Türkiyenin En İyi Üniversiteleri 2014

SeLeN

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
Türkiye’deki en iyi üniversiteler,
Türkiye’nin en iyi üniversiteleri hangileri
Türkiye’de İlk 10 Sıradaki Üniversiteler Açıklandı

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) 2012 yılı verilerine göre Türkiye’ de toplam 170 üniversite bulunuyor. ODTÜ Enformatik Enstitüsü tarafından kurulan URAP (University Ranking by Academic Performance) Laboratuarı Türkiye’nin en iyi üniversitelerini saptamak amacıyla bir çalışma yaparak ”Üniversitelerin Akademik Performansa Dayalı Genel Sıralaması” belirlendi. Bu Sıralama üniversitenin; , ”Makale sayısı, öğretim üyesi başına düşen makale sayısı, atıf sayısı, öğretim üyesi başına düşen atıf sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı, öğretim üyesi başına düşen toplam bilimsel doküman sayısı, doktora öğrenci sayısı, doktora öğrenci oranı, öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı”olarak toplam 9 kritere göre sıralandı. Bu kriterlere göre en yüksek puanı “Hacettepe Üniversitesi” aldı. Bu sırayı;
2.ODTÜ
3.İstanbul Üniversitesi,
4.Ankara Üniversitesi,
5.Gazi Üniversitesi,
6.Ege Üniversitesi,
7.Gebze İleri Teknoloji Enstitüsü,
8. İstanbul Teknik Üniversitesi,
9. Atatürk Üniversitesi,
10.Erciyes Üniversitesi, Sırada Yer Aldı.

Alanına göre mühendislik alanında; makale sayısı, atıf sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı olmak üzere 4 kriter üzerinden puanlama yapıldı. Bu kriterler göre; mühendisliğin birincisi ODTÜ, İstanbul Üniversitesi 2., Gazi Üniversitesi 3., Ege Üniversitesi 4. ,Yıldız Teknik Üniversitesi 5., Dokuz Eylül Üniversitesi 6., Boğaziçi Üniversitesi 7.,Fırat Üniversitesi 8., Erciyes Üniversitesi 9., Selçuk Üniversitesi 10. sıraya yerleşti.
Temel Bilimler alanında; ODTÜ 1. oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi 2., Hacettepe Üniversitesi 3., Gazi Üniversitesi 4., Ankara Üniversitesi 5., Ege Üniversitesi 6., İstanbul Üniversitesi 7., Bilkent Üniversitesi 8., Atatürk Üniversitesi 9., Ondokuz Mayıs Üniversitesi de 10. oldu.
Sosyal Bilimler Alanında; ODTÜ yine birinci, Bilkent Üniversitesi 2., Hacettepe Üniversitesi 3., Gazi Üniversitesi 4., Ankara Üniversitesi 5., Koç Üniversitesi 6., Boğaziçi Üniversitesi 7., İstanbul Teknik Üniversitesi 8., Selçuk Üniversitesi 9., Dokuz Eylül Üniversitesi de 10. oldu.
Tıp alanında; İstanbul Üniversitesi birinci, Hacettepe Üniversitesi 2., Ankara Üniversitesi 3., Ege Üniversitesi 4., Gazi Üniversitesi 5., Başkent Üniversitesi 6., Gülhane Askeri Tıp Akademisi 7., Marmara Üniversitesi 8., Dokuz Eylül Üniversitesi 9., Erciyes Üniversitesi 10. oldu.
Yaşam Bilimleri Alanında sırasıyla ilk 10′unda yer alan üniversiteler; Hacettepe, İstanbul, Ankara, Gazi, Ege, Atatürk, Marmara, Dokuz Eylül, Uludağ ve Akdeniz üniversitesi oldu.
Ziraat-Çevre alanında sırasıyla ilk 10′unda yer alan üniversiteler; Ankara Üniversitesi, Ege, Atatürk, Selçuk, İstanbul, Erciyes, Çukurova, Uludağ, Ondokuz Mayıs ve Hacettepe Üniversiteleri oldu.
Özel üniversiteler sıralamasında ise ;Sabancı Üniversitesi 1., Bilkent Üniversitesi 2., Koç Üniversitesi 3., Başkent Üniversitesi 4., Fatih Üniversitesi 5., TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi 6., Yeditepe Üniversitesi 7., Çankaya Üniversitesi 8., Atılım Üniversitesi 9. ve Doğuş Üniversitesi 10. sırada yer alıyor.