Uykuda Korkmaya ve Kötü Rüya Görmeye Karşı Dualar

Sponsorlu Bağlantılar
Kötü Rüya Görmeye ve Uykuda Korkmaya Karşı Okunacak Dualar
Uykuda Korkmaya ve Kötü Rüya Görmeye Karşı Dualar
Uyku Sorunlarına Karşı Dualar

Kötü rüya görmek veya uykuda korkmak her insanın başına gelebilecek bir durumdur.Bu durum özellikle çocuklarda daha sık görülmektedir.Uykuda korkmanın veya kötü rüya görmenin önüne geçmek için modern tıp yetersiz kalmış durumda ancak bu gibi durumlara karşı islam oldukça yeterlidir.

Peygamber efendimizden ve Ehlibeyt imamlarından nakledilen dualar uykuda korkmanın ve kötü rüya görmenin önüne geçmek için oldukça faydalı ve etkilidir.

Tıb-ul Eimme kitabında bunlara ilave olarak “Ayet-el Kursi” ve “Gul huvallah” suresini de okumalıdır diye beyan edilmiştir.

Hz. Emir-ul Mumininden (a.s) şöyle nakledilmiştir: “Uykuda korktuğunda veya bir ağrıdan dolayı uykusuzluk ona musallat olduğunda, şu ayeti okusun:

فَضَرَبنا عَلی اَذانِهم فی الکَهفِ سِنینَ عَدَداً ثُمَّ بَعَثناهُم لِنَعلَمَ اَیُ الحِزبَینِ اَحصی لِما لَبِثُوا اَمَداً.

“Fezerebna ela azanihim fil kehfi sinine e’deden summe be’esnahum lineleme eyul hizbeyni ehsa limalebisu emeden.” Ve eğer bir çocuk fazla ağlıyorsa, bu ayeti ona okusunlar.”

Sahih bir hadiste İmam Muhammed Bakır (a.s) şöyle buyurmuştur: “Her kim uykuda korkarsa, uyumadan önce “Nas, Felak ve Ayet-el Kursi” yi okusun.”

Başka bir rivayette şöyle nakledilmiştir: “Korkuya karşı gece on defa bu duayı okusun:

اَعوُذُ بِکَلِماتِ اللهِ مِن غَضَبِهِ وَمن عِقابِهِ وَمن شَرِّ عِبادِهِ وَمن هَمَزاتِ الشَّیاطینَ وَاَن یَحضُرونَ

“Euzu bikelimatillahi min ğezebihi ve min igabihi ve min şerri ibadihi ve min hemezat-iş şeyatine ve en yehzurun.” Sonra Ayet-el Kursi’yi okusun ve ardından şunu okusun:

اِذ یُغَشّیکُمُ النّعاسُ اَمَنَۀً مِنهُ وَجَعَلنا نَومَکُم سُباتاً.

“İz yuğeşşikum-un nuasu emeneten minhu ve ce’elna nevmekum subaten.”

Sahih bir hadiste İmam Cafer Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: “Her kim (uykudayken) muhtelim olmaktan korkarsa, yatağa girdiğinde şu duayı okusun:

اَلّلهُمَّ اِنّی اَعُوذُبِکَ مِنَ الاِحتِلامِ وَمِن سُوءِ الاَحلامِ وَمِن أن یَتَلاعَبَ بِیَ الشَّیطانُ فی الیَقظَۀِ وَالمَنامِ.

“Allahumme inni euzu bike min-el ihtilami ve min su-il ehlami ve min en yetelaebe biy-eş şeytanu fil yegzeti vel menami.”

Muteber bir rivayette İmam Cafer Sadık’tan (a.s) şöyle nakledilmiştir: (biri) “Kötü bir rüya gördüğünde, uyansın ve şunu söylesin:

اَعُوذُ بِما عاذَت بِهِ مَلائِکَۀُ اللهِ المُقَرَّبُونَ وَاَنبِیاءُ اللهِ المُرسَلُونَ وَعِبادُ اللهِ الصّالِحُونَ وَالاَئِمۀُ اَلرّاشِدُونَ المَهدِیُّونَ مِن شَرِّ مارَاَیتُ مِن رُؤیایَ اَن تَضُرَّنی وَمِنَ الشَّیطانِ الرَّجیمِ.

“Euzu bima a’zet bihi melaiketullah-il mugerrebun ve enbiyaullah-il murselun ve ibadullah-is salihun vel İmamlart-ur raşidun-el mehdiyyune min şerri ma reeytu min ruyaye en tezurreni ve min-eş şeytan-ir recim.” Sonra kendi sol tarafına üç defa tükürsün.”

Başka bir hadiste nakledildiğine göre bir adam İmam Cafer Sadık’a (a.s) “Bir kadın benim rüyama gelerek beni korkutuyor” diye şikâyette bulundu. İmam: “Yoksa zekât vermiyor musun?” diye sordu. Adam: “Veriyorum” dedi. İmam: “Hak edene vermiyorsun” diye buyurdu. Bu olaydan sonra zekâtı İmam’ın huzuruna gönderiyordu ve o durumu düzeldi.

Muteber bir hadiste nakledildiğine göre Şahab b. Abdurrube, İmam Cafer Sadık’a (a.s) “Bir kadın benim rüyama geliyor ve beni korkutuyor” diye arz etti.İmam: “Yanına bir tesbih al ve yatakta otuz dört defa “Allahu Ekber”, otuz üç defa “Subhanallah” ve otuz üç defa “Elhamdulillah” söyle ve sonra on defa şunu oku:

لااِلهُ اِلاّ اللهُ وَحدَهُ لاشَریکَ لَهُ لَهُ المُلکُ وَلَهُ الحَمدُ یُحیی وَیُمیتُ وَیُمیتُ وَیُحیی بِیَدِهِ الخَیر وَلَهُ اختِلاف اللَّیلِ وَالنَّهارِ وَهُوَ عَلی کُلِّ شَیئیٍ قَدیرٌ.

“La ilahe illallahu vehdehu la şerike leh, leh-ul mulku ve leh-ul hamdu, yuhyi ve yumitu ve yumitu ve yuhyi, biyedih-il heyr ve lehu ihtilaf-ul leyli ven nehari ve huve ela kulli şey-in gedir.” Görünüşe göre uyku vaktinde Hz. Fatıma’nın (s.a) tesbihinde “Subhanallah” ı “Elhamdulillah” tan önce söyleme konusunda ihtiyar sahibidir (yani hangisini önce söylerse, söylesin).”

İmam Cafer Sadık (a.s) Hasan olan bir hadiste şöyle buyurmuştur: “Bir kimse kötü bir rüya görürse, uyumuş olduğu taraftan diğer tarafa dönsün ve şunu okusun:

اِنَّمَا النَّجوی مِنَ الشَّیطانِ لِیَحزُنَ الَّذینَ آمَنُوا وَلَیسَ بِضارِّهِم شَیئاً اِلاّ بِاذنِ اللهِ

“İnnemen necva min-eş şeytani liyehzun-el lezine amenu ve leyse bizarrihim şey-en illa bi iznillah.” Sonra şöyle söylesin:

عُذتُ بِما عاذَت بِهِ مَلائِکَۀُ اللهِ المُقَرَّبُونَ وَاَنبیائُهُ المُرسَلُونَ وَعِبادِهِ الصّالِحُونَ وَ مِن شَرِّ مارَاَیتُ وَمِن شَرِّ الشَّیطانِ الرَّجیم.

“U’ztu bima a’zet bihi melaiketullah-il mugerrebun ve enbiyauh-ul murselun ve ibadih-is salihun ve min şerri ma reeytu ve min şerr-iş şeytan-ir recim.”

Alıntı

N

Nisa an

Merhaba benim adım nisa aslında bende duayı tam olarak bilmiyorum fakat bilmeyede gerek yok diye düşünüyorum cunku o duayi okuyana kadar allaha korkmamak için bir dua etsen allahin sana yardim edecegine eminim:):):)

B

Buğse Demir

Bende kötü rüyalar görüyodum ama duaları okudukça kötü rüya görmüyorum size çok teşekkür ederim