Üç Harflilerden Korunmak İçin Okunacak Duası

SeLeN

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
şeytandan korunma duası - düşmanları görünce okunacak dua - korkunca okunacak dua

İNSANIN, KENDİSİNE ŞEYTAN GÖRÜNDÜĞÜ VEYA ONDAN KORKTUĞU ZAMAN OKUYACAĞI DUALAR

Allahü Teâlâ: "Şeytan seni dürtecek olursa Allah'a sığın. Şüphesiz O işitici ue bilicidir."O9) ve "Kuran okuduğun zaman seninle, ahirete inanmayanlar arasına görünmeyen bir perde çekeriz. buruyuyor. O halde, bu durumlarda istiâze etmek (Eûzü billahi... okumak) ve Kur'ân'dan mümkün olan mikdarı tilavet etmek gerekir.
Ebu Derda' radıyallahu anh'den, şöyle dediğini rivayet ettik: "Rasulüllah sallallahu aleyhi ve sellem, namaz kılıyordu. Sonra üç defa:
Eûzü billahi minke "(Senden Allah'a sığınırım]" dediğini duyduk. Arkasından: El'anüke bila'netillahi "[Seni Allah'ın lanetiyle lanetlerim]" dedi ve bir şey tutmak ister gibi elini uzattı. Namazdan ayrıldıktan sonra:
- Ya Rasulallah! Namazda, bundan evvel söylediğini duymadığımız bir şey söylediğinizi işittik ve elinizi uzattığınızı gördük, dedik. Şöyle buyurdu:
- Allah'ın düşmanı İblis, yüzüme savurmak için bir ateş şûlesiyle geldi. Ben üç defa: Eûzü billahi minke dedim. Sonra:
El'anüke bi la'netillâhittâmmeti. dedim. O üç defa geriledi. Onu yakalamak istedim. Vallahi, kardeşim Süleyman'ın duası olmasaydı o burada bağlanacak ve Medine halkının çocukları onunla eğleneceklerdi.
Ben şöyle derim: Şeytanı görenin, namaz ezanı okuması da uygun olur. Müslim'in Sahih'inde "Süheyl ibn-i Ebi Salih'den, şöyle dediğini rivayet ettik: "Babam beni, Harise oğullarına gönderdi. Beraberimde

DUALAR. ZİKİRLER. EDEBLER

bir kölemiz (veya bir tanıdığımız) vardı. Biz giderken bir duvarın arkasından birisi arkadaşımı ismi ile çağırdı. O, duvara çıktı; fakat bir şey göremedi. Hadiseyi babama anlattığım zaman o şöyle söyledi:
- Bununla karşılayacağını bilseydim seni göndermezdim. Fakat, böyle bir ses işittiğin zaman ezan oku. Çünkü Ebu Hüreyre radıyalla-hu anh'in, "Namaz ezanı okunduğu zaman şeytan kaçar.'" hadisini Raslüllah sallallahu aleyhi ve sellem'den naklettiğini bizzat işittim."

BİR İŞE MAĞLUB OLANIN OKUYACAĞI DUA

Ebu Hüreyre radıyallahu anh'den rivayetimize göre, Rasulüllah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "Güçlü mü'min zaif mü'minden daha hayırlıdır ve Allah tarafından daha çok sevilir ve ikisinde de hayır vardır. Sana fayda verecek şeylere hırsla talib ol. Al-lah'dan yardım iste ve acizlik gösterme. Sana hoşlanmadığın bir şey isabet ederse şöyle yapsaydım, şöyle olurdu, deme; fakat, Allah takdir etti ve O ne isterse yapar, de. Çünkü, "Şöyle yapsaydım böyle olurdu." demek şeytanın müdahalesine kapı açar."
Avf ibni Malik radıyallahu anh'den rivayetimize göre, "Rasulüllah sallallahu aleyhi ve sellem, iki kişinin muhakemesini yaptı. Muhakemenin, aleyhinde tecelli ettiği adam ayrılırken:
Hasbıyallahu ve ni'mel vekil. "Allah bana kâfidir ve O ne güzel vekildirdedi. Rasulüllah sallallahu aleyhi ve sellem, ona: "Allah, acz göstermekten dolayı insanı azarlar. Yapabileceğin ölçüde çalış ve bundan sonra bir şeye mağlub olduğun zaman "Hasbünallahi ve ni'mel vekil" de buyurdu."
KENDİSİNE BİR İŞ GÜÇLEŞENİN OKUYACAĞI DUA
Enes radıyallahu anh'den rivayetimize göre, Rasulüllah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
Allahümme lâ sehle illâ mâ ce'altehu sehlen ve ente tec'alül hazne iza şi'te sehlen.
"[Allahım! Kolay ancak senin kolaylaştırdığın şeydir ve sen istediğin zaman engebeli araziyi düzleştirirsin.

K

Kayıtsız Üye

ya ben akşamları zeminden sesler duyuyorum kahkalar oluyo yeminle hatata ellerim kollarım titredi resmen konuaşamdım sonra konuştum banyo yaaparkende sesler geliyo çok korkuyorum ya görürsüm