Üniversite Kayıt İçin Gerekli Belgeler Nelerdir

SeLeN

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
Üniversite kaydı için hangi belgeler gerekiyor,
üniversite kayıtları için gerekli belgeler nelerdir

Üniversite Kayıtları Başladı Hangi Belgeler Gerekiyor
Üniversite sınavının sonuçlarının açıklanmasının ardından adayların heyecanlı bekleyişi sona ermiş, ardından gözler üniversitelerin kayıt tarihine çevrilmişti. Sonunda beklenen gün geldi ve çiçeği burnunda üniversiteliler 2 Eylül Pazartesi gününden itibaren kayıtlarını yaptırmaya başlayabilecekler. Adaylar kazandıkları program ne ise onun kayıt tarihinde kayıtlarını yaptıracaklar. Çünkü her programın kayıt tarihi farklı.

ÜNİVERSİTE KAYIT SIRASINDA GEREKLİ BELGELER
Üniversitelere kayıt yaptıracak adaylardan istenen belgeler ise şöyle:

*Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi,

*Aday ek puandan yararlanarak ya da sınavsız geçişle yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmi belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazıyor)

*4,5 x 6 santimetre boyutunda 12 fotoğraf

*Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesiyle ilgili belge

*Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri

ASKERLİK DURUMU
ÖSYS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları,adayın kayıt yaptırdığı üniversite tarafından ”http://kamu.turkiye.gov.tr” internet adresinden görüntülenebilecek. Adayların, askerlik konusundaki problemleri için askerlik şubelerine, kredi konusunda bilgi almak için de üniversite rektörlüklerine veya Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna müracaat etmeleri gerekiyor.2013-ÖSYS sonucunda bir yükseköğretim programına yerleşen adaylardan askerliklerini tecil ettirmiş olanlar,tecil sürelerinin bitimine kadar kayıt yaptırdıkları programda eğitime devam edebilecek.Tecil süreleri bittikten sonra bu durumdaki adaylar, kayıtlarını dondurarak, askerlik hizmetlerini yapacak ve sonra eğitimlerine devam edebilecek. Anadolu Üniversitesi merkezi açık öğretim programlarına kayıt hakkı kazanan adaylar, kayıt işlemleri ve tarihi için, Anadolu Üniversitesi Rektörlüğüne başvuru yapacak..

KAYIT UYARILARI
Adayların kayıt yaptırabilmeleri için üniversitelere şahsen başvurmaları gerekiyor.Üniversitelere postayla kayıt yaptırmak mümkün olmayacak. Kayıt için gerekli belgelerin onaysız sureti veya fotokopisi kabul edilmeyecek. Ancak aslı ile birlikte getirilmesi durumunda belgelerin onaylı örneği kabul edilecek.Eksik belge olması durumunda kayıt yapılmayacak. Belirtilen tarihlerde kaydını yaptırmayan adaylar haklarını kaybedecek. Yükseköğretim kurumları, adaylardan sağlık kurulu raporu talep edebilecek. Üniversiteler, sahte evrak ile kayıt yaptıran adaylar ile ilgili yasal işlem yapma hakkına sahip olacak.

Son düzenleyen: Moderatör: