriliyor.
Arama:
Başlat menüsünü kaldırılması ile artık sadece Search Charm içerisinden değil, başlangıç ekranından da arama yapabiliyorsunuz.
ARM desteği:
ARM altyapısı ile çalışabilecek olan Windows 8, birçok farklı cihaz üzerinde bizlere sunulacak.
Windows Store:
Şu anki önizleme sürümünde bulunmasa da Windows Store, Windows 8′in önemli bir parçası olacak ve masaüstü uygulamalar sunacak. Bu, geliştiriciler için yeni bir ekosistem anlamına geliyor.
Bulut entegrasyonu:
Uygulamalarınızı, ayarlarınızı ve verilerinizi farklı PC’lerde kullanmak üzere çevrimiçi olarak eşitleyebileceksiniz.

Alıntı