Turgut Reis İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Çanakkale

SeLeN

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
Turgut Reis İlköğretim Okulu Hakkında - Turgut Reis İlköğretim Okulu Tanıtımı - Turgut Reis İlköğretim Okulu Erişim Bilgileri - Turgut Reis İlköğretim Okulu Resimleri

Turgut Reis İlköğretim Okulu Çanakkale Merkez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur. Okulun web sitesinden veya aşağıda verilen telefon numarasından; Turgut Reis İlköğretim Okulu öğretmenleri, idari personel, okulun imkanları, Turgut Reis İlköğretim Okulu resimleri (fotoğrafları), okuldaki öğretmen sayısı, öğrenci sayısı, Turgut Reis İlköğretim Okulu öğrencilerinin futbol, basketbol, voleybol v.s. spor dallarındaki başarıları, Turgut Reis İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından yapılan tiyatro, müzik ve resim gibi kültürel faaliyetler ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı
Adı: TURGUT REİS İLKÖĞRETİM OKULU
Adresi: BARBAROS MAH.PLAJ CAD. TURGUT REİS İLKÖĞRETİM OKULU
Telefon Numarası: 2862172941
Faks Numarası: 2862177122

Turgut Reis Kimdir?

. Turgut Reis 1485 yılında dünyaya geldi. Menteşeli fakir bir köylü çocuğuydu. Çobanlık yaparak büyüdü. Denizciliğe olan sevgisiyle gemiye levent olarak girdi, kısa sürede reis oldu. Barbaros Hayrettin Paşa 'nın yanında görev aldı., savaşlarda yararlılık gösterdi, Preveze Deniz Savaşında ün yaptı. 1540 yılında Korsika 'da Salih Reis' le esir düştü. 3 yıl Forsa olrak kaldı. Barbaros Hayrettin Paşa tarafından kurtarıldı. Yeni donanmasıyla Türk Bayrağını Akdeniz sularında dalgalandırdı. 1544 yılında Libya'yı olarak Osmanlı Devletine kattı.

. Turgut Reis 80 yaşında Malta Adasının kuşatılması sırasında 1565 yılında şehit oldu. Mezarı Libya Trablus şehrinde bulunmaktadır.

OKULUMUZUN TURİHÇESİ

Köprübaşı İlkokulu

. Okulumuz 1929 yılında, küçük köprü veya tahta köprü diye anılan köprünün başındaki Tatarlar Camii'nin avlusundaki müstakil binada Köprübaşı ilkokulu olarak ilkkez öğretime başlamıştır.Köprübaşı ilkokulunda öğretim üç sınıflı idi.Dördüncü sınıfa geçen öğrenciler, öğrenimine şehir merkezinde devam ederek mezun oluyorlardı.Köprübaşındaki bu öğretim 1952-1953 öğretim yılının sonuna kadar devam etti.

Okulumuz, Barbaros ilkokulu yerinde beş derslikli binasına 1953-1954 öğretim yılında taşındı.Bu binasında 1., 2., 3., sınıflarda toplam 90 öğrenci vardı.1956-1957 öğretim yılında ilkkez 5. sınıftan öğrenci mezun etti.

Harmanlık İlkokulu

. Mahallemizin adı Harmanlık olduğu için 1956-1957 öğretim yılında okulumuzun adı da Harmanlık İlkokulu oldu. Artan öğrenci sayısı nedeniyle 1959-1960 öğretim yılında beş derslikte on şube olarak ikili öğretime geçti. Okul çerçevesinin hızla gelişen yerleşim merkezi haline gelmesi nedeniyle 1963'de binaya ek olarak beş derslik daha yapıldı. Böylece okulumuz on derslikli oldu. 1964-1965 öğretim yılında tekrar on dersliğinde yirmi şube olarak ikili öğretime geçildi. Fakat çevrenin çok hızlı gelişmesi okulumuzun 730 öğrencili mevcuda ulaşmasına neden oldu. Bu kez aynı mahallede yeni inşa edilen Bugünkü okulumuz A Blok Turgut Reis İlkokuluna 1977-1978 öğretim yılında Harmanlık İlkokulu yarısı bölünerek, öğretmen ve öğrencisi ile birlikte nakil yapılmıştır. Okulumuz böylece bu günkü yerinde Turgut Reis İlkokulu olarak eğitime başlamıştır. 1992 yılında B Blok yapılarak 2 kademe devreye girmiş 8 yıllık İlk Öğretim Okulu olarak eğitime devam etmiştir.

Turgut Reis İlk Öğretim Okulu

. 2000-2001 yılı sonunda Barbaros İlköğretim Okulunun yeniden yapılmak üzere yıkılması üzerine 2001-2002 öğretim yılında geçici olarak 1 yıl Barbaros İlköğretim Okulu ile ortak öğretime devam edilmiştir. 2003 yılında A Blok tuvaletler, kapılar dış cephe boyası yenilenmiştir. Turgut Reis İlköğretim okulu olarak eğitime devam ediyoruz.

Detaylı Bilgi için Tıklayınız
webrehberi.biz