Tüketiciyi koruma haftasıyla ilgili kompozisyon örneği

SeLeN

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
Tüketiciyi koruma haftası ile ilgili kompozisyon kısaca,

Tüketiciyi Koruma Haftası her yıl 15 – 21 Mart tarihleri haftasında kutlanan önemli bir gün olarak üretim ve tüketim aşamalarında tüketicinin kanuni ve hukuki haklarının korumasını sağlayan değerlerin farkındalık oluşturmak için gündeme getirilmesini sağlayan bir zaman dilimidir.

Tüketiciyi Koruma Haftası’nda tüketicilerin sahip olduğu haklar ve değerler masaya yatırılmaktadır. Bu bakımdan toplumda bir bilinçlendirme hareketi başlatılmaktadır. Üreten toplumların tüketimi sorgulamaları daha yaygındır. Fakat sömürülen ya da dışa bağımlı yaşayan toplumlarda tüketim vasat bir alanda durmaktadır.

Bu nedenle evrensel olarak farkındalık oluşturmak için tüketim haftası ilan edilmiştir. Bu haftada insanların tüketici olarak sahip olduğu hakların neler olduğunun gündeme gelmesi, üretimin ne şekilde ve ne miktarda olması gerektiği dile getirilmektedir.

Tüketici haklarının bilinmesi, bilinçli bir tüketimin yapılmasını sağlar. Bu da üretimi etkiler. Üretim ve tüketimin şeffaf bir şekilde gerçekleşmesi ekonomik kalkınmayı da sağlar. Ekonomik kalkınma büyüme ve gelişmeyi etkiler. Bu da ülkelerin büyümesini etkiler. Ülkeler ekonomik olarak büyüdükçe sosyal refah seviyesi de artar.

Gıda tüketimi beslenme alışkanlıklarını belirler. Beslenme alışkanlıkları insanların karakterleri üzerinde etki eder. Bu da kitlelerin kontrol edilmesini sağlar. Bu nedenle tüketicinin ne tükettiğini ve ne için tükettiğini bilmesi gerekir. Bu da bilinçli bir toplumun oluşmasını sağlar.