Vakıfların görevleri maddeler halinde kısaca

SeLeN

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
Vakıfların görevleri nelerdir madde madde kısaca

Vakıf, bir malın veya mülkün bütün insanlık için ortak kullanıma hibe edilmesi durumudur. Vakıf malı olma hükmündeki her eşyanın üzerinde bütün insanların tasarrufu vardır. Ayrıca vakıf, vakfeden kişinin istekleri doğrultusunda görevlerini yerine getirir.

Bir çeşmeyi vakfetmiş olan biri, o çeşmeden kimin yararlanmasını istiyorsa o doğrultuda düzenlemeler yapılır. Vakfeden kişi çeşmeyi hayvanların su ihtiyacının karşılanması için yapıyorsa, herhangi bir insan o çeşmeden şahsi çıkar elde edemez.

Vakıflar, eğitim, sağlık, ulaşım, savunma, dini hizmetler, sosyal hizmetler, kültür sanat, spor hizmetleri gibi alanlarda görev alabilirler. Vakıflar, devletlerin vergilendirmelerinden muaftır. Vakıfları gönüllüler meydana getirir.

Vakıfların kuruluş amacı, insanların özellikle hizmet alanında bütün sosyal ihtiyaçlarının giderilmesidir. Bir insanın temel ihtiyaçlarında, sağlık, eğitim, güvenlik ihtiyacına kadar her alanda vakıfçılık yapılabilir.

Vakıfların görevleri şu şekildedir:

*Sosyal dengeleri kurar.

*Toplumda sosyal ekonomik düzenlemelerde yardım sağlar.

*Öğrencilere burs vererek eğitim imkanı sağlar.

*İnsanlar için sağlık hizmetleri vererek yardım sağlar.

*Toplumda yardımlaşma ve dayanışma faaliyetlerini örgütler.

*Vakıf eserlerinin korunmasını sağlar.

*Kültür ve sanat eserlerinin korunmasını ve kültür sanatın gelişmesini sağlar.

*İnsanlara gıda yardımı yapar.

*İnsanların spor gibi sosyal hizmetlerden yararlanmasını sağlar.

Vakıf hizmetlerinin devam edebilmesi için vakıflar insanlardan yardım toplamaktadır. Siz de güvendiğiniz ve istediğiniz bir vakfa maddi veya manevi yardımlarda bulunarak destek olabilirsiniz.