Vista Hızlandırma - Vistamı Nasıl Hızlandırabılırım Speed Vista Resimli Anlatım.

Vista Hızlandırma - Vistamı Nasıl Hızlandırabılırım Speed Vista Resimli Anlatım.

Normalde 1 GB bellek kullanıyorum.Uyguladığım işlemlerin etkisini farkedebilmek için bellek miktarımı 512 MB'a indirdim.Aşağıdaki resim'de Vista'nın 512 MB'lık belleğin ne kadarını kullandığını görebilirsiniz.Resim kendi sistemimden alınmıştır.

Ev Kullanıcılarının İhtiyac Duymadıkları Servisleri Kapatarak Bellek Kullanımını Azaltalım

İzlenecek yol

Vista Küresi ==> Çalıştır=> services.msc => ENTER

Bir servisin durdurulması ve hemen ardından kapatılması için izlenilmesi gereken yol

Çalışan servis üzerinde sağ tıklayın ve DUR 'a tıklatın.

Durdurulan servis üzerinde sağ tıklayın,özellikler ardından başlangıç türünü DEVREDIŞI olarak seçin.

Kullanımdan kaldırılacak servisler

*Ağ Listesi Hizmeti

*Bilgisayar Tarayıcısı

*Çevrımdışı Dosyalar

*Dağıtılmış İşlem Düzenleyicisi İçin KtmRm

*Ebeveyn Denetimi

*Faks

*Güvenlik Merkezi

*İkincil Oturum Açma

*Internet Bağlantı Paylaşımı

*İş İstasyonu

*İşlev Bulma Kaynak Yayımı

*ReadyBoost

*Sunucu

*Tablet PC Giriş Hizmeti

*TCP/IP NetBIOS Yardımcısı

*Temalar (İsteğe Bağlı)

*Terminal Hizmetleri

*Web Client

*Windows Arama

*Windows Cardspace

*Windows Defender (İsteğe Bağlı)

*Windows Güvenlik Duvarı

*Windows Hata Raporlama Hizmeti

*Windows Media Center Başlatıcı

*Windows Media Player Ağ Paylaşım Hizmeti

*Windows Saati

*Windows Update (İsteğe Bağlı)

*Windows Yedekleme

*Yazdırma Biriktiricisi (Yazıcınız varsa kalsın)

Gecikmeleri Önlemek İçin Kayıt Defterini Birleştirelim

Programı İndirin (NT Registry Optimizer)

Dağınıklığı Önlemek İçin Sabit Diskleri Birleştirelim

Programı İndirin (Auslogics Disk Defrag)

Sistem İçerisindeki Gereksiz Dosyaları Temizleyelim

Programı İndirin (Crap Cleaner)

SATA Disk Performansını Arttıralım

Yazma önbelleğini aktifleştirerek birazda olsa performansı arttırabilirsiniz.

Türkçe Vista Kullananlar

Aygıt Yöneticisi-Disk Sürücüleri-Harddisk'e sağ tıklayın-Özellikler-İlkeler sekmesine geçin- Gelişmiş Performansı Etkinleştir'i işaretleyin.

İngilizce Vista Kullananlar

Bilgisayarınızda bir SATA sürücü var ise başarımı arttırarak sistem performansına katkıda bulunabilirsiniz..

Start butonuna basın ve search kısmına Device Manager yazın..Karşınıa aygıt yöneticisi geldiğinde, onu seçerek ENTER'a basın..

1-Disk Drivers bölümünü genişletin..

2-Diskinize sağ tıklayın Properties'e girin..

3-Policies sekmesine geçin..

4-Enable advanced performance 'ı işaretleyin ve OK diyerek Device Manager'i kapatın..

Kullanıcı Hesap Denetimini Kapatalım

Bu güvenlik önlemini, çalışmalarımı aksattığı için ve genelde ev ortamında bulunduğum için kapalı tutuyorum..

Siz aşağıdaki 2 farklı komut sayesinde istediğiniz zaman açıp kapatabilirsiniz...Yapmanız gereken Start ardından Run'a girerek aşağıdaki komutlardan birini vermek..

Enable UAC

CODE
C:\Windows\System32\cmd.exe /k %windir%\System32\reg.exe ADD HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Pol icies\System /v EnableLUA /t REG_DWORD /d 1 /f

Disable UAC

CODE
C:\Windows\System32\cmd.exe /k %windir%\System32\reg.exe ADD HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Pol icies\System /v EnableLUA /t REG_DWORD /d 0 /f

Karşılama Merkezi'ni Kapatalım

Denetim Masası-Karşılama Merkezi-Başlangıç'ta Çalıştır kısmında bulunan işareti kaldırın.

ya da

Vista açılışına eklenen yukarıdaki uygulamadan sıkıldıysanız eğer aşağıdaki registry ayarından devam edin..

Start-Run = regedit yazın ve şu yolu izleyin..

HKEY_CURRENT_USER-- Software-- Microsoft-- Windows-- CurrentVersion-RUN
girin.
Ardından "WindowsWelcomeCenter"'a sağ tıklayarak DELETE 'ye basın..

Kenar Çubuğunu Kaldıralım

Denetim Masası-Windows Kenar Çubuğu Özellikleri-Windows Başladığında Kenar Çubuğunu Başlat kısmındaki işareti kaldırın.

Başlat Menüsünün Açılış Süresini Kısaltalım

Başlat Küresi==>çalıştır=>regedit=>ENTER

HKEY_CURRENT_USER / CONTROL PANEL / Desktop yolunu izleyin ve sağ panel'de MenuShowDelay anahtarının değerini 1 olarak değiştirin.

MFT Tablosunu Büyütelim (NTFS disk kullananlar için)

Başlat Küresi==>çalıştır=>regedit=>ENTER

HKEY_LOCAL_MACHINE / System / CurrentControlSet / Control /File System yolunu izleyin ve sağ panel'de NtfsMftZoneReservation anahtarının değerini 1 olarak değiştirin.

Windows Servislerinin Kapanış Sürelerini Kısaltalım

Bir çoğumuz bu ayarı Windows XP'den hatırlıyor ve windows 'un daha hızlı kapanmasını sağlayan bir ayar olarak biliyorlar.

Yapılan registry ayarı Windows Vista ve XP'de çalışan "SERVİSLERİ" yani işletim sistemine sonradan eklenip,arkaplan'da çalışan uygulamaları değil sadece işletim sistemi ile beraber gelen servisleri daha çabuk sonlandırmaya yardımcı oluyor.

Bunu söylememin sebebi ise, yapılan değişikliğin her sistemde aynı sonucu veremeyecek olmasıdır.

Başlat-çalıştır ==> regedit yazın ve yolu izleyin.

CODE
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l

sağ panel'de WaitToKillServiceTimeout
anahtarını bulun. Default olarak 20000 yani 20 saniye zamanlamasında geliyor.Eğer 10000 yaparsanız sonlandırma süresi 10 saniye'ye ,5000 yaparsanız 5 saniye'ye düşer.

Not

Değeri 3 haneli sayılara indirmeyin.

Tüm bu işlemlerin ardından sistemi yeniden başlattığımda bellek kullanımı hemen hemen yarı yarıya azalmıştır.Diğer servisler üzerinde çalışmalarım sürüyor.Umarım %40'a kadar inebilirim.

KONU ALINTIDIR !!!

Son düzenleyen: Moderatör: