Vahiy İle İlgili Hadisler - Vahiyle İlgili Hadisler

Sponsorlu Bağlantılar
Vahiy İle İlgili Hadisler

748 Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
“Benden önceki peygamberlerle ben şuna benzeriz: Bir adam göz kamaştırıcı güzel bir bina yapmıştır Ancak duvarların bir köşesinde bir tuğlalık gedik bırakmıştır insanlar, evin etrafını dolaşıp, evi beğenmiş ve şöyle demişlerdir: “Şu tuğla da şu açık olan yere konsa çok iyi olur” işte ben, o tuğlayım Peygamberlerin de sonuncusuyum”
Ebû Hureyre radıyallahu anh Buhârî

749 Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
“Peygamberler, kabirlerinde diridirler, namaz kılarlar”
Enes radıyallahu anh Bezzâr

750 Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
“Hızıra, yeşillik anlamında “Hızır” denilmesinin sebebi şudur: O, otsuz, kuru bir yerde oturdu O otsuz yer, Hızırın arkasından hemen yeşilleniverdi”

751 Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
“ibrahimi de gördüm, soyundan, ona en çok benzeyen benim”

752 Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
“Mûsa, uzun boylu sanki Şenua erkeklerini andıran bir kişi idi”
İbn Abbas radıyallahu anh Buhârî

753 Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
“isa ile benim aramda hiçbir peygamber yoktur O, şüphesiz inecektir Onu gördüğünüz zaman tanıyın! O, orta boylu, beyaza çalar kırmızı tenlidir Sarıya boyalı iki elbise içinde olacak Yağmur yağmasa da saçından su damlayacak insanlarla, islâm için savaşacak Mesihüddeccali öldürecek, sonra yeryüzünde tam kırk sene kalacak Sonra ölecek ve namazını müslümanlar kılacaklar”

754 Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
“ibrahim, Allahın dostudur Mûsa, Allahın kendisiyle konuştuğudur isa, Allahın kelimesi ve ruhudur Ademi de, Allah seçmiştir Bunlar doğru
Ben ise, Allahın sevgilisiyim Ama bununla övünmüyorum Kıyamet gününde hamd sancağını ben taşıyacağım, yine övünme yok
Kıyamet gününde ilk şefaat edecek olan, benim Bu yetki ilk kez bana verilecektir, ama yine övünme yok
Cennet kapısının halkasını ilk kımıldatacak olan, benim Allah bana, cennet kapısını açıp, ilk defa beni ve benimle birlikte müminlerin fakirlerini oraya koyacaktır Buna rağmen yine övünme yok
İbn Abbas radıyallahu anh Tirmizî

755 Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
“Ben, insanların asır asır geçen en güzel asırlarından birinde gönderildim Çağlar çağları kovaladı, sonunda, benim içinde bulunduğum asır geldi”

756 Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
“Allah, bizden öncekilere Cuma gününü nasip etmedi Cumartesi yahudilerin günü, pazar ise hıristiyanların günü oldu Allah, bizi dünyaya getirip, bize Cumâ gününü lütfetti Böylece cumâ, cumartesi ve pazar ibadet günleri oldu
işte, kıyamet gününde de, tıpkı bu günler gibi, onlar bizden sonra gelecekler Böylece, dünyada geliş sırası bakımından biz sonuncu olduk, ancak kıyamet gününde biz ilk olacağız ve hesabımız diğer yaratılanlardan önce görülecektir”

757 Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
“Bana beş şey verildi ki, benden önce onlar hiç kimseye verilmemiştir
Bütün peygamberler sadece kendi toplumlarına gönderildi, ben ise, kırmızı siyah bütün toplumlara gönderildim
Benden önce, savaşta elde edilen mallar kimseye helâl olmadı, bana ise helâl kılındı
Yeryüzü bana tertemiz kılındı ve mescid yapıldı Namaz vakti nerede gelirse, kişi orada namaz kılabilir
Bir aylık uzaklıktaki düşmanın kalbine korku verilmekle bana yardım edildi
Bana, şefaat etme yetkisi verildi”
Câbir radıyallahu anh Buhârî

Son düzenleyen: Moderatör:
K

Kayıtsız Üye

Allah razi olsun cok guzel hadisler cok guzel hazirlamissiniz'emeginize saglik

K

Kayıtsız Üye

ama burdakilerin çoğu vahiyle ilgili hadisler değil

mesela “ibrahimi de gördüm, soyundan, ona en çok benzeyen benim”